Ўзбекистон билан ҳамкорлик қилиш истагидаги Польша банклари сони ортмоқда
Ўзбекистоннинг Польшадаги элчиси Баҳром Бобоев ушбу мамлакатнинг қатор етакчи молия институтлари – “ING Bank Śląski”, “Pekao Bank”, “PKO Bank” ва “Bank Zachodni WBK” банклари раҳбарлари билан учрашди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Учрашувда Польша банкирлари Ўзбекистоннинг замонавий ривожланиши, мамлакатимизнинг ижтимоий-иқтисодий ҳаёти, энергетика, қишлоқ хўжалигида эришаётган ютуқлари, банк-молия тизимини такомиллаштириш, барқарор иқтисодий ўсиш ва турмуш даражасини яхшилаш учун яратилган мустаҳкам ҳуқуқий асослар билан таништирилди.
Мулоқот чоғида давлат ва корпоратив тармоқнинг кредиторлар олдидаги молиявий мажбуриятларини таъминлаш, банк соҳасида қонунчиликни такомиллаштириш ва Олий Мажлиснинг қонунчилик фаолиятида иштирок этиш, маслаҳат, эксперт хизматларини кўрсатиш, шунингдек, халқаро молия институтлари билан ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди. Миллий банк тизими, банк инфратузилмасини ривожлантириш ва ахборот таъминоти, банк хизматлари стандартларини яратиш ва бошқа йўналишларда ҳамкорлик истиқболлари ўрганилди.
Банк вакиллари Ўзбекистон Президенти ташаббуси билан иқтисодиётни либераллаштириш, экспортни ривожлантириш ва инвестицияларни кўпайтиришга қаратилган иқтисодий ислоҳотларни юқори баҳолади.
Улар фикрига кўра, Ўзбекистонда Интернет-банкингнинг янги имкониятлари, интерфаол хизматлар, хусусан, энг янги ахборот технологияларидан фойдаланиш банк-молия институтлари билан мижозлар ўртасидаги муносабатларни яхшилашга хизмат қилмоқда. Бу “Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили" Давлат дастурида белгиланган вазифаларга тўлиқ мос келади.
Учрашув иштирокчиларининг қайд этишича, сўнгги йилларда Ўзбекистонда хорижий инвестицияларнинг сезиларли даражада ўсиши кузатилмоқда, бу асосан банк-молия соҳасининг яхшиланиши билан боғлиқ бўлиб, миллий иқтисодиётнинг йиллик ўсиш суръати ва ташқи савдо барқарорлигига ижобий таъсир кўрсатмоқда.
Суҳбат давомида ҳамкор мамлакат вакиллари Польша банкларининг Ўзбекистон молия институтлари билан ўзаро шериклик алоқаларига қизиқиш билдирди. Польшанинг учта йирик банки – Польша Халқ банки (БГК), “Pekao Bank” ва “ING Bank Śląski” Ўзбекистондаги банклар билан фаол ҳамкорлик қилаётгани қайд этилди.
Таъкидланганидек, Ўзбекистоннинг молиявий сиёсати, албатта, замонавий талаб ва тенденцияларга жавоб беради. Банк фаолиятини тартибга солишнинг энг янги тамойиллари ва механизмларининг инновация асосида жорий этилиши иқтисодиётдаги кредит ташкилотлари ролини ўзгартиришнинг аҳамияти чуқур англашилаётганидан далолатдир. Бу, биринчи навбатда, дунёдаги шериклар билан мураккаб тижорат битимлари ва лойиҳаларига ҳар томонлама хизмат кўрсатишга тайёр бўлган юқори технологияли молия институтини шакллантиришга хизмат қилади.
Бугунги кунда Ўзбекистоннинг инвестиция стратегиясини амалга ошириш, айниқса, банк ва божхона маъмуриятчилиги соҳасида меъёрий-ҳуқуқий базани такомиллаштириш, шунингдек, хорижий инвестициялар устидан назоратни либераллаштиришни талаб қилади. Бу бизнес ва инвестиция комиссиялари механизмини ишга тушириш, халқаро молия институтларининг Ўзбекистон иқтисодиёти устувор тармоқларига йўналтирилган инвестициялар ҳажмини оширишга имкон беради.
