Россия элчиси Владимир Тюрденев: Ўзбекистон раҳбарияти томонидан амалга оширилаётган ислоҳотлар Россия – Ўзбекистон самарали ҳамкорлигида янги уфқлар очди
Россия Ўзбекистоннинг стратегик ҳамкори ва иттифоқчисидир. Россия Федерацияси 1992 йил 20 мартда Ўзбекистон Республикасининг мустақиллигини тан олган ва шу куни икки мамлакат ўртасида дипломатик алоқалар расмий равишда ўрнатган.
Ўзбекистон Мустақиллиги байрами арафасида «Дунё» АА мухбири Россия Федерациясининг мамлакатимиздаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Владимир Тюрденев билан суҳбатлашди.
– Элчи жаноблари, суҳбатимиз Мустақиллик байрами арафасида бўлиб ўтмоқда. Анъанага кўра, ушбу сана арафасида турли йўналишларда эришилган ютуқлар сарҳисоб қилинади. Шу боис бугунги суҳбатимиз Ўзбекистон – Россия ҳамкорлигида эришилган натижаларга бағишланади. Маълумки, Ўзбекистон ва Россия Ҳар томонлама стратегик шериклик тўғрисидаги декларацияни имзолаш арафасида турибди. Ўзбекистон Президентининг Россияга кутилаётган давлат ташрифи чоғида мазкур ҳужжатнинг имзоланиши режалаштирилган. Ўқувчиларимизга ушбу декларация нимани англатиши, ўзаро муносабатларни янада юқори даражага олиб чиқиш учун қандай ишлар амалга оширилиши ҳақида сўзлаб берсангиз.
– Ўзбекистон Президентининг Россияга кутилаётган давлат ташрифи мавзусига тўхталар эканман, айтишим мумкинки, мамлакатларимиз раҳбарлари Владимир Путин билан Шавкат Мирзиёев ўртасида самимий муносабатлар ривожланган ва доимий мулоқотлар олиб борилмоқда. Россия-Ўзбекистон муносабатларини янги босқичга олиб чиқиш учун изчил, тизимли чоралар кўрилмоқда. Россия Федерацияси билан Ўзбекистон Республикаси ўртасида Ҳар томонлама стратегик шериклик тўғрисидаги декларациянинг имзоланишига эришилиши муваффақиятларимизга яна бир ёрқин мисолдир. Ушбу ҳужжат мамлакатларимиз ўртасидаги узоқ муддатли самарали ҳамкорликда муҳим бўлиб, ўзаро муносабатларни барча соҳаларда ривожлантириш учун замин яратади.
Яқинда россиялик шифокор ва мутахассислардан иборат делегациянинг Тошкентга ташрифи, ўзбекистонлик ҳамкасбларига коронавирус инфекцияси тарқалишига қарши курашиш ва ўта оғир беморларни даволашда кўрсатаётган ёрдами мамлакатларимиз ўртасидаги Ҳар томонлама стратегик шерикликнинг ёрқин намунасидир. Бу ўзаро ёрдам ва қийин пайтларда бир-бирига кўмак бериш тамойилларига содиқ халқларимиз ўртасидаги биродарлик ришталарига мисол эмасми?
Биз тарихнинг энг оғир синовларини, жумладан, Иккинчи жаҳон уруши, 1966 йилдаги Тошкент зилзиласини елкама-елка туриб енгиб ўтганмиз. Ишончим комилки, бугунги офат билан ҳам биргаликдаги курашимизни янада кучайтирамиз.
– Давлатимиз раҳбари Шавкат Мирзиёев Президент сифатида иш бошлаган даврдан буён ташқи ва ички сиёсатда кенг кўламли ислоҳотларни амалга оширди. Бу ўзгаришлар мамлакатларимиз ўртасидаги дўстона муносабатлар, ҳар томонлама ўзаро манфаатли ҳамкорликни мустаҳкамлашга қанчалик таъсир кўрсатди?
– Ўзбекистон раҳбариятининг мамлакатда сиёсий тизимни ислоҳ қилиши, қонун чиқарувчи ва вакиллик органлари ролининг кучайтириши, депутатлар корпуси ва партия тизимида қонунчиликдаги туб ўзгаришлар, "Кучли давлатдан кучли фуқаролик жамияти сари" концепциясини амалга оширилиши ва энг муҳими, жамиятдаги ижобий ўзгаришлар муҳитида Россия – Ўзбекистон самарали ҳамкорлиги учун янги уфқлар очилди.
