Жанубий Корея мутахассислари билан Фарғонада қишлоқ хўжалиги техникаларини ишлаб чиқариш истиқболлари муҳокама қилинди
Фарғона вилояти ҳокими ўринбосари М.Абдураҳмонов Жанубий Кореянинг «Daedong Industrial Co., Ltd.» компанияси президенти Ли Сонг Таэ билан онлайн музокаралар ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Видеоконференция Ўзбекистоннинг Сеулдаги элчихонаси томонидан ташкил этилди.
Тадбирда, шунингдек, Ўзбекистон Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги, Фарғона вилояти ҳокимлиги масъул раҳбарлари иштирок этди.
Музокаралар давомида «Daedong Industrial Co., Ltd.» компанияси Фарғона вилоятида қишлоқ хўжалик техникаларини биргаликда ишлаб чиқариш лойиҳасини йўлга қўйиш имкониятини пухта ўрганишни бошлаши ҳақида қарор қабул қилинди. Шу нуқтаи назардан, улар Ўзбекистонда ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш, эҳтиёт қисмларни босқичма-босқич маҳаллийлаштириш, янги иш ўринлари яратиш ва ушбу соҳа учун кадрлар тайёрлаш орқали МДҲ бозорига киришга қизиқиш билдирдилар.
Жанубий Корея компанияси раҳбари лойиҳани Фарғона вилоятида кичик ва ўрта фермер хўжаликларининг асосий техникаси бўлган электр культиваторини маҳаллийлаштиришдан бошлашни таклиф қилди. Шу билан бирга, лойиҳани амалга ошириш учун зарур бўлган техник-иқтисодий асослар, инвестиция шартномаси, шунингдек, қўшма корхона тузиш шартлари тўғрисида келишувларни босқичма-босқич тайёрлаш муҳимлиги таъкидланди.
Музокаралар давомида «Daedong Industrial Co., Ltd.» мутахассислари томонидан Фарғона вилоятида лойиҳани амалга оширишга тайёргарлик тўғрисида сўровнома ўтказиш ва амалий ишларни бошлаш учун тегишли маълумотларни тақдим этиш сўралди.
Мулоқот натижасида Жанубий Корея томонининг сўровномаси асосида тайёрланган маълумотларни муҳокама қилиш учун қўшма ишчи гуруҳини тузиш, шунингдек, август ойи охирида видеоконференцалоқа шаклида навбатдаги музокараларни ўтказиш тўғрисида келишиб олинди.

С южнокорейскими партнерами обсуждены перспективы производства сельскохозяйственной техники в Ферганской области
Заместитель хокима Ферганской области М.Абдурахмонов провел онлайн-переговоры с президентом южнокорейской компании «Daedong Industrial Co., Ltd.» Ли Сонг Тэ. Видеоконференция между сторонами организована Посольством Узбекистана в Сеуле, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Во встрече также приняли участие ответственные руководители Министерства инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и Хокимията Ферганской области.
В ходе переговоров южнокорейская сторона сообщила о том, что компанией «Daedong Industrial Co., Ltd.» принято принципиальное решение приступить к подробному изучению возможности налаживания совместного производства сельхозтехники в Ферганской области. В данном контексте, отмечена заинтересованность во вхождении на рынок СНГ путем налаживания производства в Узбекистане, поэтапной локализации частей и комплектующих, создании новых рабочих мест и развитии кадров для данной отрасли.
Руководитель корейской компании предложил начать реализацию проекта в Ферганской области с локализации силового культиватора, который является основной техникой малых и средних фермерских хозяйств Южной Кореи. При этом, подчеркнута важность поэтапной подготовки необходимой для реализации проекта документов, таких как ТЭО, инвестиционное соглашение, а также согласование условий создания совместного предприятия.
В ходе переговоров специалистами компании «Daedong Industrial Co., Ltd.» представлен вопросник по подготовке к реализации проекта в Ферганской области и высказана просьба предоставить соответствующую информацию для начала практических работ.
По итогам обсуждений, сторонами достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы, а также проведению очередных переговоров в формате видеоконференцсвязи в конце августа для обсуждения информации, подготовленной на основе вопросника корейской стороны.