Prezident zargarlik tarmog‘ini rivojlantirish bo‘yicha muhim vazifalar qo‘ydi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-may kuni zargarlik tarmog‘ini rivojlantirish, zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilarga sharoitni kengaytirish masalalariga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazdi.
Zargarlik mahsulotlari butun dunyoda talab yuqori bo‘lgan tovarlardandir. Jahon zargarlik sanoatida ishlab chiqarish hajmi yiliga 5-6 foizga o‘sayotgani, tovar aylanmasi 250 milliard dollardan oshayotgani uning ulkan eksport salohiyatidan dalolat beradi.
Mamlakatimizda bu tarmoq e’tibordan chetda qolgandi. Zargarlik korxonalari asbob-uskunalarining 80 foizi eskirgan, ayrimlarida ishlab chiqarish to‘xtagan edi.
Qimmatbaho metallarni zargarlarga sotishda ham ko‘plab cheklovlar bor edi. Joriy yil 1-martdan boshlab qimmatbaho metallarni ishlab chiqaruvchilarga birja orqali to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotishga ruxsat berildi.
Endigi maqsad – zargarlikni chinakam sanoat darajasiga olib chiqish.
Davlatimiz rahbari buning uchun xomashyodan samarali foydalanish, tarmoqqa faol investitsiya jalb etib, zamonaviy ishlab chiqarishni tashkil etish kerakligini ta’kidladi.
Tilla, platina va kumush narxining yuqoriligi sababli tizim korxonalari aylanma mablag‘i ko‘p emas. Shu bois zargarlik sanoatida soliq yukini qayta ko‘rib chiqish, import qilinadigan xomashyo va uskunalarni bojxona to‘lovlaridan ozod qilish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Davlat zargarlik korxonalariga xalqaro brendga ega kompaniyalar investitsiyalarini jalb qilish, ishlab chiqaruvchilar uchun qimmatbaho metallar xarid qilishga imtiyozli kredit ajratib, ularni qo‘llab-quvvatlash zarurligi qayd etildi.
Yurtimizda zargarlik asosan taqinchoqlar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Aslida esa bu sohaning yo‘nalishlari ko‘p. Tilladan yasalgan soat, ruchka va turli esdalik sovg‘alari, kumushdan tayyorlangan oshxona to‘plamlari jahon bozorida juda xaridorgir.
Masalan, 4 kilogramm kumush ishlatiladigan bitta oshxona to‘plami o‘rtacha 4 ming dollar turadi. Mamlakatimizda yiliga yuz tonnadan ziyod kumush ishlab chiqarilishini inobatga olsak, bunday mahsulotlar eksportini bir necha million dollarga yetkazish mumkinligi oydinlashadi.
Yana bir masala. O‘zbekistonda berill, ametist, feruza, malaxit, lazurit, opal kabi qimmatbaho toshlar zaxiralari bo‘lsa-da, ular sanoat darajasida o‘zlashtirilmagan.
Shulardan kelib chiqib, yig‘ilishda zargarlikning barcha turlarini rivojlantirish, tarmoq uchun zarur toshlarni o‘zlashtirishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Hozirda yakka tartibdagi zargar-tadbirkorlar o‘z mahsulotlarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotish huquqiga ega emasligi sababli vositachi do‘konlarga topshirishga majbur bo‘lmoqda. Shuningdek, asillik darajasini belgilash, tayyor zargarlik buyumlarini chet elga olib chiqishga oid tartiblarning murakkabligi ham aholi va tadbirkorlarga noqulaylik tug‘dirmoqda.
Prezidentimiz mazkur masalalarni hal etish uchun zargarlik mahsulotlarini erkin bozorga olib chiqishdagi to‘siqlarni olib tashlash, yakka tartibda zargarlik buyumlari ishlab chiqaruvchilarga o‘z mahsulotlarini sotish huquqini berish zarurligini ta’kidladi.