Парламентлараро ва минтақалараро алоқалар кенгаймоқда. Мамлакатларимизнинг жамоат бирлашмалари ва ноҳукумат ташкилотлари ўртасида алоқаларни фаоллаштириш ва чуқурлаштириш имкониятлари ҳам сезиларли равишда кенгайди. Ўзбекистонда ички сиёсатдаги янгиланишлар натижасида фуқаролик жамияти институтлари янада фаоллашди. Бу эса "Халқ дипломатияси"ни ўзаро тушуниш, ишонч ва дўстликни янада мустаҳкамлашда битмас-туганмас манба сифатида намоён бўлишига ёрдам беради.
Ислоҳотлар нафақат Марказий Осиё минтақасида ишонч муҳитини мустаҳкамлашга, балки Ўзбекистоннинг халқаро фаоллигини оширишга йўналтирилган ташқи сиёсатига ижобий таъсир кўрсатди.
Сўнгги йилларда ўзбекистонлик шериклар БМТ Бош Ассамблеясининг қатор резолюцияларини қабул қилиш ташаббуси билан чиқди. 2019 йил декабрь ойида қабул қилинган “Марказий Осиёда барқарор туризм ва барқарор ривожланиш” резолюцияси шулардан бири. Россия ушбу ҳужжатнинг 50 ҳаммуаллифларидан биридир. Ўз навбатида, Ўзбекистон халқаро ташкилотларда Россия ташаббусларини қўллаб-қувватламоқда. Хусусан, Ўзбекистон БМТ Бош Ассамблеясининг нацизмни улуғлаш, космосга қуролларни биринчи жойлаштиришга қарши кураш ва халқаро ахборот хавфсизлигини таъминлаш каби резолюциялари қабул қилинишида ҳаммуаллиф бўлди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти доирасида Ўзбекистон Президентининг таклифига биноан ташкилотга аъзо давлатлар раҳбарларининг ёшларга қўшма мурожаати ва уни амалга ошириш бўйича ҳаракатлар дастури қабул қилинди, ШҲТга аъзо давлатлар темир йўл маъмуриятлари раҳбарлари учрашувларининг янги механизми яратилди. Ўзбекистон ташкилотда минтақалараро ҳамкорликни йўлга қўйишда фаол иштирок этмоқда, Россия томонининг ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмасини (МАТТ) ШҲТга аъзо давлатларнинг хавфсизликка оид таҳдид ва таҳдидларга қарши курашиш бўйича универсал марказга айлантириш ғоясини қўллаб-қувватлайди.
Ўзбекистон Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги фаолиятидаги иштирокини сезиларли даражада кенгайтирди ва ҳамкорликнинг қатор тармоқ органларига қўшилди. Бу, шубҳасиз, мамлакатларимизнинг ҳамкорлик имкониятларини кенгайтиради. Бу йил Ўзбекистон МДҲ да биринчи марта раислик қилмоқда.
Биз ўзбекистонлик шерикларнинг Евроосиё иқтисодий иттифоқига кузатувчи сифатида қўшилиш истагини олқишлаймиз. Ишончим комилки, ушбу мақомга эга бўлиш Ўзбекистон учун Евроосиё интеграцияси жараёнини бевосита кузатиб бориш, Евроосиё иқтисодий иттифоқига аъзо давлатлар билан яқин алоқаларни ўрнатишнинг мақбул шаклларини аниқлаш имконини беради.
– Бугун Россияда ўзбеклар жуда кўп. Улар, жумладан, вақтинча меҳнат фаолиятини амалга оширмоқда, таҳсил олмоқда, бизнес билан шуғулланмоқда ва санъат соҳасида изланиш олиб бормоқда. Шу муносабат билан айтиш мумкинки, миграция ўзаро ҳамкорликнинг устувор ва долзарб масалаларидан бирига айланмоқда. Сизнингча, Ўзбекистон ва Россия ушбу омилдан икки мамлакат равнақи учун қандай қилиб янада самарали фойдаланиши мумкин? Бу борада қандай ечимлар топилган ва қандай муаммолар ҳал этилиши керак?
