Республика кимё саноатининг салоҳиятидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш бўйича биринчи даражали чора-тадбирлар белгиланди
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг ўринбосари С.Умурзаков раҳбарлигида ва “Ўзкимёсаноат” АЖ раҳбарияти ҳамда тегишли вазирликлар, идоралар ва бир қатор тижорат банклари иштирокида кенгайтирилган видеоконференция шаклида кимё саноатининг жорий ҳолати ва уни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Жаҳон бозорида юзага келган конъюнктурани ҳисобга олган ҳолда соҳани тубдан ислоҳ қилиш, ишлаб чиқариш ва экспортни диверсификация қилиш бўйича олиб борилаётган фаолиятга танқидий баҳо берилди. Ҳозирги вақтда ишлаб чиқарилаётган кимёвий маҳсулотлар ҳажмининг 76 фоизи минерал ўғитлардан иборат эканлиги таъкидланди. Шунда, Халқаро молия корпорацияси ва «Boston Consulting Group» билан ҳамкорликда ўтказилган тадқиқотга кўра, юқори қўшимча қийматга эга кимёвий маҳсулотлар ишлаб чиқаришга урғу берилиши минерал ўғитлар ишлаб чиқариш мақсадида корхоналарга инвестицияларни киритишда давом этиш билан таққослаганда анча юқори иқтисодий самарага эришиш имкониятини беради.
Шу муносабат билан мазкур соҳадаги инвестиция лойиҳаларини тубдан қайта кўриб чиқиш ҳамда ички ва ташқи бозорларда харидоргир маҳсулот ишлаб чиқарувчи юқори технологияли корхоналарни ташкил этиш бўйича янги таклифлар ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди.
Муҳокама якунида тегишли вазирлик ва идоралар раҳбарларига 2020 йилнинг охирига қадар ишга туширилиши режалаштирилган лойиҳаларнинг ўз вақтида амалга оширилишини назорат қилиш, устуворлик, рентабеллик, энергия самарадорлиги ва иқтисодий самарадорлик мезонларидан келиб чиққан ҳолда кимё саноатининг инвестиция дастурини оптималлаштириш ва юқори экспорт салоҳиятига эга кимё маҳсулотлари кластерларини ташкил этиш бўйича аниқ таклифларни киритиш юзасидан манзилли топшириқлар берилди.
Ушбу чора-тадбирларнинг амалга оширилиши ишлаб чиқариш ва экспортни диверсификация қилиш, қўшимча қийматни ошириш ва янги иш ўринлари яратиш ҳисобига кимё тармоғининг салоҳиятидан янада самарали фойдаланиш имкониятини беради.

Определены первоочередные меры по повышению эффективности использования потенциала химической промышленности Республики
Под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова и с участием руководства АО «Узкимёсаноат», а также профильных министерств, ведомств и ряда коммерческих банков в формате расширеннойвидеоконференции были рассмотрены текущее состояние и актуальные вопросы дальнейшего развития химической промышленности.
Была дана критическая оценка проводимой работе по коренному реформированию отрасли, диверсификации производства и экспорта с учетом текущей конъюнктуры мирового рынка. Отмечено, что в настоящее время 76 процентов объема производимой химической продукции составляют минеральные удобрения. При этом, согласно проведенному совместно с Международной финансовой корпорацией и «Boston Consulting Group» исследованию акцент на выпуск химической продукции с высокой добавленной стоимостью позволит достичь значительно большего экономического эффекта по сравнению с дальнейшим инвестированием в предприятия по производству минеральных удобрений.
В связи с этим была отмечена необходимость в кардинальном пересмотре инвестиционных проектов в данной отрасли и выработке новых предложений по созданию высокотехнологичных предприятий, выпускающих востребованную на внутреннем и внешнем рынках продукцию.
По итогам обсуждения руководителям соответствующих министерств и ведомств даны адресные поручения по обеспечению контроля за своевременной реализацией проектов, которые планируется запустить до конца 2020 года, оптимизацииинвестиционной программы химической отрасли исходя из критериев приоритетности, рентабельности, энергоэффективности и экономической эффективности и внесению конкретных предложений по созданию кластеров химических производств с высоким экспортным потенциалом.
Реализация данных мер позволит более эффективно использовать потенциал химической отрасли за счет диверсификации производства и экспорта, увеличения добавленной стоимости и создания новых рабочих мест.