Ўзбекистон – Ўмон сиёсий маслаҳатлашувлари чоғида икки томонлама ҳамкорликни ривожлантиришнинг истиқболли йўналишлари муҳокама қилинди
Бугун Ўзбекистон ва Ўмон Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида видеоконференция шаклида сиёсий маслаҳатлашувлар бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Томонлар делегацияларига Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири ўринбосари Фурқат Сидиков ва Ўмон Султонлиги Ташқи ишлар вазирининг дипломатик масалалар бўйича ўринбосари Шайх Халифа бин Али бин Исо ал-Ҳарисий раҳбарлик қилди, дейилади ТИВ хабарида.
Вазирликлараро сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раунди доирасида Ўзбекистон-Ўмон муносабатларининг ҳамда халқаро тузилмалар доирасидаги ҳамкорликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлашнинг устувор йўналиши савдо-иқтисодий, сармоявий, транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш бўлиб, уларнинг ҳозирги кўрсаткичлари томонларнинг мавжуд салоҳиятига мос келмайди.
Шу нуқтаи назардан, “Ўзбекистон - Туркманистон - Эрон – Ўмон” транспорт йўлаги тўғрисидаги келишувларни амалга ошириш, Ўзбекистон-Ўмон ишбилармонлар кенгашини таъсис этиш, икки мамлакатнинг молиявий институтлари ва ишбилармон доиралари ўртасида тўғридан-тўғри алоқаларни ўрнатиш муҳимлиги қайд этилди.
Суҳбат чоғида маданий-гуманитар соҳада ҳамкорликни кенгайтириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Илмий-тадқиқот ва таълим соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга оширишга қизиқиш билдирилди.
Икки томонлама ҳамкорликнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш юзасидан ҳам фикр алмашилди. Ушбу йўналишдаги масалаларни тезкор ҳал этиш учун икки мамлакат тегишли вазирлик ва идоралари вакиллари иштирокида ишчи гуруҳ тузишга келишиб олинди.

В ходе узбекско-оманских политконсультаций обсуждены перспективные направления развития двустороннего сотрудничества
Сегодня состоялись политические консультации в формате видеоконференции между министерствами иностранных дел Узбекистана и Омана, передает корреспондент ИА «Дунё».
Делегации сторон возглавляли заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков и заместитель Министра иностранных дел Султаната Оман Шейх Халифа бин Али бин Иса ал-Хариси, сообщили в МИД.
В рамках очередного раунда межмидовских политических консультаций обсуждены актуальные аспекты узбекско-оманских отношений, а также взаимодействия в рамках международных структур.
Как подчёркивалось, приоритетным направлением в укреплении взаимовыгодного сотрудничества является наращивание торгово-экономических, инвестиционных, транспортно-коммуникационных связей, нынешние показатели которых не соответствуют имеющемуся потенциалу сторон. В этом контексте была подчеркнута важность реализации договоренностей о транспортном коридоре Узбекистан - Туркменистан - Иран - Оман, учреждения Узбекско-оманского делового совета, установления прямых контактов между финансовыми институтами и деловыми кругами двух стран.
В ходе беседы отдельное внимание было уделено вопросам расширения сотрудничества в культурно-гуманитарной сфере. Выражена заинтересованность в реализации совместных проектов в научно-исследовательской и образовательной областях.
Стороны также обменялись мнениями по совершенствованию договорно-правовой базы двустороннего сотрудничества, согласились сформировать рабочую группу с участием представителей причастных министерств и ведомств двух стран для оперативного решения вопросов на данном направлении.