– Шубҳасиз, бугунги кунда миграция энг нозик ва долзарб масалалардан биридир. Тўғри таъкидлаганингиздек, Россияда ўзбекистонликлар жуда кўп. Турли маълумотларга кўра, улар сони 1,5 миллиондан 2 миллионгача етади ва уларнинг аксарияти вақтинча меҳнат фаолиятини амалга ошириш истагида. Мигрантлар ва россиялик иш берувчилар дуч келаётган қийинчиликларни ҳисобга олган ҳолда, иш жараёнини оптималлаштириш механизмини яратиш, ходим малакаси ва ўқишини тасдиқловчи зарур ҳужжатларни қайта ишлаш тартибини аниқлаштириш муҳимдир. Шунингдек, ноқонуний иш билан банд бўлганлар сонини камайтириш учун зарур шароит таъминланиши керак. Таъкидлаш жоиз, мамлакатларимизнинг ваколатли идоралари ушбу муаммоларни ҳал қилиш йўлида доимий иш олиб бормоқда.
Шу билан бирга, бу йил биз янги синов – халқаро транспорт алоқаларини чеклаб қўйган, аксарият компания ва корхоналар фаолиятини тўхтатган коронавирус пандемияси билан тўқнашдик. Шу муносабат билан чет элдаги кўплаб фуқаролар қийин вазиятга тушиб қолди.
Мавжуд шароитни инобатга олган ҳолда, мамлакатларимиз раҳбарлари улар аҳволини яхшилаш бўйича биргаликда қатор чоралар кўрмоқда. Хусусан, Россия Президенти Владимир Путин миграция ҳужжатларининг амал қилиш муддатларини узайтириш, патент учун ойлик тўлов, мамлакатда бўлиш тартибини бузганлик учун жарима, шу жумладан, ҳужжатларнинг муддати ўтганлиги учун жаримага тортишни бекор қилишга оид фармонни имзолади.
Карантинга қарамай, Россия Федерациясида бўш иш ўринлари тўғрисидаги маълумотлар базаси мунтазам равишда янгилаб турилибди. Натижада ишдан айрилган муҳожирлар ўзлари учун янги иш топиш имконига эга бўлмоқда. Бундан ташқари, уйга зудлик билан қайтишга зарурати бор фуқаролар учун мамлакатларимиз авиакомпаниялари томонидан чартер рейслар мунтазам ташкил этилмоқда.
– Ўзбекистондаги фаолиятингиз давомида сизда алоҳида таассурот уйғотган қандай жиҳатларни қайд этишни истардингиз?
– Ўзбекистон шарқона қараш ва бой маданий меросни мамлакатнинг замонавий тарихий ютуқлари билан уйғунлаштирган давлат.
Ажойиб тоғ манзаралари, мўл-кўл мева ва сабзавотлар, тандирда ёпилган ноннинг хушбўй ҳиди, бетакрор ўзбек таомлари ва, албатта, самимий инсонларнинг меҳмондўстлиги – буларнинг барчаси Ўзбекистонда бўлганларни бефарқ қолдирмайди.
Шу боис мен барчага карантин чекловлари олиб ташланиб, чегаралар очилгач, Ўзбекистонга ташриф буюришни, ушбу ажойиб мамлакатнинг бой ва ранг-баранг маданиятидан баҳраманд бўлишни тавсия қиламан.
– Мустақиллик байрами муносабати билан Ўзбекистон халқига байрам табригингиз.
– Ўзбекистон халқини мамлакат фуқароларини миллий бирлигининг ёрқин рамзи бўлган Ўзбекистон Республикаси Давлат Мустақиллиги куни билан чин қалбимдан қутлайман!
Барчангизга сиҳат-саломатлик, фаровонлик ва тинчлик йўлида хизмат қиладиган барча ташаббуслар рўёбини тилаб қоламан. Ҳар бир оилага тинчлик, фаровонлик ва барака инсин!

Посол России Владимир Тюрденев: Проводимые руководством Узбекистана реформы открыли новые горизонты для плодотворного российско-узбекского сотрудничества
Россия – стратегический партнер и союзник Узбекистана. Российская Федерация признала независимость Республики Узбекистан 20 марта 1992 года. В тот же день были официально установлены дипломатические отношения между двумя странами.
