Ўзбекистон Президенти Россия ташқи ишлар вазирини қабул қилди
Бугун Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Марказий Осиёда гиёҳванд моддаларни назорат қилиш соҳасидаги минтақавий ҳамкорлик бўйича ўзаро англашув меморандуми иштирокчи давлатларининг 11-мажлисида қатнашиш доирасида мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Россия Федерацияси ташқи ишлар вазири Сергей Лавровни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, Ўзбекистон-Россия стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатлари юқори суръат билан ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Ўз навбатида, Россия ташқи ишлар вазири Сергей Лавров давлатимиз раҳбарига самимий қабул учун миннатдорлик билдириб, Президент Владимир Путиннинг саломи ва энг эзгу тилакларини етказди.
Томонларнинг сиёсий иродаси ва олий даражадаги фаол мулоқот ўзаро ҳамкорликни кенгайтириш, уни аниқ мазмун билан бойитишга хизмат қилаётгани таъкидланди.
Бугунги кунда савдо, инвестиция, энергетика, саноат ва қишлоқ хўжалиги, транспорт ва логистика соҳаларида қўшма лойиҳалар, шунингдек, таълим, соғлиқни сақлаш, маданият ва бошқа йўналишларда қўшма дастурлар муваффақиятли амалга оширилмоқда. Ҳудудлараро алоқалар салоҳияти рўёбга чиқмоқда.
Учрашувда олий даражада эришилган келишувларни амалга ошириш ҳамда самарали ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик масалалар, жумладан, БМТ, ШҲТ, МДҲ ва бошқа тузилмалар доирасидаги ҳамкорликнинг долзарб жиҳатлари ва Афғонистонда тинчлик жараёнини илгари суриш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Сергей Лавров Россия Ўзбекистоннинг Афғонистондаги вазиятни тез фурсатда барқарорлаштиришга кўмаклашиш, ушбу мамлакатни минтақавий савдо-иқтисодий ҳамкорликка жалб этиш борасидаги фаол саъй-ҳаракатларига юксак баҳо бериши ва уларни қўллаб-қувватлашини билдирди.
Учрашув якунида мамлакатларимиз халқларининг фаровонлиги, минтақада тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиёт йўлида дўстлик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини янада мустаҳкамлаш ҳамда кўп қиррали ҳамкорликни кенгайтиришга қатъий интилишлари алоҳида таъкидланди.

Today, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation, Sergey Lavrov, who has been in our country on a working visit to take part in the 11th meeting of the parties to the Memorandum of Understanding on regional drug control cooperation in Central Asia.
The head of our state, warmly welcoming the guest, noted with deep satisfaction the high dynamics in the development of the Uzbek-Russian relations of strategic partnership and alliance.
For his part, Sergey Lavrov expressed earnest gratitude to the President of Uzbekistan for a warm welcome and conveyed the greetings and best wishes of President of the Russian Federation Vladimir Putin.
Shared political will and intensive contacts at the highest level, it was underscored, have been contributing to the enhancement of bilateral cooperation by filling it with solid substance.
Currently, joint projects are successfully spearheaded in trade, investments, energy, industry and agriculture, transport and logistics, along with programs in education, healthcare, culture and other areas. The two sides have discovered the potential of inter-regional cooperation.
Issues in the practical implementation of agreements reached at the highest level and the further expansion of productive cooperation have been addressed at the meeting.
The talks also served to discuss topical aspects in the international and regional agenda, including interaction within the UN, SCO, CIS and other institutions, and deliberate on the promotion of the peace process in Afghanistan.
The Russian side has highly appreciated and supported Uzbekistan’s active efforts to promote the soonest stabilization of the situation in Afghanistan and engage the country in regional trade and economic cooperation.
In conclusion, the mutual commitment was stressed for the further consolidation of relations of friendship, strategic partnership and alliance, as well as for the enlargement of multifaceted cooperation for the benefit of the peoples of Uzbekistan and Russia and in the interests of ensuring peace, stability and sustainable development in the region.