Мулоқот чоғида таъкидланганидек, Ўзбекистоннинг молиявий-иқтисодий салоҳияти иқтисодиётни диверсификациялашни жадаллаштириш ва унинг самарадорлигини оширишда хомашё йўналишини енгиб ўтиш учун муҳим воситадир.
Тадбир якунида Польша банклари раҳбарлари ўзбекистонлик шериклар билан ҳамкорлик қилишга тайёр эканликларини тасдиқлашди.
Яқин келажакда мамлакатларимиз пандемия ҳолатидан ишончли тарзда чиқиб кетишига ва молиявий-иқтисодий алоқалар кенгайишига, баков тузилмалари ўртасида шериклик ўрнатилишига ишонч билдирилди.

Круг польских банков, сотрудничающих с Узбекистаном, может расшириться
Посол Узбекистана в Польше Бахром Бабаев встретился с руководителями ряда ведущих польских банков – ING Bank Śląski, Pekao Bank, PKO Bank и Bank Zachodni WBK, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Польские банкиры были ознакомлены с современным развитием Узбекистана, последними достижениями республики в социально-экономической сфере, энергетике, сельском хозяйстве, совершенствовании банковско-финансовой системы, создающими прочную основу для устойчивого роста экономики и уровня жизни населения.
Особое внимание в ходе встречи было обращено на вопросы обеспечения финансовых обязательств государства и корпоративного сектора перед кредиторами, совершенствование законодательства в банковской сфере и участие в законотворческой деятельности Олий Мажлиса, предоставление консультационных и экспертных услуг, сотрудничество с международными финансовыми институтами, в том числе по вопросам функционирования национальной банковской системы, развитие банковской инфраструктуры и информационного обеспечения, создание стандартов банковских услуг и другие.
Собеседники приветствовали экономические реформы, инициированные Президентом Узбекистана и направленные на либерализацию экономики, рост экспорта и увеличение инвестиций.
По их мнению, новые возможности интернет-банкинга в Узбекистане, интерактивные услуги, в частности с использованием новейших информационных технологий, способствуют повышению уровня взаимоотношений между банковско-финансовыми учреждениями и клиентами, что наглядно отражает курс, обозначенный в Государственной программе «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики».
По мнению участников встречи, в последние годы в Узбекистане наблюдается существенный рост объемов внешних инвестиций, экономика стабильно развивается, что во многом связано с совершенствованием банковско-финансовой сферы, которое оказывает влияние на темпы ежегодного роста национальной экономики на протяжении последних лет и стабильность внешнеторгового оборота.
Собеседники отметили интерес польских банков к взаимному партнерству с финансовыми учреждениями Узбекистана. Подчеркивалось, что три крупнейших польских банка – Польский народный банк (BGK), Pekao Bank и ING Bank Śląski уже активно сотрудничают с банками Узбекистана.
По мнению собеседников, финансовая политика Узбекистана, безусловно, отвечает необходимым требованиям и современным трендам. Внедрение новейших принципов и механизмов регулирования банковской деятельности на инновационной основе свидетельствует о глубоком понимании процессов трансформации роли кредитных организаций в экономике и доказывает, что современный банк - это не только источник формирования, размещения кредитных ресурсов и расчетный центр. Это, в первую очередь, высокотехнологичный финансовый институт, готовый комплексно обслуживать сложные коммерческие сделки и проекты с партнерами по всему миру.
Сегодня очевидно, что реализация инвестиционной стратегии Узбекистана предполагает совершенствование нормативной базы, особенно в сфере банкинга и таможенного администрирования, а также либерализации контроля за иностранными инвестициями. Это позволяет запустить механизм уполномоченных по бизнесу и инвестициям, добиться увеличения объема инвестиций международных финансовых институтов в приоритетные для узбекской стороны отрасли экономики.
Участники подчеркнули, что потенциал финансово-экономической сферы Узбекистана является важнейшим рычагом для преодоления сырьевой направленности по ускорению диверсификации экономики и повышения ее эффективности.
В заключение руководители польских банков подтвердили заинтересованность в сотрудничестве с узбекскими партнерами. При этом выражена уверенность, что в ближайшее время наши страны благополучно выйдут из ситуации пандемии и финансово-экономические отношения будут расширены также зачет налаживания партнерства между баковскими структурами.