В преддверии очередной годовщины независимости Узбекистана корреспондент ИА «Дунё» побеседовал с Чрезвычайным и Полномочным Послом Российской Федерации Владимиром Тюрденевым.
- Господин Посол, наша встреча проходит в преддверии празднования Дня независимости Узбекистана. Традиционно, подходя к очередной дате, подводятся итоги, достижения развития на различных направлениях. Вот и наша беседа сегодня будет сфокусирована на актуальных вопросах и достижениях узбекско-российского сотрудничества. Как известно, наши страны стоят на пороге подписания Декларации о всеобъемлющем стратегическом партнерстве Республики Узбекистан и Российской Федерации. Ожидается, что документ будет подписан в ходе предстоящего государственного визита Президента Узбекистана в Россию. Расскажите, пожалуйста, нашим читателям о том, что означает данная формулировка, какие шаги будут предприняты для того, чтобы вывести отношения на столь высокий уровень?
- Затрагивая тему предстоящего государственного визита Президента Узбекистана в Россию, не могу не сказать, что между лидерами наших стран Владимиром Владимировичем Путиным и Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым сложились теплые искренние отношения, поддерживается регулярный диалог. Предпринимаются последовательные, планомерные шаги, чтобы вывести российско-узбекские отношения на принципиально иной уровень. Подписание Декларации о всеобъемлющем стратегическом партнерстве Российской Федерации и Республики Узбекистан станет ярким свидетельством того, что нам это удалось. Этот документ являет собой квинтэссенцию многолетнего плодотворного сотрудничества наших стран, создает задел для дальнейшего его развития практически по всем направлениям на многие годы вперед.
Пожалуй, самый свежий пример всеобъемлющего стратегического партнерства между нашими странами – это приезд на днях в Ташкент делегации российских врачей и специалистов для оказания помощи узбекским коллегам в борьбе с распространением коронавирусной инфекции и лечении тяжелобольных пациентов. Это ли не лучшее подтверждение особых братских связей между нашими народами, основывающихся на принципах взаимовыручки и готовности протянуть друг другу руку помощи в трудную минуту. Мы и раньше не раз плечом к плечу преодолевали тяжелейшие испытания истории, такие как Вторая мировая война, разрушительное Ташкентское землетрясение 1966 года. Уверен, что и с этой напастью мы сумеем справиться сообща.
- С момента вступления в должность Президент Шавкат Мирзиёев проводит политику масштабных реформ во внешней и внутренней политике. Как реформы отразились на укреплении дружеских отношений, всестороннего взаимовыгодного сотрудничества между нашими странами?
- Проводимый руководством Узбекистана курс на реформирование политической системы республики, усиление роли законодательных и представительных органов власти, кардинальные изменения в законодательстве, в депутатском корпусе и партийном строительстве, реализация концепции «От сильного государства – к сильному гражданскому обществу» и, что особенно важно, благоприятные перемены в общественной атмосфере открыли новые горизонты для плодотворного российско-узбекского сотрудничества.
Расширяются межпарламентские и межрегиональные связи, появились возможности для интенсификации и углубления контактов между общественными объединениями и неправительственными организациями наших стран. Благодаря новациям во внутренней политике, в Узбекистане активизировались институты гражданского общества, что способствует развитию «народной дипломатии» как неисчерпаемого ресурса в деле дальнейшего укрепления взаимопонимания, доверия и дружбы между нашими народами.
Реформы позитивно отразились и на внешней политике Узбекистана, нацеленной не только на укрепление атмосферы доверия в центральноазиатском регионе, что объективно отвечает российским интересам, но и на повышение международной активности страны.
Так, в последние годы узбекские партнеры инициировали принятие ряда резолюций Генассамблеи ООН, последняя из которых – «Устойчивый туризм и устойчивое развитие в Центральной Азии» – была принята в декабре 2019 году. Россия – один из 50 соавторов этого документа. Узбекистан, в свою очередь, оказывает поддержку российским инициативам в международных организациях, в частности входит в соавторы резолюций ГА ООН по борьбе с героизацией нацизма, международной информационной безопасности и неразмещению первыми оружия в космосе.
