Россиядаги элчихонада бош консул бўлиб ишлаган Меҳриддин Хайриддинов Ўзбекистон Республикаси Бош вазири маслаҳатчиси этиб тайинланди
Мамлакатимизнинг Москвадаги элчихонаси бош консули Меҳриддин Хайриддинов Ўзбекистон Республикаси Бош вазири маслаҳатчиси — чет элда вақтинча меҳнат фаолиятини амалга ошираётган Ўзбекистон фуқароларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва қўллаб-қувватлаш бошқармаси раҳбари этиб тайинланди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Меҳриддин Хайриддинов 1977 йилда Бухоро вилояти Ғиждувон туманида туғилган. 1999 йилда Жаҳон иқтисодиёти ва дипломатия университетини тамомлаган. Меҳнат фаолиятини ўзи туғилган вилоятдаги ўрта мактабда ўқитувчи сифатида бошлаган, кейинчалик Навоий кон-металлургия комбинати муҳандиси, ташқи иқтисодий алоқалар бўлими бошлиғи ўринбосари лавозимларида ишлаган.
У Ташқи иқтисодий алоқалар, инвестициялар ва савдо вазирлигида, Ўзбекистоннинг Қирғизистондаги элчихонасида ва Ташқи ишлар вазирлигининг марказий аппаратида етакчи мутахассис лавозимларида ишлаган. 2017 йилда у мамлакатимизнинг Санкт-Петербургдаги бош консули, сўнгра Москвадаги элчихонасида тайинланди.
17 август куни Президент Шавкат Мирзиёев чет элда ишлаётган фуқароларни ижтимоий, ҳуқуқий, моддий ва маданий қўллаб-қувватлашга бағишланган йиғилишда вазирликлар ва идоралар, мамлакатимизнинг чет давлатлардаги дипломатик ваколатхоналарига муаммоларни ҳал қилиш бўйича аниқ вазифаларни қўйди.

Советником Премьер-министра Узбекистана назначен Мехриддин Хайриддинов, работавший генеральным консулом в Посольстве в России
Советником Премьер-министра Республики Узбекистан — заведующим Департаментом по вопросам защиты прав и поддержки узбекских граждан, осуществляющих временную трудовую деятельность за рубежом, и международного экономического сотрудничества назначен генеральный консул Посольства нашей страны в Москве Мехриддин Хайриддинов, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Мехриддин Хайриддинов родился в 1977 году в Гиждуванском районе Бухарской области. Окончил в 1999 году Университет мировой экономики и дипломатии. Трудовую деятельность начал преподавателем средней школы в родном районе, позднее работал инженером, заместителем начальника отдела внешних экономических связей Навоийского горно-металлургического комбината.
Занимал должности ведущего специалиста Министерства внешних экономических связей, инвестиций и торговли, в Посольстве Узбекистана в Кыргызстане и в центральной аппарате МИД. В 2017 году назначен генеральным консулом нашей страны в Санкт-Петербурге, а затем в Посольстве в Москве.
17 августа Президент Шавкат Мирзиёев на совещании, посвященном социальной, правовой, материальной и культурной поддержке граждан, трудящихся за границей, поставил перед министерствами и ведомствами, дипломатическими представительствами нашей страны в других государствах конкретные задачи по решению имеющих проблем.