Davlatimiz rahbari 2017-yil 2-3-iyunda Andijon viloyatiga tashrifi chog‘ida Andijon shahrida Muhammad Yusuf nomidagi ona tili va adabiyoti fanini chuqurlashtirib o‘qitishga ixtisoslashtirilgan maktab tashkil etish taklifini bildirgan edi. Shunga muvofiq o‘sha yili iyulda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining tegishli qarori qabul qilinib, 11-dekabrda mazkur maktab ochilgan edi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon shahridagi Muhammad Yusuf nomidagi maktab-internatga tashrif buyurdi.
Maktab oldida shoir byusti o‘rnatilgan xiyobon barpo etilgan. Bilim dargohida umumta’lim fanlari bilan birga, ona tili va adabiyotni chuqur o‘rganish uchun barcha sharoitlar yaratilgan. Sinfxonalar, kutubxona, sport zali, yotoqxona zamonaviy jihozlangan. Bugungi kunda bu yerda 250 nafar iqtidorli yigit-qiz ta’lim olmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Muhammad Yusufning hayoti va ijodiga bag‘ishlangan mo‘’jazgina muzeyni ko‘rdi. Maktab o‘quvchilari shoir she’rlaridan namunalar o‘qib berdi.
– Muhammad Yusuf halqimiz sevgan samimiy shoir, vatanparvar inson edi. Sizlar uning munosib davomchilari bo‘lishingiz kerak. Buning uchun bir daqiqayam vaqtlaringizni bexuda o‘tkazmay, ko‘proq o‘qib, tarixga uyg‘oq boqib kamolga yetishlaringiz zarur. Eng katta boylik – ma’naviy boylikdir, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari mutasaddilarga maktab-internat o‘quvchilari uchun avtobus ajratish, boshqa viloyatlardagi ijod maktablariga borib, tengdoshlari bilan muloqot qilishiga ko‘maklashish, viloyat televideniyesida o‘quvchilar ishtirokida ko‘rsatuvlar tayyorlash bo‘yicha topshiriq berdi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил школу имени Мухаммада Юсуфа
Глава государства в ходе поездки в Андижанскую область 2-3 июня 2017 года предложил организовать в городе Андижане школу имени Мухаммада Юсуфа с углубленным обучением узбекскому языку и литературе. В июле того же года было принято соответствующее постановление Кабинета Министров Республики Узбекистан, а 11 декабря состоялось открытие школы.
Президент Шавкат Мирзиёев сегодня посетил школу-интернат имени Мухаммада Юсуфа.
У входа в школу разбит сквер с бюстом поэта. В образовательном учреждении созданы все условия для углубленного преподавания узбекского языка и литературы наряду с другими общеобразовательными предметами. Классы, библиотека, спортивный зал, дом учащихся оснащены по последнему слову техники. Сегодня здесь учатся 250 одаренных мальчиков и девочек.
Шавкат Мирзиёев посетил небольшой музей, посвященный жизни и творчеству Мухаммада Юсуфа. Учащиеся школы зачитали отрывки из стихов поэта.
– Мухаммад Юсуф был всенародно любимым, искренним поэтом, истинным патриотом. Вы должны быть достойными продолжателями его дела. Для этого следует с пользой проводить каждую минуту, больше читать, развиваться, трезво глядя в историю. Духовность - самое большое богатство, - сказал Президент.
Глава государства поручил ответственным лицам выделить автобус для учащихся школы-интерната, организовать посещение ими творческих школ в других областях для общения со сверстниками, готовить на областном телевидении передачи с участием школьников.