Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Парламентлар спикерларининг V жаҳон конференциясида иштирок этди
Вена шаҳрида (Aвстрия) 19 – 20 август кунлари ўтказилган халқаро парламент ҳаётига оид муҳим тадбир – Дунё парламентлари спикерларининг V конференцияси бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Спикери Нуриддинжон Исмоилов иштирок этди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Спикерлар жаҳон конференцияси ҳар беш йилда бир марта ўтказилади ҳамда энг юқори даражадаги парламент мулоқоти ва ўзаро ҳамкорлик учун дунё миқёсидаги ноёб форум ҳисобланади.
Ўзбекистон парламенти раҳбариятининг мазкур форумдаги иштироки мамлакатимизга самарали парламент бошқаруви орқали инсонлар ва сайёрамиз тинчлиги ҳамда барқарор ривожланишини таъминлаш масалалари бўйича бошқа давлатлар парламентлари аъзолари билан фикр алмашиш имконини берди.
Аввалроқ Ўзбекистон парламенти томонидан форумнинг ташкилий қўмитасига мамлакатда парламентаризмнинг ҳолати ва ривожланиш истиқболларини очиб берувчи материаллар, мамлакатимиз фуқароларини ташвишга солаётган долзарб масалалар рўйхати, жумладан, Ўзбекистонда коронавирус эпидемиясининг салбий оқибатларини бартараф этиш амалиёти тўғрисидаги ахборот тақдим этилган эди.
Иштирокчилар Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида давлат органларининг мамлакатимизни CОVID-19 натижасида юз бериши мумкин бўлган янада салбий оқибатлардан ҳимоя қила олган тезкор, кенг кўламли ҳаракатларини юқори баҳолади.
Анжуманда, шунингдек, Ўзбекистонда фуқаролар иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий фаоллик, бизнес ҳамда фуқаролик жамияти институтларини қўллаб-қувватлаш бўйича амалга оширилаётган чора-тадбирлар тўғрисида маълумот берилди.
Бешинчи конференция якунига кўра, инсонлар ва сайёрамизга тинчлик ва барқарор ривожланишни таъминлайдиган янада самарали кўп томонлама ҳамкорлик учун Парламент пешқадамлиги тўғрисидаги декларация қабул қилинди.

Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса принял участие в 5-й Всемирной конференции спикеров парламентов
19-20 августа в Вене (Австрия) прошло важнейшее мероприятие в сфере международного парламентаризма – Пятая Конференция спикеров парламентов мира. На мероприятии Законодательную палату Олий Мажлиса Узбекистана представлял Спикер Нурдинджон Исмоилов, сообщает корреспондент ИА «Дунё» со ссылкой на пресс-службу нижней палаты парламента.
Всемирные конференции спикеров проводятся один раз в пять лет и являются уникальным глобальным форумом для парламентского диалога и взаимодействия на самом высоком уровне.
Участие в Форуме предоставляет народным избранникам Узбекистана возможность обменяться с парламентариями других стран мнениями по вопросам обеспечения мира и устойчивого развития для людей и планеты за счет эффективного парламентского лидерства, выработать парламентские рекомендации относительно путей решения актуальных проблем, стоящих в настоящее время перед народами стран мира.
В организационный комитет форума узбекской делегацией заблаговременно были представлены материалы, раскрывающие состояние и перспективы развития парламентаризма в стране, перечень актуальных проблем, волнующих граждан нашей страны, и, в частности, информация о практике преодоления негативного влияния последствий пандемии коронавируса.
С выступлением Спикера Законодательной палаты Узбекистана на конференции можно ознакомиться по адресу https://www.youtube.com/watchv=qzmVbZ2Zj1A&list=PLLwJpE_EfvM6EnuPFiab8nZ7TdmD39rG&index=52.
По результатам работы Пятой конференции принята Декларация о парламентском лидерстве для более эффективной многосторонности, которая обеспечивает мир и устойчивое развитие для людей и планеты.