Ўзбекистон Президенти Бектемир тумани фаоллари билан учрашди
Учрашувда туманда янги “ўсиш нуқталари”ни топиш ва аҳоли ҳаётини яхшилаш борасидаги режалар айтиб ўтилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Президент матбуот хизмати берган хабарга кўра, Бектемир тумани Тошкент шаҳри саноатининг 10 фоизини таъминлайди. Жорий йилнинг ўтган даврида бу ерда саноат маҳсулоти 9 фоизга, хизмат кўрсатиш 8 фоизга, экспорт 11 фоизга ўсган.
Масалан, Бектемир туманига Тошкент вилоятининг Ўртачирчиқ ва Юқоричирчиқ туманларидан жами 1 минг 639 гектар ер ўтказилади. Натижада туман ҳудуди 3 минг 472 гектарга етади. Бунинг ҳисобига янги саноат ва хизмат кўрсатиш объектлари барпо этиш, минглаб иш ўринлари очиш имконияти яратилади.
Яқин уч йилда туманда умумий қиймати 3,3 триллион сўмлик 61 инвестиция лойиҳаси амалга ошириш режалаштирилган. Жумладан, жорий йилда 52 та шундай лойиҳа ишга туширилиб, 2 минг 700 дан зиёд янги иш ўрни яратилиши мўлжалланган.
Туманда ишсизлик даражаси 3,3 фоиз, шу жумладан, аёллар орасида 1,7 фоиз, ёшлар ўртасида 1,5 фоиз экани қайд этилди. Мактабгача таълим муассасалари етишмаслиги, қатор маҳаллаларда ички йўллар ҳолатининг ёмонлиги, коммунал тизимларда ҳам камчиликлар борлиги кўрсатиб ўтилди.
Ёшлар ва хотин-қизлар бандлигини ошириш, камбағалликни камайтириш, уй-жойга муҳтож оилаларга уй ажратиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Хизмат кўрсатиш соҳасини кескин ривожлантириш, янги ижтимоий объектлар барпо этиш, коммунал тармоқларни қуриш ва таъмирлаш, уй-жой фондини куз-қиш мавсумига тайёрлаш масалаларига тўхталиб ўтилди.

New points of growth in Bektemir district analyzed
Bektemir district provides for 10 percent of the industrial production of the city of Tashkent. Since early this year, the volume of industrial goods manufactured in the district has grown by 9 percent, the provision of services – by 8 percent, and exports have increased by 11 percent.
President Shavkat Mirziyoyev has met with the district’s officials and representatives of the wider public, including youths, to discuss new “points of growth” in this part of the capital and the living standards.
1,639 hectares are planned to be transferred from Urtachirchik and Yukorichirchik districts of the Tashkent region to the city’s Bektemir district. As a result, the total area of this district would reach 3,472 hectares. This in turn can help create new industrial and services facilities, thousands of jobs.
In the next three years, the district intends to implement 61 investment projects worth 3.3 trillion soums. 52 such schemes are expected to be launched this year, with the creation of more than 2.7 thousand jobs.
The unemployment rate in the district is 3.3 percent; among women it is recorded at 1.7 percent and 1.5 percent among youth. The President pointed to the shortage of preschool educational institutions, the poor condition of roads in a number of mahallas, and shortcomings in the operation of utilities.
The head of our state gave directives to raise the employment of young people and women, reduce poverty and provide housing for families in need.
Issues discussed at the meeting included those concerning the intensive development of the services sector, building of new social facilities, construction and repair of communal networks, preparation for the fall-winter season.
Shavkat Mirziyoyev talked with mahalla chairpeople and youth leaders to enquire into the challenges the district faces.