Prezident aholi turmush sharoitlarini yaxshilash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Uchtepa tumanidagi umumta’lim maktabi va tikuvchilik sexini borib ko‘rdi.
Birlik mahallasida joylashgan 238-maktabda ikki mingdan ziyod o‘quvchi ta’lim oladi. 1969-yilda qurilgan bino eskirgan. Maktab sig‘imiga nisbatan o‘quvchilar soni juda ko‘pligi sababli darslar ikki smenada yo‘lga qo‘yilgan. 2018-yilgi Investitsiya dasturiga muvofiq 240 o‘rinli yangi o‘quv binosi qurilgan. Lekin poytaxtimizda eski, sig‘imi kichkina maktablar hali ko‘p.
Shu yerda Toshkent shahrida yangi maktablar qurish va mavjudlarini kengaytirishga oid rejalar muhokama qilindi.
Prezidentimiz maktablar sig‘imini oshirish uchun ularni to‘rt qavatli qilib qurish, shu bilan birga bo‘sh turgan binolardan samarali foydalanish zarurligini ta’kidladi. O‘qituvchilarga qo‘shimcha sharoit yaratish orqali o‘quv-tarbiya ishlari sifatini oshirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Davlatimiz rahbari «Kozimjon reyting servis» korxonasi tomonidan tashkil etilgan tikuvchilik sexida ham bo‘ldi.
Ushbu loyiha «Ko‘kcha tekstil» mas’uliyati cheklangan jamiyati bilan hamkorlikda amalga oshirildi. Xorijdan 100 ta zamonaviy tikuv mashinasi va yordamchi uskunalar olib kelib o‘rnatildi. Natijada yiliga 500 ming dona tayyor trikotaj mahsulotlari ishlab chiqarish quvvati yaratildi. Band bo‘lmagan 200 nafar xotin-qiz qayta o‘qitilib, ishga qabul qilindi.
Prezident mahsulotlar turini ko‘paytirish va sifatiga e’tibor qaratish, bozorni doimiy o‘rganib, eksportini ham yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Korxona faoliyatini kengaytirish va ishni ikki smenada tashkil etish orqali yana ko‘proq xotin-qizlarni jalb etish, ularning bandligini ta’minlash zarurligini ta’kidladi.

Президент дал указания по улучшению социальных условий жизни населения
В школе №238, расположенной в махалле Бирлик, учатся более 2 тысяч мальчиков и девочек. Здание школы 1969 года постройки устарело. Число учащихся намного больше установленной вместимости, поэтому обучение налажено в две смены. В 2018 году согласно Инвестиционной программе здесь построен новый учебный корпус на 240 мест. К сожалению, в Ташкенте еще много школ с устаревшими зданиями и малой вместимостью.
Здесь обсуждены планы по строительству новых школ в столице и расширению существующих.
Президент отметил, что для повышения вместимости школ необходимо строить здания четырехэтажными, вместе с тем следует эффективно пользоваться пустующими объектами. Шавкат Мирзиёев дал рекомендации по повышению качества учебно-воспитательной работы, создав дополнительные условия для учителей.
Глава государства посетил также швейный цех, организованный предприятием «Козимжон рейтинг сервис» .
Данный проект реализован совместно с обществом ограниченной ответственности «Кукча текстиль». Из-за рубежа завезены и установлены 100 современных швейных машин и другое оборудование. В результате создана возможность производить в год 500 тысяч единиц готовой трикотажной продукции. Переобучены и трудоустроены 200 безработных к тому времени женщин.
Президент указал на необходимость расширения ассортимента продукции, постоянного изучения рынка и налаживания экспорта. Отметил, что следует обеспечить работой еще больше женщин, расширив деятельность предприятия и организовав работу в две смены.