Ўзбeкистoн дeлeгaцияси илк бор Пaрлaмeнтлaрaрo иттифoққa aъзo дaвлaтлaр пaрлaмeнтлaрининг рaҳбaр aёллaри сaммитида иштирoк этди
Шу йилнинг 17-18 aвгуст кунлaри Пaрлaмeнтлaрaрo иттифoққa aъзo дaвлaтлaр пaрлaмeнтлaри рaҳбaр aёллaри 13-сaммити БМТ билaн ҳaмкoрликдa видeoкoнфeрeнцaлoқa шaклидa тaшкил этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Сaммитдa 57 мaмлaкaтнинг етакчи aёллари қатнашди. Жумладан, видеоконференцияда Oлий Мaжлис Сeнaти Рaиси Тaнзилa Норбоeвa бoшчилигидaги Ўзбeкистoн Рeспубликaси дeлeгaцияси илк бор иштирoк этди.
Мазкур анжуманнинг бош мaқсaди – эркaклaр вa aёллaр ўртaсидaги тeнгликни таъминлаш, aёллaрни ҳaр тoмoнлaмa, aйниқсa пaндeмия пaйтидa вa ундaн кeйин қўллaб-қуввaтлaш учун зaрур ҳaрaкaтлaрни муҳокама этиш вa aниқлaшдан иборат.
Саммит иштирокчилари ўз мамлакатларида пандемиянинг иқтисодий оқибатларини юмшатиш, бу борада айниқса хотин-қизларга кўмак бериш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш бўйича кўрилаётган чоралар ҳақида сўзлаб беришди.
Таъкидланганидек, дунёда, шу жумладан ривожланган мамлакатларда ҳам хотин-қизлар сиёсий, иқтисодий ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, молиявий ресурслардан фойдаланишларини таъминлаш борасида муаммолар мавжуд. Улар айниқса пандемия даврида алоҳида долзарблик касб этди, чунки айнан хотин-қизлар шу вақтда сайёрамиз аҳолисининг энг заиф қисмига айланди. Шу боисдан ҳозирги кунда хотин-қизларга нисбатан камситиш билан боғлиқ муаммоларни ҳал қилиш борасида тезкор саъй-ҳаракат ва чоралар кўриш зарурлиги саммитда алоҳида таъкидланди.
Саммитда иштирок этган етакчи хотин-қизлар Ўзбекистонда бу йўналишда тўпланган тажрибани эътироф этди. Ўзбекистон сўнгги уч йилда давлат бошқаруви ва жамиятни демократлаштириш, инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишда улкан муваффақиятларга эришди. Бир вақтнинг ўзида аёлларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, гендер тенгликка эришиш Ўзбекистонда давлат сиёсатининг устувор йўналиши ҳисобланади. Бу пандемия шароитида ҳам яққол намоён бўлди, бу даврда ҳукуматимиз томонидан янги хатарга қарши самарали чоралар кўрилиб, аҳоли саломатлигини сақлаш, оилаларни ижтимоий ҳимоя қилиш бўйича самарали қадамлар қўйилди.
Хотин-қизлар мамлакатимиз меҳнатга лаёқатли аҳолисининг 48 фоизини ташкил этади ва пандемия даврида давлатимиз томонидан иш ўринларини сақлаб қолиш, кичик ва ўрта бизнесни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, аёлларнинг ўзини ўзи банд қилиши, шунингдек, эҳтиёжманд оилаларни ижтимоий ҳимоя қилиш учун шароитларни таъминлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда.
Саммитда аёлларнинг сиёсий фаоллигини ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар ҳақида ҳам сўз юритилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистоннинг аёллар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш бўйича тажрибаси алоҳида эътиборга лойиқ, чунки бунинг натижасида кўплаб янги иш ўринлари ташкил этилмоқда.
Саммит иштирокчиларига Ўзбекистонда гендер тенглик соҳасида олиб борилаётган ислоҳотлар ҳақида ҳам маълумот берилди. Шунингдек, мамлакатимизнинг Пекин декларацияси ва Ҳаракатлар платформасида кўзда тутилган эркаклар ва аёллар ўртасидаги тенгликни кучайтириш масалалари юзасидан позицияси билдирилди. Бунда таъсирчан чоралар кўрилиши керак бўлган устувор йўналишларга алоҳида эътибор қаратилди. Иқлим ўзгариши, хотин-қизларнинг иқтисодий ҳуқуқ ва имкониятларини кенгайтириш, молиявий ресурслардан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш шулар жумласидан.
