Ўзбекистон билан экспорт-импортни ривожлантириш ва инвестиция лойиҳаларни амалга оширишга тайёрмиз — Саудия Арабистони тадбиркори
Ўзбекистоннинг Саудия Арабистонидаги элчихонаси кўмагида мамлакатимизнинг йирик экспортчи компанияларидан бири “BMB Trade Group” вакиллари ҳамкор мамлакатнинг “Al Qusaire” компанияси раҳбари Абдулазиз Ал-Қусаир билан видеомулоқот шаклида учрашув ўтказди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Видеоконференцияда ўзбек миллий маҳсулотларини Саудия Арабистони бозорига олиб кириш ва ҳамкорликда инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Онлайн учрашувда ҳар икки томон ўз компаниялари ҳақида маълумот бериб ўтди. Хусусан, Абдулазиз Ал-Қусаир 2019 йил давомида бир неча бор Ўзбекистонга сафар қилгани, халқаро бизнес-форум ва кўргазмаларда қатнашгани, мамлакатимизнинг қатор масъуллари билан музокаралар олиб боргани, бунинг натижасида 550 миллион долларга тенг сармоявий лойиҳаларни амалга ошириш бўйича меморандумлар имзоланганини таъкидлади.
— Ўзбекистонни илиқ фикр ва унутилмас таассуротлар билан ёдга оламан, — деди Абдулазиз Ал-Қусаир. – Юртингизда Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида олиб борилаётган ислоҳотларни юксак баҳолайман. Ўзбекистон билан савдо алоқаларини йўлга қўйиш икки мамлакат учун бирдек фойдали ва манфаатли. Шунингдек, “BMB Trade Group” билан экспорт-импорт соҳаларини ривожлантиришга, инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда ҳамкорлик ўрнатишга тайёрмиз.
Музокара давомида “Al Qusaire” компанияси раҳбари Саудия Арабистони бозорида Ўзбекистонда етиштириладиган мева-сабзавот ва бошқа озиқ-овқат маҳсулотларига қизиқиш юқори эканини алоҳида таъкидлади. Ҳамкорлик аввалида майиз, туршак, бодом, ерёнғоқ каби қуритилган мевалар экспортини йўлга қўйишни таклиф этди.
Томонлар келажакда мустаҳкам савдо алоқаларини йўлга қўйишга келишиб олди. Мулоқот якунида Абдулазиз Ал-Қусаир бўлиб ўтган музокарадан мамнунлигини ҳамда “Al Qusaire” билан “BMB Trade Group” компаниялари ўртасида савдо алоқалари янада ривожланиб, бардавом бўлишига умид билдирди.
Ўз навбатида, “BMB Trade Group” тижорат директори М.Дадажонов ҳозирги кунгага қадар амалга оширилган лойиҳалар, жумладан, Жиззах вилояти Шароф Рашидов туманида қурилаётган логистика маркази, заъфарон етиштириш бўйича йирик лойиҳа, хорижий ҳамкорлар ва экспорт маҳсулотлари ҳақида қисқача тақдимот ўтказди. Ўзбекистоннинг экспорт салоҳияти ва маҳсулотларнинг юқори сифати, халқаро бозорларда рақобатбардошлиги, қолаверса, экспортни қўллаб-қувватлаш борасида олиб борилаётган саъй-ҳаракатлар ҳақида батафсил маълумот берди.
Тадбирда коронавирус билан боғлиқ вазият халқаро савдога салбий таъсир ўтказгани, мураккаб шароитда ўзаро савдо муносабатларини ривожлантириш борасида фикр алмашилди.
Шунингдек, томонлар Саудия Арабистони билан боғлайдиган қулай транспорт йўлаги йўқлиги сабабли маҳсулот етказиб бериш харажатлари ортаётганини таъкидлади. Шу боис мева ва сабзавотлар экспорти учун ҳаво қатновидан фойдаланиш имкониятларини ўрганиш зарурлиги айтиб ўтилди.
Тадбир сўнгида қуритилган мевалар экспортини имкон қадар тез фурсатларда амалга оширишга келишиб олинди.

Представители Посольства Узбекистана и бизнеса двух стран обсудили вопросы экспорта узбекских продуктов на рынок Саудовской Аравии и реализации совместных инвестиционных проектов
При поддержке Посольства Узбекистана в Саудовской Аравии представители «BMB Trade Group» - одного из ведущих экспортеров нашей страны, провели видеоконференцию с главой компании «Al Qusaire» Абдулазизом Аль-Кусайром, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Стороны обсудили вопросы вывода узбекских продуктов на рынок Саудовской Аравии и реализации совместных инвестиционных проектов.
Во время онлайн-встречи обе стороны предоставили информацию о своих компаниях. В частности, отметим, что Абдулазиз Аль-Кусайр несколько раз посещал Узбекистан в течение 2019 года. Он принимал участие в международных бизнес-форумах и выставках, провел переговоры с рядом официальных лиц нашей страны, в результате которых были подписаны меморандумы о реализации инвестиционных проектов на сумму 550 миллионов долларов.
- Я тепло вспоминаю Узбекистан и у меня остались незабываемые впечатления, - сказал Абдулазиз Аль-Кусайр. - Я высоко ценю реформы, проводимые в вашей стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева. Установление торговых связей с Узбекистаном выгодно для обеих стран.
Также мы готовы сотрудничать с «BMB Trade Group» в развитии экспортно-импортных секторов и реализации инвестиционных проектов.
В ходе переговоров глава «Al Qusaire» отметил высокий интерес к саудовскому рынку фруктов, овощей и других продуктов питания, выращиваемых в Узбекистане.
Первоначально предполагается начать с экспорта сухофруктов, таких как изюм, курага, миндаль и орехи.
Стороны договорились об установлении прочных торговых связей в будущем. В заключение встречи Абдель Азиз Аль-Кусайр выразил удовлетворение прошедшими переговорами между Аль-Кусайром и «BMB Trade Group».
В свою очередь, коммерческий директор «BMB Trade Group» Мирзамурод Дададжонов представил краткую презентацию реализованных проектов, включая строительство логистического центра в районе Джизакской области, крупный проект по выращиванию шафрана, зарубежных партнеров и экспортную продукцию.
Он дал подробную информацию об экспортном потенциале Узбекистана и высоком качестве продукции, конкурентоспособности на международных рынках, а также усилиях по поддержке экспорта.
На мероприятии стороны обменялись мнениями о негативном влиянии ситуации с коронавирусом на международную торговлю, развитии двусторонних торговых отношений в сложных условиях.
Отмечалось, что стоимость доставки товара высокая из-за отсутствия удобного транспортного коридора, связывающего Узбекистан с Саудовской Аравией. Поэтому стороны условились изучить возможность использования авиаперевозок для экспорта фруктов и овощей.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о начале экспорта сухофруктов в короткие сроки.