O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun Rossiyaning "Rosatom" atom energiyasi bo‘yicha davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachyovni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari mehmonni qutlar ekan, atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasidagi O‘zbekiston-Rossiya o‘zaro manfaatli hamkorligi izchil rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Oliy darajada erishilgan kelishuvlarni ro‘yobga chiqarish doirasida ilg‘or texnologiya va bilimlarni jalb etgan holda mamlakatimizda birinchi atom elektr stansiyasini qurish loyihasini tayyorlash va amalga oshirish bo‘yicha yaqindan hamkorlik qilinmoqda.
O‘zbekiston Respublikasi Hukumati huzurida "O‘zatom" agentligi tashkil etilgan va faoliyat yuritmoqda. Mamlakatimizda atom energetikasini rivojlantirish bo‘yicha o‘n yilga mo‘ljallangan konsepsiya qabul qilingan.
Bo‘lajak AES uchun maydon tanlash bo‘yicha muhandislik tadqiqotlarining birinchi bosqichi yakunlandi, xalqaro talablarga muvofiq loyihaning atrof-muhitga ta’siri baholanmoqda va texnik hujjatlar tayyorlanmoqda.
Aholini atom energetikasi va yadroviy texnologiyalarning rivoji to‘g‘risida keng xabardor qilish maqsadida bugun "O‘zatom" agentligi binosida Atom texnologiyalari axborot markazi ochildi.
Bundan tashqari, yangi o‘quv yilidan Toshkentda “MMFI” milliy tadqiqot yadroviy universitet filiali o‘z ishini boshlaydi.
Uchrashuvda mamlakatimizda qabul qilingan "yo‘l xaritasi" asosida AES qurilishi loyihasini sifatli tayyorlash va amalga oshirishni ta’minlash bo‘yicha hamkorlikni davom ettirish masalalari ko‘rib chiqildi. Mamlakatimizda yangi tarmoqni rivojlantirish uchun yuqori malakali kadrlarni tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
"Rosatom" davlat korporatsiyasi bosh direktori Aleksey Lixachyov samimiy qabul uchun davlatimiz rahbariga chuqur minnatdorlik bildirdi. Atom energiyasidan tinch maqsadlarda foydalanish sohasida erishilgan kelishuvlarni o‘z vaqtida va keng ko‘lamda amalga oshirish borasidagi intilish qat’iy ekani ta’kidlandi.

Шавкат Мирзиёев принял генерального директора корпорации «Росатом»
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял сегодня генерального директора российской Государственной корпорации по атомной энергии «Росатом» Алексея Лихачева.
Глава нашего государства, приветствуя гостя, выразил глубокое удовлетворение динамичным развитием узбекско-российского взаимовыгодного сотрудничества в области мирного атома.
В рамках реализации договоренностей на высшем уровне осуществляется тесное взаимодействие по подготовке и реализации проекта строительства первой атомной электростанции в Узбекистане на основе привлечения передовых технологий и знаний.
При Правительстве Республики Узбекистан создано и начало свою деятельность Агентство «Узатом». Принята Концепция развития атомной энергетики в республике на десятилетний период.
Завершен первый этап инженерных изысканий по выбору площадки будущей АЭС, ведется подготовка Оценки воздействия проекта на окружающую среду и технической документации в соответствии с международными требованиями.
В целях широкого информирования населения о развитии атомной энергетики и ядерных технологий сегодня в здании Агентства «Узатом» запущен Информационный центр атомных технологий.
Кроме того, с нового учебного года приступит к деятельности филиал Национального исследовательского ядерного университета «МИФИ» в Ташкенте.
В ходе встречи были рассмотрены вопросы дальнейшего взаимодействия по обеспечению качественной подготовки и реализации проекта строительства АЭС в нашей стране на основе принятой «дорожной карты». Особое внимание было уделено подготовке высококвалифицированных кадров для развития новой отрасли в республике.
Генеральный директор Госкорпорации «Росатом» Алексей Лихачев выразил глубокую благодарность главе нашего государства за теплый прием. Подтверждена приверженность своевременной и полномасштабной реализации достигнутых договоренностей в сфере использования мирного атома.