Эндиликда ҳар йили узлуксиз меҳнат мигрантлари яшайдиган ташқи ҳудудларда маданий тадбирлар ўтказилади
Бугун Халқаро пресс-клубнинг "Меҳнат миграцияси: хавфсиз, тартиблилик ва қонунийлик" ҳамда "Суд-тергов фаолияти: адолат, шаффофлик ва инсон ҳуқуқлари кафолати" мавзуларида навбатдаги сессияси бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Унда Ўзбекистон Республикаси маданият вазири Озодбек Назарбеков, Бандлик ва меҳнат муносабатлари, Ташқи ва Ички ишлар вазирликлари ҳамда Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги мутасаддилари иштирок этди.
Тадбирда ҳар йили меҳнат мигрантлари яшайдиган барча ташқи ҳудудларда маданий тадбирларни ўтказиш бўйича талаб ва таклифлар мутахассислар томонидан муҳокама қилинди.
“Ташқарида меҳнат қилаётган меҳнат муҳожирларининг комплекс ҳуқуқларини таъминлаш, улар маданий эҳтиёжларини қондириш масаласи топшириқ қилиб берилган. Ҳозирги кунда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги томонидан дастур ишлаб чиқиляпти, консулликлар, элчихоналар ёрдами билан мигрантлар яшайдиган барча ҳудудларда маданий тадбирлар ўтказилади”, деди Ўзбекистон Республикаси маданият вазири Озодбек Назарбеков.

Министр культуры: Отныне мероприятия будут проводиться во всех регионах за рубежом, где находятся трудовые мигранты из Узбекистана
Сегодня Международный пресс-клуб провел очередную сессию на темы «Трудовая миграция: безопасная, упорядоченная и законная» и «Судебные расследования: гарантии справедливости, прозрачности и прав человека», сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии приняли участие министр культуры Республики Узбекистан Озодбек Назарбеков, сотрудники министерств занятости и трудовых отношений, иностранных и внутренних дел Узбекистана и Агентства по внешней трудовой миграции.
На встрече эксперты обсудили предложения по проведению культурных мероприятий во всех зарубежных регионах, где проживают трудовые мигранты из Узбекистана.
Задача - обеспечить комплексные права трудящихся-мигрантов, работающих за границей, для удовлетворения их культурных потребностей.
Как сообщил министр культуры Озодбек Назарбеков, в настоящее время в возглавляемом им Министерстве разрабатывается программа, где при поддержке посольств и консульств Узбекистана культурные мероприятия будут проводиться во всех районах проживания мигрантов.