Modernizatsiya Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi faoliyatining yangi davri bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-may kuni Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodiga tashrif buyurdi.
Mazkur korxona o‘z vaqtida Farg‘ona vodiysidagi neft konlarini o‘zlashtirish va mintaqa davlatlariga neft mahsulotlarini yetkazib berish maqsadida bunyod etilgan. U hozirgi kunda ham uglevodorod xomashyosini qayta ishlash bo‘yicha mamlakatimizdagi eng yirik majmualardan biridir. 475 gektar maydon, 52 ta texnologik ob’ekt uning ulkan salohiyatidan dalolat beradi.
Lekin texnika va texnologiyalar eskirgani, ishlab chiqarish asosan importga bog‘liq bo‘lgani sababli korxona keyingi o‘n yilda norentabel bo‘lib qolgan edi. Yillik loyiha quvvati 6 million 450 ming tonna bo‘lgani holda ishlab chiqarish bor-yo‘g‘i 30 foizga tushib qolgandi.
Davlatimiz rahbari joriy yil 21-fevral kuni neft-gaz va kimyo sanoatini rivojlantirish masalalari bo‘yicha o‘tkazilgan yig‘ilishda Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodini investorlarning ishonchli boshqaruviga berish vazifasini qo‘ygan edi. Shunga muvofiq 10-aprelda «Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodini to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalarni jalb qilgan holda modernizatsiya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida» Prezident qarori qabul qilindi.
Mazkur modernizatsiya jarayoni Indoneziyaning «RT Trans Asia Resources» xorijiy kompaniyasi bilan hamkorlikda uch bosqichda amalga oshiriladi. Kompaniyaning sohada katta tajribasi, jahon bozorida o‘z o‘rni bor. Bu zavodni xomashyo bilan barqaror ta’minlash, uni jahon standartlari asosida qayta ishlab, ichki va tashqi bozorlarga yetkazib berishga xizmat qiladi. Kelgusida yetakchi xalqaro kompaniyalardan iborat bo‘lgan konsorsium tashkil etish rejalashtirilgan.
Kelishuvga asosan, zavodga joriy yilning o‘zida kamida 300 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarni jalb etiladi. Bu mablag‘ evaziga ikki oy davomida hozirda ishlamay turgan 11 qurilmaning 7 tasidan foydalanish tiklanadi. Buning natijasida 7 ming 100 ta ish joylari saqlab qolinadi.
Shuningdek, zavod ikki barobar ko‘proq xomashyo bilan ta’minlanadi. 2020-yildan boshlab «Yevro-4», «Yevro-5» kabi yuqori sifatli dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarishga erishiladi. Mahsulotlar tannarxi tushib, sifati oshirilishi natijasida viloyatning eksport salohiyati yanada kengayadi.
Umuman, loyiha doirasida 2022-yilgacha kamida 875 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalar jalb etiladi. Bu 60 yildan beri ishlab kelayotgan Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodi va 110 yillik tarixga ega Oltiariq neftni qayta ishlash korxonasini zamonaviy majmualarga aylantirish, ularda eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish imkonini beradi.
Eng muhimi, yana ko‘plab odamlar, ayniqsa, yoshlar ish bilan ta’minlanadi. Soliq tushumlari bir oyda qo‘shimcha 100 milliard so‘mga oshadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev zavod ishchilari va investorlar bilan suhbatlashdi.
- Bu ishlardan asosiy maqsad korxonani to‘liq quvvat bilan ishlatish, odamlarni ish bilan ta’minlash. Bu Farg‘ona neftni qayta ishlash zavodining yangi davri bo‘ladi, - dedi davlatimiz rahbari.
Zavodga xomashyo olib kelish, ishlab chiqarish hajmini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha topshiriqlar berildi.

Modernization of Ferghana Oil Refinery to open a new page in its history
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev visited the Ferghana Oil Refinery on May 6.
Back in its time, the enterprise was created to accelerate the development of oil fields in the Ferghana Valley and provide the countries of the region with petroleum products. Today it is one of Uzbekistan’s largest hydrocarbon processing facilities. The complex covers 475 hectares, includes 52 technological objects.
However, due to the obsolescence of technology and the dependence of production on imports over the past ten years, the company has proved to be unprofitable. With an annual capacity of 6 million 450 thousand tons, the capacity of the plant dropped to 30 percent.
At a meeting convened February 21 this year to discuss the development of the oil, gas and chemical industries, President Shavkat Mirziyoyev ordered that the Ferghana Refinery be transferred to investors under trust terms. On April 10, a presidential resolution outlined measures to modernize the oil refinery with the attraction of foreign direct investments.
The renovation is carried out jointly with the Indonesian company RT Trans Asia Resources in three stages. This company has extensive experience and its place in the global market. The participation of a foreign company will contribute to the stable supply of the plant with crude and its processing in accordance with world standards, as well as the exports of products to external markets. In the future, a consortium of leading international companies is projected to be formed.
This year, the plant is scheduled to attract direct investments in the amount of at least 300 million US dollars. Owing to these funds, work of 7 out of 11 installations now standing idle will be restored within two months. 7.1 thousand workplaces will be saved.
At the same time, the supply of the plant with crude is going to double. Starting from 2020, the mill is scheduled to master the production of high-quality diesel fuel complying with Euro-4 and Euro-5 standards. The cost price will decrease, while the goods quality will increase, which can in turn facilitate growth in the export potential of the Ferghana region.
In general, the project is expected to attract investments worth 875 million dollars through to 2022. That would allow for the modernization of the Ferghana Oil Refinery, which is 60 years old, along with the Altyaryk Oil Refinery Enterprise, established 110 years ago, and produce export-oriented goods in them.
Crucially, many people, especially youth, will be employed. Tax revenues are anticipated to increase by 100 billion soums a month.
President Shavkat Mirziyoyev spoke with plant workers and investors.
“The principal objective behind all these efforts is to load the enterprise with full capacity and provide people with job. This will be a new stage in the activities of the Ferghana Oil Refinery,” the head of state suggested.