В рамках ШОС по предложению Президента Узбекистана было принято Совместное обращение глав государств к молодежи и Программа действий по ее выполнению, создан новый механизм встреч руководителей железнодорожных администраций государств-членов организации. Узбекская сторона активно участвует в налаживании в организации межрегионального сотрудничества, поддерживает российскую идею преобразования Региональной антитеррористической структуры (РАТС) ШОС в Универсальный центр по противодействию вызовам и угрозам безопасности государств-членов ШОС.
Узбекистан заметно нарастил участие в работе Содружества Независимых Государств, присоединившись к ряду органов отраслевого сотрудничества, что безусловно расширяет возможности для взаимодействия наших стран. В текущем году узбекская сторона впервые взяла на себя функции председателя в СНГ.
Приветствуем намерение узбекских партнеров подключиться к Евразийскому экономическому союзу на данном этапе в качестве наблюдателя. Уверен, получение этого статуса позволит Узбекистану наблюдать за процессом евразийской интеграции изнутри и определить для себя оптимальный вариант дальнейшего сближения с государствами-членами ЕАЭС.
- Сегодня в России очень много узбекистанцев. Кто-то работает, кто-то учится, кто-то ищет себя в бизнесе и искусстве. В связи с этим миграция становится одним из приоритетных, весьма актуальных вопросов в двустороннем сотрудничестве. Как, на ваш взгляд, Узбекистан и Россия могли бы использовать данный фактор на благо развития двух стран? Какие решения уже найдены, а какие проблемы еще предстоит решить на данном направлении?
- Без сомнения, на сегодняшний день миграция – один из наиболее чувствительных и актуальных вопросов. Как вы правильно заметили, в России находится достаточно большое количество граждан Узбекистана. По разным оценкам, от 1,5 до 2 миллионов человек. Основная часть из них приезжает на заработки. Учитывая, с какими сложностями приходится сталкиваться и самим мигрантам, и их российским работодателям, важно создать механизм, позволяющий оптимизировать процесс трудоустройства, отладить порядок оформления требуемых документов, подтверждения квалификации и подготовки работника. Необходимо также обеспечить условия для снижения числа вовлеченных в нелегальную занятость. Следует отметить, что компетентные ведомства наших стран ведут постоянную работу над решением этих задач.
Вместе с тем, в текущем году мы столкнулись с новым для нас испытанием – пандемией коронавируса, которая фактически заблокировала международное транспортное сообщение и приостановила деятельность большинства компаний и предприятий. В этой связи многие граждане за рубежом оказались в сложной ситуации. В значительной степени пострадали мигранты.
Принимая во внимание сложившиеся обстоятельства, руководство нашей страны предприняло ряд мер, облегчающих их положение. В частности, Президентом России Владимиром Путиным был подписан указ о продлении миграционных документов, отмене ежемесячной платы за патент, штрафов за нарушение режима пребывания в стране, в том числе за наличие просроченных документов.
Несмотря на карантин, на регулярной основе обновлялась база трудовых вакансий в России, благодаря чему многие из потерявших работу мигрантов, смогли найти для себя новые места. Кроме того, для граждан, которым требовалось в срочном порядке вернуться домой, организовывались вывозные рейсы авиакомпаниями наших стран.
- Что наиболее впечатлило вас за период работы в Узбекистане?
- Узбекистан – это место, где восточный колорит и богатое культурное наследие гармонично сочетаются с достижениями периода новейшей истории республики.
Завораживающие горные пейзажи, изобилие фруктов и овощей, аромат свежеиспеченной тандырной лепешки, непревзойденная узбекская кухня и, конечно же, искренние, радушные люди – все это не оставляет равнодушным никого, кто хоть однажды здесь побывал.
Поэтому всем советую, когда карантинные ограничения будут сняты, а границы открыты, обязательно посетить Узбекистан и приобщиться к богатой и разнообразной культуре этой замечательной страны.
- Что вы хотели бы пожелать узбекскому народу по случаю Дня независимости?
- От всего сердца поздравляю узбекистанцев с праздником, являющим собой яркий символ национального единения всех граждан страны - Днём независимости Республики Узбекистан!
Желаю всем крепкого здоровья, добра, благополучия и осуществления всех начинаний, служащих процветанию и миру. Пусть в каждой семье царят спокойствие, достаток и изобилие!