"Ҳар бир оила - тадбиркор" дастури ижроси танқидий таҳлил қилинди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев раислигида 2 май куни “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури ижросини сифатли ташкил этиш, аҳолини тадбиркорликка кенг жалб қилиш борасидаги ишлар таҳлилига бағишланган видеоселектор йиғилиши ўтказилди.
Маълумки, 2018 йил 7 июнда Президент қарори билан “Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури қабул қилинган, барча ташкилий, молиявий чоралар белгилаб берилган эди. Жорий йил 7 мартда бу борадаги яна бир муҳим ҳужжат – давлатимиз раҳбарининг “Ҳудудларда аҳолини тадбиркорликка кенг жалб қилиш ва оилавий тадбиркорликни ривожлантиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори қабул қилинди.
Ушбу қарорга мувофиқ мақсадли жамғармалардан қўшимча 5 триллион сўм маблағ йўналтирилди. Умуман, тадбиркорлик ташаббусларини қўллаб-қувватлаш учун жорий йилда тижорат банклари орқали барча ҳудудларга 6 триллион 200 миллиард сўм ёки 700 миллион доллардан зиёд ресурслар ажратилди.
Йиғилишда ушбу маблағларни ўзлаштириш қониқарсиз ташкил этилгани ёки ўз ҳолига ташлаб қўйилгани таъкидланди. Жумладан, март-апрель ойларида тикувчилик, ҳунармандчилик, паррандачилик, балиқчилик, асаларичиликни ривожлантириш, енгил конструкцияли иссиқхоналар қуриш, маиший хизматларни йўлга қўйиш мақсадларига йиллик маблағларнинг 19 фоизи ажратилган холос.
– Бу рақамлар тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш, пул ажратиш учун масъул бўлган раҳбарлар йил якунини кутиб ўтирганидан далолат беради, – деди Шавкат Мирзиёев. – Оқибатда аҳоли, айниқса ёшлар ва хотин-қизларни тадбиркорликка жалб қилиш, бандлигини таъминлаш, оилаларнинг моддий фаровонлигини яхшилаш кечикмоқда.
Кредитлар ажратиш ва ўзлаштиришни жадаллаштириш, секторлар раҳбарлари, тижорат банклари ва жамоат ташкилотларининг бу борадаги масъулиятини ошириш бўйича топшириқлар берилди.
Кам таъминланган оилаларга алоҳида эътибор берган ҳолда, уларни тадбиркорликка ўргатиш талаб даражасида олиб борилмаётгани қайд этилди.
Йиғилишда Оилавий тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш марказлари фаолияти таҳлил этилиб, уларга юклатилган вазифалар – бўш турган майдонларни қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштириш, биноларни ишлаб чиқариш ва хизматларни йўлга қўйиш учун тадбиркорларга ажратиш ишлари етарли даражада ташкил этилмагани кўрсатиб ўтилди.
“Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури ижроси жойларда мутлақо қониқарсиз ташкил этилган учун Республика комиссияси раҳбарлари, Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимлари ҳамда Марказий банк ҳудудий бошқармалари раҳбарлари огоҳлантирилди.
Видеоселекторда мазкур дастур ижросини сифатли таъминлаш учун зарур чора-тадбирлар белгилаб берилди.
Дастур ижросини жойларда бевосита ташкил этиш учун ҳар бир ҳудудга республикадан масъуллар бириктирилади. Улар вилоят ва туманларга шахсан бориб, ишлар ҳолатини жойида ўрганади. Тўртта сектор раҳбарлари билан дастурни сифатли амалга ошириш чораларини кўради.
Имтиёзли кредитларга эҳтиёжни аниқлаш бўйича уйма-уй юриш тизими йўлга қўйилади. Бунга иқтисодий комплекс ходимлари билан бирга Халқ қабулхоналарининг жойлардаги вакиллари, маҳалла раислари, хотин-қизлар, Ёшлар иттифоқи ва касаба уюшмалари вакиллари жалб этилади.
Президентимиз сарфланган маблағ яхши самара бериши, оилаларга фаровонлик олиб кириши учун уни мақсадли ажратиш зурурлигини таъкидлади. Шу боис жойлардаги секторлар раҳбарлари мурожаат қилган ҳар бир тадбиркорнинг рўйхати асосида уларга кредит ажратилиши ва мақсадли фойдаланилиши учун масъул бўлади. Вилоят, шаҳар ва туманлар ҳокимларининг биринчи ўринбосарлари ҳамда солиқ идоралари раҳбарлари дастур доирасидаги товарларнинг муддатида ва сифатли етказиб берилишига кўмаклашади.
Тадбиркорликни ривожлантиришда ҳудудларнинг ўзига хос хусусиятлари, анъанавий ҳунармандлик йўналишларини инобатга олиш ҳам муҳим. Мисол учун, Риштон туманида кулолчилик, Марғилонда ипакчилик, Чустда дўппи ва пичоқчилик, Олтиариқда боғдорчилик ва узумчилик йўналишлари учун замин бор. Шу каби имкониятлардан фойдаланиб, “бир маҳалла – бир маҳсулот” тамойили асосида тадбиркорликни ривожлантириш зарурлиги таъкидланди.
