Ўзбекистон Президенти: “Биз ақлли мутахассисларни топиб, қўллаб-қувватлашимиз керак”
Президент Шавкат Мирзиёев бугун Бектемир туманидаги “Metal Processing” масъулияти чекланган жамиятда тайёрланаётган маҳсулотларни кўздан кечирди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Ўзбекистон Республикаси Президенти матбуот хизмати хабарига кўра, умумий қиймати қарийб 34 миллиард сўм бўлган мазкур лойиҳа саноатни маҳаллийлаштириш, импорт ўрнини тўлдиришда жуда муҳим аҳамиятга эга. Чунки тўқимачилик технологиялари ҳар беш йилда ўзгариб туради.
Бундан ташқари, деталлари эскиради ё бузилади. Илгари оддий қисмлар ҳам четдан олиб келинарди.
“Metal Processing” МЧЖда тўқимачилик корхоналари буюртмаси асосида дастгоҳлар учун қоплама ва эҳтиёт қисмлар ишлаб чиқарилмоқда. Бугунги кунда мамлакатимиздаги 12 та йирик текстиль мажмуаси билан ҳамкорлик ўрнатилган.
- Узоқ йиллар давомида вазият шундай эдики, машаққат билан етиштирган пахтамиздан фойдани бошқалар кўрарди. Кейинги пайтларда унинг юртимизда қайта ишлаш даражаси кескин ошди. Тўқимачилик кластерлари пайдо бўлди. Уларнинг замини - пахтани қайта ишлаш. Бунинг учун эса илғор техникалар, сервислар керак, - деди Шавкат Мирзиёев.
Корхонада 85 нафар мутахассис фаолият олиб боради. Швейцариянинг “SkillSonics International AG” компанияси билан ҳамкорлик асосида металлга ишлов беришда жаҳон стандартларидан фойдаланиб келинмоқда.
- Бундай корхоналарнинг «юраги» - муҳандис, конструкторлар. Афсуски, бизда кўп заводларнинг шундай «юраги» йўқ. Ақлли мутахассисларни топиб, қўллаб-қувватласак, маҳаллийлаштиришга катта ҳисса қўшади, - дея таъкидлади Президент.
Шу ерда Тошкент тўқимачилик ва енгил саноат институти кафедралари бўлимини очиб, амалиётни кенгайтириш лозимлиги қайд этилди. Кооперация асосида буюртмани кўпайтириш, корхона рентабеллигини ошириш бўйича кўрсатмалар берилди.

Президент Узбекистана: Мы должны найти и поддерживать умных специалистов
Президенту Шавкату Мирзиёеву сегодня была представлена продукция, производимая обществом с ограниченной ответственностью «Metal Processing» в Бектемирском районе столицы, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
Согласно информации пресс-служба главы государства, проект стоимостью почти 34 миллиарда сумов имеет важное значение в локализации и импортозамещении металлических изделий.
Технологии текстильного производства имеют тенденцию меняться каждые пять лет. Кроме того, оборудование изнашивается или устаревает. В прежние времена даже несложные детали завозились из-за рубежа.
ООО “Metal Processing” производит корпуса и запасные части для станков по заказу текстильных предприятий. На сегодняшний день налажено сотрудничество с 12 крупными текстильными комплексами Узбекистана.
- Долгие годы выгоду от хлопка, выращенного нами тяжелым трудом, получали другие. В последнее время уровень его переработки в нашей стране значительно возрос. Появились текстильные кластеры. Их основа - переработка хлопка. А для этого нам необходимы современное оборудование и сервис, - отметил Президент Шавкат Мирзиёев.
На предприятии трудятся 85 специалистов. В сотрудничестве с швейцарской компанией "SkillSonics International AG" здесь внедрены международные стандарты металлообработки.
- Сердце таких предприятий - инженеры, конструкторы. К сожалению, у многих наших заводов нет такого сердца. Мы должны найти и поддерживать умных специалистов, которые внесут большой вклад в локализацию, - подчеркнул Президент.
Отмечалась необходимость открытия на предприятии отделений кафедр Ташкентского института текстильной и легкой промышленности, увеличения практической составляющей в подготовке кадров. Даны указания касательно расширения портфеля заказов на основе кооперации, повышения рентабельности предприятия.