Ўзбекистон соғлиқни сақлаш ҳамда давлат харидлари тизимида «Коррупциясиз соҳа» лойиҳаси амалга оширилиши мумкин
Бугун Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш миллий кенгашининг биринчи йиғилиши видеоконференцалоқа шаклида бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Кенгаш йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси, Миллий кенгаш раиси Танзила Норбоева, сенаторлар, кенгаш аъзолари, давлат ҳокимияти ва бошқаруви органлари, илмий-тадқиқот муассасалари мутасаддилари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Видеоконференцияда таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2020 йил 29 июндаги «Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши курашиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармони билан Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлиги ташкил этилди. Шу билан бирга, Коррупцияга қарши курашиш бўйича республика идоралараро комиссияси ва унинг ҳудудий идоралараро комиссиялари Ўзбекистон Республикаси коррупцияга қарши курашиш миллий кенгаши ва унинг ҳудудий кенгашлари этиб қайта тузилди.
Сўнгги уч йилда мамлакатимизда коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш, давлат ва жамият қурилишининг барча соҳаларида коррупцион омилларга чек қўйишга қаратилган 10 дан ортиқ норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилиниб, «Йўл хариталари» ҳамда чора-тадбирлар режалари тасдиқланди. Қолаверса, «Коррупцияга қарши курашиш тўғрисида»ги Қонуни билан ҳар бир давлат органининг вазифалари аниқ белгилаб берилди.
Қатор халқаро нодавлат нотижорат ташкилотлари билан расмий алоқалар йўлга қўйилиб, халқаро рейтингларда мамлакатимизни юқори поғоналарга кўтариш бўйича тизимли ишлар олиб борилди.
Йиғилишда бюрократик тўсиқларни бартараф этиш ва «яширин иқтисодиёт» ни қисқартириш чоралари кўрилаётгани ҳамда «Коррупциясиз соҳа» лойиҳалари амалга оширилаётгани қайд этилди.
Шунга қарамай, коррупция ҳолатлари ҳали ҳам кузатилаётганлиги, бундан халқимиз азият чекаётганлиги, шу сабабли Ўзбекистон Республикаси Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг ва Ўзбекистон Республикаси коррупцияга қарши курашиш миллий кенгашининг фаолиятларини тўғри йўлга қўйилишига алоҳида эътибор қаратиш лозимлиги таъкидланди.
Жумладан, Миллий кенгаш низоми лойиҳасини, «Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2021–2025 йилларга мўлжалланган миллий стратегия» ва «Миллий стратегия доирасида Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2021–2022 йилларга мўлжалланган давлат дастури» лойиҳаларини ишлаб чиқиш ҳамда мазкур йўналишда бир қатор қонунларни такомиллаштириш зарурлиги таъкидланди.
Яна бир жиҳат, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 27 майдаги қарори билан эксперимент тариқасида, дастлабки босқичда капитал қурилиш ва олий таълим соҳаларида «Коррупциясиз соҳа» лойиҳасини амалга ошириш, 2020 йил 1 апрелдан бошлаб лойиҳани бошқа соҳаларга ҳам босқичма-босқич жорий этиш белгиланган эди.
Йиғилишда бугунги кунда энг муҳим бўлган соҳалар, яъни соғлиқни сақлаш ҳамда давлат харидлари тизимида «Коррупциясиз соҳа» лойиҳасини амалга ошириш таклиф этилди. Шу жиҳатдан мазкур йўналишларда «Коррупциясиз соҳа» лойиҳасини тайёрлаш ва амалга ошириш бўйича ишчи гуруҳлари тузилди.

Состоялось заседание Национального совета Республики Узбекистан по противодействию коррупции
Сегодня состоялось первое заседание Национального совета Республики Узбекистан по противодействию коррупции, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на Информационную службу верхней палаты парламента.
Заседание, которое прошло в форме видеоконференцсвязи, вела Председатель Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Председатель Национального совета Танзила Нарбаева.
В мероприятии приняли участие сенаторы, члены Совета, ответственные работники органов государственной власти и управления, научно-исследовательских учреждений, а также представители средств массовой информации.
На заседании отмечалось, что за последние три года в стране принято более 10 нормативно-правовых актов, направленных на предупреждение и противодействие коррупции, пресечение коррупционных явлений во всех сферах государственного и общественного строительства, утверждены «Дорожные карты» и планы мероприятий. Кроме того, законом «О противодействии коррупции» четко определены обязанности каждого государственного органа.
Кроме того, 29 июня 2020 года Указом Президента Республики Узбекистан было создано Агентство по противодействию коррупции. В свою очередь, Республиканская межведомственная комиссия по противодействию коррупции и ее территориальные межведомственные комиссии были преобразованы в Национальный совет Республики Узбекистан по противодействию коррупции и его территориальные советы.
Установлены официальные отношения с рядом международных неправительственных некоммерческих организаций, ведется планомерная работа по поднятию позиций нашей страны в международных рейтингах.
В ходе заседания отмечалось, что принимаются меры по устранению бюрократических барьеров, сокращению «теневой экономики» и реализации проекта «Сфера без коррупции».
В ходе мероприятия подчеркивалась необходимость разработки проектов Устава Национального совета, Национальной стратегии по противодействию коррупции на 2021-2025 годы и Государственной программы по противодействию коррупции на 2021-2022 годы, а также совершенствования ряда законов в этой сфере.
Члены Совета представили информацию об исполнении задач, определенных в законодательных актах. В частности, особое внимание было уделено работе в сфере предупреждения и противодействия коррупции, постепенного внедрения системы внутреннего антикоррупционного контроля во всех государственных и хозяйственных органах в 2020-2021 годах, разработки соответствующих «Дорожных карт» для улучшения позиций Узбекистана в международных рейтингах, проведения исследования состояния соблюдения законодательства, внедрения электронной платформы «E-Anticor.uz» и специальной мобильной программы, позволяющей информировать Агентство о случаях коррупции.
Наряду с этим участники мероприятия обсудили проект «Сфера без коррупции», реализация которого предусмотрена Указом Президента Республики Узбекистан от 27 мая 2019 года и предполагает реализацию соответствующих мер в сферах капитального строительства и высшего образования. Ожидается, что подобная практика будет постепенно внедряться и в других сферах, в том числе в системе здравоохранения и государственных закупок. В этой связи образованы рабочие группы для подготовки и реализации проекта «Сфера без коррупции» в данных направлениях.