Prezident Shavkat Mirziyoyev Qo‘rg‘ontepa tumanidagi «Khantex Group» mas’uliyati cheklangan jamiyati tomonidan tashkil etilgan paxta-to‘qimachilik klasteri faoliyati bilan tanishdi.
Andijon viloyatiga o‘tgan yili may oyidagi tashrif chog‘ida jamiyat tomonidan to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish loyihasi taqdim etilgan edi. Bugunga kelib bu rejalar to‘la amalga oshirildi. Ulkan yigiruv sexi binosi qurilib, Shveysariyaning «Riter» kompaniyasidan zamonaviy uskunalar keltirib o‘rnatildi. Hududda yashovchi 400 nafarga yaqin aholi doimiy ish joyiga ega bo‘ldi.
Bu hali dastlabki ishlar. Keyingi bosqichlarda mato to‘qish, uni bo‘yash, tayyor kiyim-kechaklar va sochiqlar ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Loyihaning umumiy qiymati qariyb 58 million yevro bo‘lib, korxona to‘liq quvvat bilan ishlay boshlagach, yiliga 9 ming tonnadan ziyod ip-kalava, qariyb 6 million pogona metr gazlama, 10 million donadan ortiq tikuv-trikotaj mahsulotlari ishlab chiqariladi. 1500 ta ish o‘rni yaratiladi. Eksport hajmini 40 million dollarga yetkazish mo‘ljallangan.
Shuningdek, klaster negizida 2 ming tonna yog‘, 7,5 ming tonna shrot, 5,4 ming tonna sheluxa ishlab chiqarish quvvatiga ega zamonaviy yog‘-ekstraksiya zavodi hamda chorva kompleksi tashkil etish bo‘yicha ishlar boshlab yuborilgan. Agrotexnika ishlari uchun «John Deere» va «Case» kompaniyalarining 13 turdagi qishloq xo‘jaligi texnikasi keltirilgan.
Davlatimiz rahbari klasterning yigiruv sexini kirib ko‘rdi.
- Shu paytgacha joylarda turli korxonalarni tashkil etish bo‘yicha ishladik. Endi sifatga e’tibor berish, daromadini oshirish uchun sharoit yaratish kerak, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu yerda Andijon viloyatida qishloq xo‘jaligini rivojlantirish, parrandachilik, baliqchilik, asalarichilik, pillachilik va tomorqachilik orqali aholi farovonligini oshirishga qaratilgan rejalar, O‘zbekistonning Belarusdagi elchixonasi tomonidan ishlab chiqilgan loyihalar muhokama qilindi.

Создаются предприятия, теперь внимание - качеству
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью хлопково-текстильного кластера, организованного обществом с ограниченной ответственностью «Khantex Group» Кургантепинского района.
В ходе поездки главы государства в Андижанскую область в мае прошлого года компания представила проект по производству текстильной продукции. Намеченные планы полностью выполнены. Возведен большой прядильный цех, в котором установлено современное оборудование от швейцарской компании "Rieter". Постоянную работу получили около 400 местных жителей.
На следующих этапах проекта планируется наладить изготовление и покраску ткани, производство готовой одежды и полотенец. Общая стоимость проекта - 58 миллионов евро. С выходом предприятия на полную мощность в год будут производиться более 9 тысяч тонн пряжи, почти 6 миллионов погонных метров ткани, свыше 10 миллионов единиц швейно-трикотажных изделий. Будет создано 1,5 тысячи рабочих мест. Экспорт намечено довести до 40 миллионов долларов.
Кроме того, начата работа по созданию в составе кластера современного маслоэкстракционного завода годовой мощностью 2 тысячи тонн масла, 7,5 тысячи тонн шрота и 5,4 тысячи тонн шелухи, а также животноводческого комплекса. Для агротехнических работ закуплена сельскохозяйственная техника 13 видов производства американских компаний «John Deerе» и «Case».
Глава государства ознакомился с прядильным цехом кластера.
- До настоящего времени мы работали над созданием различных предприятий на местах. Теперь необходимо уделить внимание качеству, создать условия для роста доходов, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Здесь же рассмотрены планы по развитию сельского хозяйства в Андижанской области, повышению благосостояния населения через птицеводство, рыбоводство, пчеловодство, шелководство и огородное хозяйство, а также проекты, разработанные посольством Узбекистана в Беларуси.