Темир йўл соҳасидаги ислоҳотларни янада чуқурлаштириш йўлида
Ўзбекистон Республикаси Бош вазирининг топшириғига биноан Транспорт вазирлиги ва “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ энг яхши хорижий консалтинг компанияларини жалб этган ҳолда мамлакатимиз темир йўл тизимини чуқур ислоҳ қилиш устида ишламоқда.
Шу мақсадда жорий йилнинг 20 август куни “Boston Consulting Group” (BCG) компанияси вакиллари билан видеоконференц алоқа шаклида учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Транспорт вазирининг биринчи ўринбосари в.б И.Махкамов, вазир ўринбосари Д.Деҳқонов ҳамда “Ўзбекистон темир йўллари” АЖ раиси Х.Хосилов иштирок этди.
Учрашувда томонлар консалтинг хизматларини тақдим этиш бўйича шартнома тузиш масаласини муҳокама қилди. Унга кўра BCG компанияси мавжуд тузилма, иш тизими ҳамда “Ўзбекистон темир йўллари” АЖдаги муаммоли масалаларни чуқур таҳлил қилган ҳолда мамлакатимиз темир йўл соҳасини такомиллаштириш, шу жумладан темир йўл компаниясининг асосий фаолиятига боғлиқ бўлмаган алоҳида объектларни ҳусусийлаштириш бўйича аниқ таклифларни ишлаб чиқиши лозим.
Эслатиб ўтамиз, бу Транспорт вазирлиги ва BCG компанияси ўртасидаги илк ҳамкорликдаги лойиҳа эмас. Бундан аввал, 2019 йил бошида компания “Ўзбекистон Республикасининг минтақавий ва транзит транспорт оқимлари ҳамда унга тегишли бўлган транспорт-логистика инфратузилмасини ривожлантириш” мавзусидаги илмий лойиҳани муваффақиятли амалга оширган эди.

На пути к дальнейшему углублению реформ в железнодорожной сфере
По поручению Премьер-министра Республики Узбекистан Министерство транспорта и АО «Узбекистон темир йуллари» работают над глубоким реформированием железнодорожной системы страны с привлечением лучших зарубежных консалтинговых компаний.
С этой целью 20 августа текущего года была проведена видеоконференция с представителями Boston Consulting Group (BCG). Во встрече приняли участие Первый заместитель министра транспорта Республики Узбекистан И.Махкамов, заместитель министра Д.Дехканов и председатель правления АО «Узбекистон темир йуллари» Х. Хосилов.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы заключения контракта об оказании консультационных услуг. Согласно данному Контракту, BCG следует разработать конкретные предложения по совершенствованию железнодорожной отрасли страны, включая приватизацию отдельных объектов собственности, не относящихся к основной деятельности железной дороги, с углубленным анализом существующей структуры, операционной системы и проблемных вопросов АО «Узбекистон темир йуллари».
Напомним, что это не первый совместный проект Министерства транспорта и компании BCG. Ранее, в начале 2019 года, компания успешно реализовала исследовательский проект «Региональные и транзитные транспортные потоки Республики Узбекистан и развитие его транспортно-логистической инфраструктуры».