Asillik darajasini belgilovchi tamg‘ani mahalliy ishlab chiqaruvchi korxonaning o‘zi qo‘yishi, jismoniy shaxslar tomonidan zargarlik buyumlarini chet elga olib chiqish tartibi soddalashtirilishi lozimligi qayd etildi. Chakana savdo nuqtalarida zargarlik buyumlarini qabul qilish va sotishning elektron hisobini yuritish, noqonuniy savdoning oldini olish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
“O‘zbekzargarsanoati” uyushmasi faoliyatini yanada takomillashtirish masalalariga ham e’tibor qaratildi.
Yig‘ilishda berilgan topshiriq va zarur chora-tadbirlarni o‘z ichiga olgan qaror loyihasi tayyorlash vazifasi qo‘yildi.

Президент поставил важные задачи по развитию ювелирной отрасли
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 8 мая провел совещание по вопросам развития ювелирной отрасли и расширения условий для производителей ювелирных изделий.
Ювелирная продукция является одним из самых востребованных в мире товаров. Тот факт, что в глобальной ювелирной индустрии объемы производства растут на 5-6 процентов ежегодно, совокупный оборот превышает 250 миллиардов долларов, свидетельствует о его огромном экспортном потенциале.
В нашей стране до недавнего времени данной отрасли уделялось слабое внимание. Восемьдесят процентов оборудования ювелирных предприятий были изношены, на некоторых предприятиях производство остановилось.
Существовало множество ограничений на продажу драгоценных металлов ювелирам. С 1 марта текущего года разрешена прямая реализация драгметаллов производителям через биржу.
Следующая цель – вывести ювелирное дело на уровень полноценной промышленности.
На совещании глава государства отметил необходимость эффективного использования сырья, активного привлечения инвестиций в отрасль и организации современных производств.
Высокая стоимость золота, платины и серебра ограничивают возможности предприятий отрасли по формированию оборотного капитала. В связи с этим поручено пересмотреть налоговую нагрузку на ювелирную отрасль, освободить импортируемые сырье и оборудование от таможенных платежей.
Указано, что следует стимулировать привлечение в государственные ювелирные предприятия инвестиций всемирно известных компаний, поддерживать производителей и выделять им льготные кредиты на закупку драгоценных металлов.
В нашей стране ювелирное производство специализируется в основном на изготовлении украшений. В действительности же отрасль имеет множество других направлений. К примеру, высоким спросом пользуются часы, канцелярские принадлежности и сувениры из золота, кухонные наборы из серебра.
Так, один серебряный столовый набор, на изготовление которого уходит 4 килограмма серебра, стоит в среднем 4 тысячи долларов. Учитывая, что в нашей стране за год добывается более ста тонн серебра, можно экспортировать продукцию на миллионы долларов.
В Узбекистане имеются залежи таких драгоценных камней, как берилл, аметист, бирюза, малахит, лазурит, опал, однако их промышленное освоение не налажено.
На совещании даны указания по развитию всех направлений ювелирного дела, организации добычи необходимых отрасли драгоценных камней.
В настоящее время индивидуальные предприниматели-ювелиры не имеют права на продажу своей продукции напрямую и вынуждены пользоваться услугами магазинов-посредников. Вместе с тем сложность порядка пробирования, вывоза готовых ювелирных изделий за рубеж создают неудобства для населения и предпринимателей.
Президент отметил, что для решения этих вопросов необходимо снять ограничения на поставку ювелирной продукции на рынок, предоставить индивидуальным производителям право на продажу своей продукции.
Отмечалось, что отечественные предприятия должны сами осуществлять клеймение продукции, необходимо упростить порядок вывоза ювелирных изделий за рубеж физическими лицами. Даны поручения по налаживанию электронного учета приема и продажи ювелирных изделий в точках розничной торговли, предотвращению незаконной торговли ими.
Отдельное внимание уделено вопросам совершенствования деятельности ассоциации “Узбекзаргарсаноати”.
Поручено подготовить проект постановления, предусматривающий необходимые меры для исполнения данных на совещании поручений.