Ўзбекистон ва Туркманистон ТИВ вакиллари консуллик масалалари бўйича маслаҳатлашувлар ўтказди
Кеча, 18 август куни Ўзбекистон билан Туркманистон Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида видеоконференцалоқа шаклида навбатдаги консуллик маслаҳатлашуви бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Музокараларда икки мамлакат ташқи сиёсат идораларининг консуллик хизматлари, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ва дипломатик ваколатхоналари вакиллари иштирок этди.
ТИВда маълум қилишларича, дўстона, конструктив ва хайрихоҳлик руҳида ўтган маслаҳатлашувлар чоғида томонларни қизиқтирган қатор консуллик масалалари ва ушбу йўналишдаги икки томонлама ҳамкорлик истиқболлари батафсил муҳокама қилинди.
Миграция соҳасидаги ҳамкорликка, мавжуд икки томонлама шартномалар қоидаларини амалга оширишга, икки мамлакат ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари ўртасидаги муносабатларнинг бугунги ҳолати ва истиқболларига алоҳида эътибор қаратилди.
Музокаралар якунида идоралараро ҳамкорликни фаоллаштириш ва консуллик, ҳуқуқий ва миграция соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисида келишувга эришилди.

Представители МИД Узбекистана и Туркменистана провели консультации по консульским вопросам
Сегодня состоялся очередной раунд консульских консультаций между министерствами иностранных дел Узбекистана и Туркменистана в формате видеоконференцсвязи, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В них приняли участие представители консульских служб МИД, а также правоохранительных органов и дипломатических миссий двух стран.
Как уточнили в МИД, в ходе переговоров, прошедших в дружественной, конструктивной и доброжелательной атмосфере, детально обсуждены ряд консульских вопросов, представляющих взаимный интерес, и перспективы дальнейшего двустороннего взаимодействия на данном направлении.
Отдельное внимание было уделено вопросам сотрудничества в миграционной сфере, реализации положений действующих двусторонних соглашений, обсуждены текущее состояние и перспективы взаимодействия между правоприменительными органами двух стран.
В заключение переговоров была достигнута договоренность об активизации межведомственного взаимодействия и расширении сотрудничества в консульско-правовой и миграционных сферах.