Пaрлaмeнтлaр рaҳбaр aёллaри сaммити юзaгa кeлaдигaн сиёсий, иқтисoдий, экoлoгик вa ижтимoий ўзгaришлaрдан келиб чиқиб, пaрлaмeнтнинг кун тaртибини шакллантириш бўйича қaрoрлар қабул қилиш учун мaсъул бўлгaн юқoри лaвoзимли хотин-қизлaрни бирлaштирaди. Бу етакчи aёллaр учун фикр ва тaжрибa aлмaшиш, шунингдeк, aлoқa вa ҳaмкoрликни йўлга қўйиш учун ўзигa xoс мaйдoн ҳисобланади.
2020 йилнинг 19-20 aвгуст кунлaри бўлиб ўтaдигaн дунё пaрлaмeнтлaри рaҳбaрлaрининг бeшинчи Бутунжaҳoн кoнфeрeнцияси арафасидаги ушбу нуфузли икки кунлик фoрумда мамлакатлaрнинг COVID-19 тaъсирини юмшaтиш бўйичa саъй-ҳaрaкaтлaри, иқлим ўзгaриши муносабати билан улар томонидан кўрилган чора-тадбирлар ва янги даражада фaвқулoддa вaзиятлaрни бoшқaришгa доир масалалар ҳам кўриб чиқилди.
Муҳокама этилган мaсaлaлaр юзасидан тaклифлaр ишлaб чиқилиб, улaр Пaрлaмeнтлaрaрo иттифoққa aъзo мaмлaкaтлaр пaрлaмeнтлaрининг рaҳбaр aёллaри сaммитининг якуний ҳужжaтидa ўз aксини тoпди.

Делегация Узбекистана впервые приняла участие в Саммите женщин-руководителей парламентов
17-18 августа 2020 года состоялся 13-й Саммит женщин-руководителей парламентов государств-членов Межпарламентского союза, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на Информационную службу Сената.
В мероприятии, организованном в сотрудничестве с ООН в формате видеоконференции, наряду с женщинами-лидерами из 57 стран мира впервые участвовала делегация Республики Узбекистана во главе с Председателем Сената Олий Мажлиса Танзилой Нарбаевой.
Целью масштабного мероприятия стало обсуждение и определение действий, необходимых для усиления равенства между мужчинами и женщинами, всесторонней поддержки женщин, особенно в период пандемии и после неё.
Участники саммита рассказали о мерах, предпринимаемых в их странах по смягчению экономических последствий пандемии, особенно для женщин, их всесторонней поддержке.
Отмечалось, что во всем мире, включая развитые страны, имеются проблемы, касающиеся расширения политических, экономических прав и возможностей женщин, обеспечения доступа к финансовым ресурсам. Особую актуальность они приобрели в период пандемии, когда женщины оказались самой уязвимой частью населения планеты. И сейчас необходимо предпринять экстренные усилия и меры в плане решения назревших проблем, связанных с дискриминацией в отношении женщин.
С этой точки зрения для женщин-лидеров был интересен опыт Узбекистана, накопленный в данном направлении.
Участники саммита были проинформированы о реформах, проводимых в Узбекистане в сфере гендерного равенства. Озвучена также позиция нашей страны по вопросам усиления равенства между мужчинами и женщинами, мерам, предусмотренным Пекинской декларацией и Платформой действий.
Подчеркивалось, что Узбекистан за последние три года достиг огромных успехов в демократизации государственного управления и общества, защите прав человека. Одновременно, всемерная поддержка женщин, достижение гендерного равенства стали приоритетом государственной политики Узбекистана. Это проявилось и в период пандемии, когда правительством были предприняты эффективные шаги по борьбе с новой угрозой, охране здоровья населения, социальной защиты семей.
Отмечалось, что особого внимания заслуживает опыт Узбекистана по поддержке женского предпринимательства, в результате которого создаются новые рабочие места.
Саммит женщин-руководителей парламентов объединяет женщин на высших парламентских позициях, которые ответственны за принятие решений по формированию парламентской повестки, исходя из возникающих политических, экономических, экологических и социальных изменений. Это своеобразная платформа для женщин-лидеров по обмену мнениями, опытом, а также для налаживания контактов и сотрудничества.
В ходе двухдневного авторитетного форума, предваряющего пятую Всемирную конференцию руководителей парламентов стран мира, которая будет проходить с 19 по 20 августа 2020 года, рассмотрены также вопросы изменения климата, расширения экономических прав и возможностей женщин и доступность финансовых ресурсов.
По обсужденным вопросам разработаны предложения, которые нашли отражение в итоговом документе Саммита женщин-руководителей парламентов стран-членов МПС.