O‘zbekiston Prezidenti Xalqaro valyuta jamg‘armasi boshqaruvchi direktorini qabul qildi
Bugun, 17-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Xalqaro valyuta jamg‘armasi boshqaruvchi direktori Kristin Lagardni qabul qildi.
Davlatimiz rahbari oliy martabali mehmonni samimiy qutlar ekan, O‘zbekiston va Xalqaro valyuta jamg‘armasi o‘rtasidagi amaliy muloqot va o‘zaro manfaatli hamkorlik izchil rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
2017-yilning sentyabrida Nyu-York shahrida va joriy yil aprel oyida Pekin shahrida o‘tgan ikki tomonlama muzokaralar samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va yanada kengaytirishga xizmat qilgani ta’kidlandi.
Bugungi kunda jamg‘arma mamlakatimizda ilg‘or xalqaro tajriba va bilimlar asosida keng miqyosli islohot va yangilanishlarni ishlab chiqish va amalga oshirishda muhim sheriklardan biri ekani alohida qayd etildi.
Keyingi ikki yilda jamg‘armadan jalb etilgan texnik ko‘mak hajmi sezilarli darajada ortdi: mamlakatimizga XVJning 14 missiyasi tashrif buyurdi, soliq va moliya sohalari bo‘yicha yetakchi xalqaro konsultant va ekspertlar jalb etildi.
Jamg‘arma ko‘magida O‘zbekiston XVJ statistika ma’lumotlari tarqatishning umumiy tizimiga qo‘shildi, Markaziy bank va valyutani tartibga solish to‘g‘risidagi qonunlarning yangi tahriri loyihasi ishlab chiqildi, yangi Soliq siyosati va ma’muriyatchiligi konsepsiyasi va boshqalar joriy etildi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va Xalqaro valyuta jamg‘armasining hamkorligi istiqbollari batafsil muhokama qilindi va bu boradagi ustuvor yo‘nalishlar belgilab olindi.
Pul-kredit va soliq-byudjet siyosatini takomillashtirish, monetar siyosatning samarali vositalarini joriy etish, mamlakatimizda ishbilarmonlik va investitsiya muhitini yaxshilash hamda boshqa yo‘nalishlarda faol hamkorlikni davom ettirishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘z navbatida, XVJ boshqaruvchi direktori O‘zbekistonga tashrif bilan kelish taklifi hamda ko‘rsatilayotgan samimiy qabul uchun Prezidentimizga minnatdorlik bildirdi. Kristin Lagard jamg‘arma mamlakatimizda barcha tarmoq va yo‘nalishlarni qamrab olgan holda faol amalga oshirilayotgan islohotlarni yuksak baholashini alohida ta’kidladi.
O‘zbekistonning Markaziy Osiyoda yaxshi qo‘shnichilikni mustahkamlash va o‘zaro ishonchni oshirish, mintaqaviy savdo-iqtisodiy va gumanitar hamkorlikni kengaytirish borasidagi sa’y-harakatlari alohida qayd etildi.
Uchrashuv yakunida Kristin Lagard Xalqaro valyuta jamg‘armasi mamlakatimizda samarali islohotlarni amalga oshirish va iqtisodiyotning barqaror rivojlanishini ta’minlashga har tomonlama ko‘maklashishni davom ettirishga tayyor ekanini tasdiqladi.

Президент Узбекистана принял директора-распорядителя Международного валютного фонда
Сегодня, 17 мая, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял директора-распорядителя Международного валютного фонда Кристин Лагард, находящуюся в нашей стране с официальным визитом.
Тепло приветствуя высокую гостью, глава нашего государства с глубоким удовлетворением отметил поступательное развитие конструктивного диалога и взаимовыгодного сотрудничества между Узбекистаном и МВФ.
Отмечено, что двусторонние переговоры, прошедшие в Нью-Йорке в сентябре 2017 года и в Пекине в апреле этого года, способствовали налаживанию и дальнейшему расширению плодотворного взаимодействия.
Было особо подчеркнуто, что сегодня Фонд является одним из ключевых партнеров нашей страны при подготовке и реализации широкомасштабных реформ и преобразований на основе передового международного опыта и знаний.
За последние два года значительно увеличились объемы технического содействия Фонда: Узбекистан посетили 14 миссий МВФ, привлечены ведущие международные консультанты и эксперты в налоговой и финансовой сферах.
При содействии Фонда Узбекистан присоединился к Общей системе распространения статданных МВФ, разработаны законопроекты о Центробанке и валютном регулировании в новой редакции, внедрена новая Концепция налоговой политики и администрирования и другие.
В ходе встречи детально обсуждены перспективы и определены приоритеты дальнейшего взаимодействия Республики Узбекистан и Международного валютного фонда.
Особое внимание уделено продолжению интенсивного сотрудничества в области совершенствования денежно-кредитной и налогово-бюджетной политики, внедрения эффективных инструментов монетарной политики, улучшения деловой среды и инвестиционного климата в стране и других направлениях.
В свою очередь, Кристин Лагард выразила искреннюю признательность Президенту нашей страны за приглашение посетить Узбекистан и оказываемый теплый прием. Директор-распорядитель МВФ особо отметила, что Фонд высоко оценивает результативность активно проводимых в республике реформ с охватом всех отраслей и направлений.
Особо отмечены усилия Узбекистана по укреплению добрососедства и повышению доверия в Центральной Азии, расширению регионального торгово-экономического и гуманитарного сотрудничества.
В заключение Кристин Лагард подтвердила готовность Международного валютного фонда продолжить оказывать всемерное содействие и поддержку Узбекистану в продвижении эффективных реформ и обеспечении устойчивого роста национальной экономики.