«Temurbeklar maktabi»ning bitiruvchilari oliy o‘quv yurtlariga imtihonsiz qabul qilinadi
Mamlakatimiz Qurolli Kuchlarini mustahkamlash jarayonida yoshlar o‘rtasida vatanparvarlik tarbiyasini kuchaytirish, harbiylarning intellektual salohiyatini yuksaltirishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bugun armiya va harbiy ta’lim muassasalari o‘zlikni anglash, milliy g‘urur, mustahkam iroda maktabiga aylandi. Yosh askar va kursantlar uchun harbiy qasamyod qabul qilishdan avval «O‘zbekiston tarixi» fani va «Temur tuzuklari» kitobi bo‘yicha sinov o‘tkazish yo‘lga qo‘yildi.
Prezidentimizning 2017-yili qabul qilingan «Yoshlarga oid davlat siyosati samaradorligini oshirish va O‘zbekiston yoshlar ittifoqi faoliyatini qo‘llab-quvvatlash to‘g‘risida»gi farmonida bu borada yana bir muhim band belgilandi. Buyuk sarkarda Amir Temur bobomizning mardligi va vatanparvarligi, jasorati va adolatparvarligini yoshlarimizga o‘rnak qilish maqsadida mamlakatimizdagi barcha harbiy litseylarga «Temurbeklar maktabi» deb nom berildi.
Chunki har bir yigit-qiz, ayniqsa, harbiylik kasbini tanlagan yoshlar jonajon Vatanimiz tarixini, xalq qahramonlari, buyuk sarkarda va qo‘mondonlar hayoti va jasoratini chuqur bilishi, ular bilan faxrlanishi kerak. Bu insonda milliy g‘ururni, vatanparvarlik, fidoyilik hissini tarbiyalaydi.
Farg‘onadagi «Temurbeklar maktabi»da ta’lim-tarbiya ishlari shu asosda yo‘lga qo‘yilgan. Ayni paytda bu yerda 437 o‘quvchi tahsil olmoqda. Ularga 31 nafar pedagog xodim va 22 nafar harbiy saboq bermoqda.
Maktab yoshlarni Mudofaa vazirligi tasarrufidagi oliy harbiy bilim yurtlari va boshqa o‘quv muassasalariga aniq fanlarga chuqurlashtirilgan holda tayyorlashga ixtisoslashgan. Shinam fan sinflari, kompyuter xonalari, kasbiy va tarixiy adabiyotlarga boy kutubxonada buning uchun barcha sharoit yaratilgan.
O‘quvchilar darsdan bo‘sh vaqtini foydali o‘tkazishi uchun turli fan va sport to‘garaklari faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
Davlatimiz rahbari hozirda harbiy litseylarning nomi o‘zgargani, endi uning mazmun-mohiyati, ta’lim sifati ham Temur bobomizga munosib bo‘lishi zarurligini ta’kidladi.
- «Temurbeklar maktabi» yoshlar ham, ota-onalar ham havas qiladigan maskan bo‘lishi kerak. Buning uchun ularning mavqei, saviyasi, bilim berish darajasi yuqori bo‘lishi zarur, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezidentimiz «Temurbeklar maktabi»ni rivojlantirish bo‘yicha yangi tizimni belgilab berdi. Unga ko‘ra, bu maktablarga yoshlar cheklangan miqdorda tanlab olinadi, o‘quvchilar zamonaviy axborot texnologiyalari va kamida ikkita xorijiy tilni puxta o‘rganadi, jismoniy tarbiya bilan muntazam shug‘ullanib, har tomonlama barkamol, yoshlar orasida yetakchi bo‘lib shakllanadi. Ushbu maktablar bitiruvchilari oliy ta’lim muassasalariga imtihonsiz qabul qilinadi.
Davlatimiz rahbari «Temurbeklar maktabi»da yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi, o‘quvchilar bilan suhbatlashdi.
Shu yerda Ikkinchi jahon urushi qatnashchilari bilan muloqot bo‘lib o‘tdi. Prezidentimiz ularni yaqinlashib kelayotgan Xotira va qadrlash kuni bilan tabrikladi. Nuroniylar yurtimizga tinchlik-farovonlik tilab duolar qildi.

Выпускники школ "Темурбеклар мактаби" будут приниматься в вузы без экзаменов
В процессе укрепления Вооруженных Сил нашей страны особое внимание уделяется усилению патриотического воспитания молодежи, повышению интеллектуального потенциала военнослужащих. Сегодня армия и военные училища стали школой национального самосознания и гордости, непоколебимой воли. Налажена экзаменация молодых солдат и курсантов по предмету "История Узбекистана" и книге "Уложения Темура" перед принесением ими воинской присяги.
Важным шагом в этом направлении стало принятие Указа главы государства "О мерах по повышению эффективности государственной молодежной политики и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана" в 2017 году. Чтобы отвага и патриотизм, мужество и справедливость великого полководца Амира Темура служили неизменным ориентиром для молодежи, все военные лицеи в нашей стране названы "Темурбеклар мактаби".
Ибо каждый молодой человек, особенно тот, кто выбрал военную профессию, должен глубоко знать историю Родины, жизнь и подвиги народных героев, великих полководцев и военачальников, гордиться ими. Это воспитывает национальную гордость, патриотизм, самоотверженность.
На основе этих принципов налажена учебно-воспитательная работа в школе "Темурбеклар мактаби" в Фергане. Сегодня здесь учатся 437 человек. Им преподают 31 педагог и 22 военнослужащих.
Школа специализируется на подготовке молодежи к поступлению в высшие военные училища при Министерстве обороны и другие образовательные учреждения с уклоном на точные науки. В просторных классах, компьютерных кабинетах, библиотеке с профильной и исторической литературой созданы все условия.
Для содержательного проведения свободного от учебы времени действуют различные научные кружки и спортивные секции.
Глава государства отметил, что суть и содержание, качество образования в школах должны соответствовать их новому названию, деяниям нашего великого предка Темура.
- Школы «Темурбеклар мактаби» должны вызывать восхищение и молодежи, и родителей. Для этого необходимо повысить статус этих школ, их авторитет, уровень обучения здесь.
Президент определил новую систему по развитию школ «Темурбеклар мактаби». Так, молодежь в эти учреждения будет отбираться на конкурсной основе, учащиеся должны будут освоить современные информационные технологии и не менее двух иностранных языков, регулярно заниматься физической культурой, стать всесторонне гармонично развитыми личностями и лидерами молодежи. Выпускники школ будут приниматься в вузы без экзаменов.
Глава государства осмотрел созданные в школе условия, побеседовал с учащимися.
Здесь же состоялась встреча с участниками Второй мировой войны. Президент Шавкат Мирзиёев поздравил их с приближающимся Днем памяти и почестей. Ветераны прочитали молитву с пожеланиями мира и благополучия нашей стране.