Польша парламенти вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди
Ўзбекистоннинг Польшадаги элчиси янги таркибдаги Польша Сеймининг бир гуруҳ депутатлари билан учрашди. Мулоқот чоғида икки мамлакат ўртасидаги парламентлараро ва икки томонлама ҳамкорликнинг жорий ҳолати муҳокама қилинди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Музокаралар давомида Польша парламенти аъзоларига Ўзбекистоннинг иқтисодий ва ижтимоий соҳалардаги жорий ривожланиш босқичи, шунингдек, қонунчилик фаолиятининг асосий йўналишлари тўғрисида маълумот берилди.
Ўз навбатида, Польша Сейми депутати К.Бортничук Польша сенаторлари ва депутатлари Ўзбекистонда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларни ижобий баҳолашларини маълум қилди. Польша томони ушбу жараёнга ҳисса қўшишга тайёрлигини билдирди.
У Ўзбекистонда фуқаролар хавфсизлигини таъминлаш ва миллий тотувликни мустаҳкамлаш борасида амалга оширилаётган чора-тадбирлар сиёсий ва ҳуқуқий аҳамиятга эга эканини таъкидлади.
Депутат фикрига кўра, икки мамлакат ўртасидаги савдо-иқтисодий алоқалар кенгаймоқда. Польша Ўзбекистон маҳсулотларини Европа бозорига етказиб беришда муҳим ўрин тутади.
“Польшада пандемия ва қурғоқчилик даврида амалга оширилган маркетинг таҳлиллари келгуси йилларда Польша бозори жадал равишда тикланиб, тўқимачилик ва мева-сабзавот маҳсулотларини, шу жумладан, Ўзбекистон маҳсулотларини импорт қилишни бошлашини кўрсатмоқда. Бу эса ҳар икки мамлакат учун бирдек манфаатлидир”, деди парламент вакиллари.

В Польше состоялась встреча с польскими парламентариями
Посол Узбекистана в Польше Бахрам Бабаев встретился с группой депутатов Сейма Польши нового состава, в ходе которой были обсуждены вопросы текущего состояния межпарламентского и двустороннего сотрудничества между двумя странами, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В ходе переговоров польским парламентариям была предоставлена информация о современном развитии Узбекистана на нынешнем этапе в экономической и социальной сферах, а также основных направлениях законотворческой деятельности.
В свою очередь, депутат польского Сейма К.Бортничук проинформировал, что сенаторы и депутаты Польши положительно оценивают проводимые в Узбекистане масштабные реформы. Польская сторона выражает готовность содействовать данному процессу.
По мнению депутатов польского Сейма, торгово-экономические отношения между двумя странами расширяются. Польша играет роль «моста» для поставок товаров узбекского происхождения на европейский рынок.
Маркетинговый анализ в период пандемии и засухи в Польше подтверждает, что польский рынок в ближайшие годы будет интенсивно перестраиваться и нацеливаться на импорт текстильной и плодоовощной продукции, в том числе узбекского производства. Это выгодно для обеих наших стран, сообщили парламентарии.