Ўзбекистон Президенти: “Маҳсулот қачон арзон бўлади? Шароит яратсак”
Давлатимиз раҳбари бугун Тошкент шаҳрининг Бектемир туманига сафарини бошлаб, бу ерда бажарилаётган ишлар, саноат корхоналари фаолияти билан танишмоқда, деб хабар беряпти “Дунё” АА мухбири.
Ўзбекистон Президенти Матбуот хизмати маълумотида келтирилишича, пандемия туфайли вақтинча тўхтаб қолган корхоналар ўз фаолиятини тиклай бошлади. Лекин улар яна тўлиқ қувватга чиқиши учун вақт ва рағбат зарур. Президент Шавкат Мирзиёевнинг қатор фармонлари ва видеоселектор йиғилишларида бу борада аниқ вазифалар белгиланиб, изчил амалга оширилмоқда.
Давлатимиз раҳбари 21 август куни Тошкент шаҳар Бектемир туманига ташриф буюриб, саноат корхоналари фаолияти билан танишмоқда.
Биринчи манзил – “Бектемир металл конструкциялари” масъулияти чекланган жамият заводи бўлди.
Лойиҳанинг умумий қиймати 48 миллион доллар бўлиб, 2018 йилда ишга туширилган. Корхона йилига 65 минг тонна рухланган металл, 1 600 километр йўл тўсиқлари, 130 минг тонна пайвандланган қувур ва 17 минг дона ёритиш устуни ишлаб чиқариш қувватига эга.
Металл конструкцияларини иссиқ ҳароратда рухлаш Италиянинг Bisol S.p.A. ускунасида, халқаро меъёрлар ва сифат стандартлари даражасида амалга оширилмоқда. Бундай маҳсулотлар чидамлилиги, кўримлилиги ва ўрнатиш жараёнида қулайлиги билан афзал. Шунингдек, бу ерда Хитой, Жанубий Кореядан келтирилган замонавий технологиялар ўрнатилган.
Корхонада жами 375 нафар муҳандис ва ишчи меҳнат қилмоқда.
Президентимиз ишлаб чиқариш жараёнини кўздан кечириб, мутасаддиларга қўшимча кўрсатмалар берди.
- Бу технологиялар ҳам, маҳсулотлар ҳам яхши. Лекин ҳар дам ривожланишни ўйлаш керак. Арзон, хавфсиз ва сифатли конструкциялар ишлаб чиқариб, корхонанинг қурилиш индустриясидаги ўрнини кенгайтириш зарур. Маҳсулот қачон арзон бўлади? Шароит яратсак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Бунга эришиш учун лойиҳалаштирувчи гуруҳ тузиш, Европа мамлакатлари, хусусан, Германия тажрибаси асосида корхонани саноат кластерига айлантириш муҳимлиги таъкидланди.

“When are products reasonable in price? Once we deliver a favorable environment.” The President arrives in Bektemir district
Enterprises who had to suspend their work amid the pandemic have been gradually resuming their activities now. But they need time and support to reach pre-pandemic capacities. In a number of resolutions and during video sessions with government officials, President Shavkat Mirziyoyev has devised specific strategies and tasks to further them.
To have a first-hand view of industrial enterprises reviving their activities, the head of state is visiting today the Bektemir district of Tashkent.
The first facility called at is the plant of limited liability company Bektemir Metall Konstruktsiyalari.
The $ 48 million worth project was commissioned in 2018. It is capable of producing 65 thousand tons of galvanized metal a year, 1.6 thousand kilometers of road barriers, 130 thousand tons of welded pipes and 17 thousand tons of lighting poles.
Metal structures are hot-dip galvanized using Italian machinery Bisol S.p.A., in line with international quality standards. The goods manufactured here are distinct with their durability, attractive appearance and ease of installation. Cutting-edge equipment from China and South Korea is also used at the plant.
The company currently employs 375 engineers and workers.
The President reviewed the production process, and voiced some instructions to executives in charge of the industry.
“Technologies as well as goods are just excellent. Still, it is essential to constantly think of development, to expand the presence of this enterprise in the industry by manufacturing inexpensive, safe and high-quality structures. And when are products reasonable in price? Once we deliver a favorable environment,” Shavkat Mirziyoyev stated.
The head of state noted the necessity of setting up a project design group and turning the enterprise into an industrial cluster with an eye to the European practice, German in particular.