Ўз бизнесини очиш истаги кўпчиликда бор. Лекин бунинг учун зарур ускунани қаердан олишни ҳамма ҳам билмайди. Шу боис йиғилишда Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши Раиси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар ҳокимларига Савдо-саноат палатаси билан биргаликда ҳар бир ҳудудда доимий ишловчи мини-технологиялар кўргазмаларини ташкил этиш бўйича топшириқлар берилди.
Давлат ветеренария қўмитасига зотли чорва молларини олиб келиб, аҳолига етказиб бериш вазифаси топширилди.
Оммавий ахборот воситалари орқали оилавий тадбиркорликни тарғиб этиш, муваффақиятли тадбиркорлар фаолиятини ёритиш, секторлар ва маҳаллаларда семинарлар ўтказиш лозимлиги қайд этилди.
“Ҳар бир оила – тадбиркор” дастури ижроси ва йиғилишда берилган топшириқлар бўйича мутасаддилар ахборот берди.

Критически проанализировано исполнение программы «Каждая семья - предприниматель»
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 2 мая состоялось видеоселекторное совещание, посвященное организации качественного исполнения программы "Каждая семья - предприниматель" и анализу проводимой работы по широкому привлечению населения к предпринимательству.
Как известно, программа "Каждая семья - предприниматель" была принята постановлением Президента от 7 июня 2018 года, в котором определены все необходимые для ее реализации организационные и финансовые меры. 7 марта текущего года был принят еще один важный документ в этом направлении - постановление Президента "О дополнительных мерах по широкому привлечению населения к предпринимательству и развитию семейного предпринимательства в регионах".
В соответствии с этим постановлением из целевых фондов направлено дополнительно 5 триллионов сумов. В целом на поддержку предпринимательских инициатив в текущем году через коммерческие банки по стране выделены финансовые ресурсы на 6,2 триллиона сумов или в эквиваленте более 700 миллионов долларов.
На совещании отмечено, что процесс освоения этих средств идет неудовлетворительно или вовсе пущен на самотек. Так, в марте-апреле на развитие швейного производства, ремесленничества, птицеводства, рыбоводства и пчеловодства, строительство теплиц легкой конструкции, налаживание оказания бытовых услуг выделено лишь 19 процентов от предусмотренных на эти цели средств.
– Эти цифры свидетельствуют о том, что руководители, ответственные за развитие предпринимательства и выделение денег, дожидаются окончания года, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Вследствие этого замедляются темпы привлечения населения, особенно молодежи и женщин, в предпринимательство, обеспечения их занятости и роста материального благополучия семей в целом.
Даны поручения по активизации выдачи и освоения кредитов, повышению ответственности руководителей секторов, коммерческих банков и общественных организаций.
Отмечалось, что работа по вовлечению населения в предпринимательство с акцентом на малообеспеченные семьи проводится не на должном уровне.
На совещании проанализирована деятельность центров по поддержке семейного предпринимательства и указано, что возложенные на них задачи, включая выделение предпринимателям неиспользуемых площадей и зданий под выращивание сельхозпродукции, для налаживания производства и оказания услуг, не выполняются.
За совершенно неудовлетворительный уровень организации исполнения программы "Каждая семья - предприниматель" на местах предупреждены руководители соответствующей республиканской комиссии, Председатель Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимы областей и города Ташкента, а также руководители территориальных управлений Центрального банка.
На совещании определены необходимые меры по обеспечению качественного исполнения программы.
Так, для организации реализации программы непосредственно на местах за каждым регионом будут закреплены ответственные лица республиканского уровня. Они лично посетят области и районы, изучат положение дел. Руководители четырех секторов примут меры качественного исполнения мероприятий программы.
Будет налажена система подворного обхода для уточнения потребности в льготных кредитах. К этому процессу наряду с сотрудниками экономического комплекса будут привлечены народные приемные на местах, председатели махаллей, представители Комитета женщин, Союза молодежи и профсоюзов.
Для того, чтобы выделенные средства дали ощутимый результат, служили благополучию семей, необходимо выделять их целенаправленно, отметил Президент. В связи с этим руководители секторов на местах будут нести ответственность за выделение кредитов и их целевое использование. Первые заместители хокимов областей, городов и районов, а также руководители налоговых органов будут содействовать своевременной и качественной доставке товаров в рамках программы.
При развитии предпринимательства важно также учитывать специфику регионов, традиционные для определенного района направления ремесленничества. К примеру, это керамика в Риштане, шелководство в Маргилане, изготовление тюбетеек и ножей в Чусте, садоводство и виноградарство в Алтыарыкском районе. Отмечена необходимость развивать предпринимательство с учетом принципа "одна махалля - один вид продукции".
Желание заниматься бизнесом есть у многих. Однако не все знают, откуда взять необходимое оборудование. В связи с этим на совещании Председателю Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимам областей и города Ташкента, Торгово-промышленной палате поручено организовать в каждом регионе постоянно действующие выставки мини-технологий.
Перед Государственным комитетом ветеринарии поставлена задача доставить населению породистый скот.
Указано на необходимость пропаганды семейного предпринимательства через средства массовой информации, освещения деятельности успешных предпринимателей, проведения семинаров по бизнесу.
Ответственные лица представили информацию о ходе исполнения программы “Каждая семья - предприниматель” и дальнейшей работе во исполнение данных на совещании поручений.