Ўзбекистон ва Буюк Британия карантин идоралари Ўзбекистон маҳсулотларини Британия бозорига олиб киришдаги тўсиқларни олиб ташлаш масалаларини муҳокама қилди
Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини Британия бозорига экспорт қилиш ҳажмини сезиларли даражада ошириш бўйича олиб борилаётган ишлар доирасида мамлакатимиз элчихонаси томонидан Буюк Британиянинг Атроф-муҳит, озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги вазирлиги билан Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Ўсимликлар карантини давлат инспекцияси вакиллари ўртасида онлайн музокаралар ташкил этилди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Британия томони Ўзбекистонда фитосанитария соҳасида олиб борилаётган ислоҳотларни мамнуният билан қайд этиб, Ўзбекистоннинг Халқаро ўсимликларни ҳимоя қилиш конвенциясига (ИППС) қўшилгани ва ҳукуматнинг миллий қоидаларни халқаро стандартларга мувофиқлаштириш борасидаги саъй-ҳаракатларини олқишлади.
Видеоконференция чоғида Ўзбекистон қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини Буюк Британия бозорига олиб чиқишда юзага келадиган тўсиқларни бартараф этиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди. Британия томонининг хабар беришича, республикада қўлланиладиган фитосанитария чоралари тўғрисида “Ўздавкарантин” томонидан берилган маълумотларга асосан Англияга анор, гилос, олхўри, нектарин, ўрик, хурмо, олма, нок, узум, лимон, ўткир қалампир ва помидор маҳсулотларини Буюк Британияга экспорт қилиш имкони мавжуд.
Бундан ташқари, томонлар ўртасида илмий ҳамкорликни кенгайтириш, шу жумладан қўшма тадқиқотлар ўтказиш, нашрларни ташкил қилиш, ҳудудларда лаборатория диагностикасини кучайтириш ва бошқа соҳаларда ҳамкорлик юзасидан фикр алмашилди. Бу каби мақсадларни амалга оширишда Буюк Британия грантларини жалб қилиш имкониятлари ўрганилди.

Карантинные ведомства Узбекистана и Великобритании обсудили вопросы снятия барьеров для экспорта узбекской продукции на британский рынок
В рамках работы по существенному увеличению объёмов экспорта узбекской сельскохозяйственной продукции на британский рынок Посольством нашей страны 19 августа организованы переговоры в режиме онлайн-конференции между представителями Министерства окружающей среды, продовольствия и сельского хозяйства Великобритании (DEFRA) и Инспекции по карантину растений при Кабинете Министров Узбекистана (Узгоскарантин), передает корреспондент ИА «Дунё».
Британская сторона приветствовала проводимые реформы в фитосанитарной сфере в Узбекистане, особо подчеркнув своевременность присоединения Узбекистана к Международной конвенции по карантину и защите растений (МККЗР) и усилия правительства по гармонизации национальных нормативов с международными стандартами.
В ходе видеоконференцсвязи обстоятельно обсуждены вопросы возможного снятия барьеров в вопросах экспорта узбекской сельхозпродукции на рынок Великобритании. Как сообщила британская сторона, исходя из представленной Узгоскарантином информации по фитосанитарным мерам, применяемым в республике, имеются возможности для экспорта в Великобританию таких видов продукции, как гранат, черешня, слива, нектарин, абрикос, хурма, яблоко, груша, виноград, лимон, острый перец и помидоры.
Кроме того, состоялся обмен мнениями по активизации научного сотрудничества между ведомствами, в том числе путём проведения совместных научных исследований, организации публикаций, укрепления лабораторной диагностики в регионах и других мероприятий. На эти цели будут изысканы возможности привлечения британских грантов.