Davlatimiz rahbari 2017-yil 2-3-iyunda Andijon viloyatiga tashrifi chog‘ida Andijon shahrida Muhammad Yusuf nomidagi ona tili va adabiyoti fanini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab tashkil etish taklifini bildirgan edi. Shunga muvofiq o‘sha yili iyulda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori qabul qilinib, 11-dekabrda mazkur maktab ochilgan edi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon shahridagi Muhammad Yusuf nomidagi maktab-internatga tashrif buyurdi.
Maktab oldida shoir byusti o‘rnatilgan xiyobon barpo etilgan. Bilim dargohida umumta’lim fanlari bilan birga, ona tili va adabiyotni chuqur o‘rganish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Sinfxonalar, kutubxona, sport zali, yotoqxona zamonaviy jihozlangan. Bugungi kunda bu yerda 250 nafar iqtidorli yigit-qiz ta’lim olmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Muhammad Yusufning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan mo‘’jazgina muzeyni ko‘rdi. Maktab o‘quvchilari shoir she’rlaridan namunalar o‘qib berdi.
– Muhammad Yusuf halqimiz sevgan samimiy shoir, vatanparvar inson edi. Sizlar uning munosib davomchilari bo‘lishingiz kerak. Buning uchun bir daqiqayam vaqtlaringizni bexuda o‘tkazmay, ko‘proq o‘qib, tarixga uyg‘oq boqib kamolga yetishlaringiz zarur. Eng katta boylik – ma’naviy boylikdir, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga maktab-internat o‘quvchilari uchun avtobus ajratish, boshqa viloyatlardagi ijod maktablariga borib, tengdoshlari bilan muloqot qilishiga ko‘maklashish, viloyat televideniyesida o‘quvchilar ishtirokida ko‘rsatuvlar tayyorlash bo‘yicha topshiriq berdi.

During his trip to the Andijan region on 2-3 June 2017, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev had proposed to establish a school named after Muhammad Yusuf in the city of Andijan with an in-depth study of the Uzbek language and literature. In July the same year, the Cabinet of Ministers adopted a corresponding resolution, and on December 11, the school opened with a festive ceremony.
President Shavkat Mirziyoyev visited today the boarding school named after Muhammad Yusuf.
At the entrance to the establishment, there is a square with the bust of the poet. The educational institution has all the conditions for profound learning of the Uzbek language and literature along with other general educational disciplines. Classrooms, a library, a gym, student house are equipped with the latest technology. Today, 250 gifted boys and girls study here.
Shavkat Mirziyoyev visited a small museum dedicated to the life and work of Muhammad Yusuf. School students read excerpts from poems of the poet.
“Muhammad Yusuf was a popularly loved, sincere poet, a true patriot. You must be deserving followers of his cause. For this, you should usefully spend every minute, read more, develop, soberly look into history. Spirituality is the greatest wealth,” the President pointed out.
Shavkat Mirziyoyev instructed the officials in charge to allocate a bus for students of the boarding school, organize their trips to similar schools in other regions for communication with peers, prepare TV shows with these schoolchildren on regional television.