Президент янги аэропорт қурилишини кўрди
Президент Шавкат Мирзиёев 28 июнь куни «Тошкент-Шарқий» аэродроми негизида қурилаётган аэропортни кўздан кечирди.
Бу ерда фуқаролик (ишбилармонлик) авиацияси ташкил этиш бўйича 2017 йил 30 июнда Президент қарори қабул қилинган эди. Давлатимиз раҳбари ўтган йили бу ерга келиб, мазкур аэродромни қайта қуриш бўйича лойиҳа таклифлари билан танишган эди.
Бугунги кунда аэропортда қурилиш ишлари жадал олиб борилмоқда. 4 километр узунликдаги иккита учиш-қўниш йўлаги, самолётлар тўхтаб туриши учун ангар ва перрон, юқори даражадаги делегациялар, ишбилармон доиралар вакиллари ва соатига минг нафар йўловчига хизмат кўрсатувчи терминаллар бунёд этилиши режалаштирилган.
Президент бу аэропорт нафақат бугун, балки келажак учун барпо этилаётгани, шу боис уни узоқни ўйлаб, сифатли ва хавфсиз қилиб қуриш зарурлигини таъкидлади.

The President visits the construction site of a new airport
On June 28, President Shavkat Mirziyoyev examined the progress of construction of a new airport being created at the basis of the former Tashkent Vostochny airfield.
The 30 June 2017 presidential decree envisages the provision of civil (business) aviation services here at the emerging air harbor to the east of the capital city. During last year’s trip to the airfield, the head of state reviewed the project proposals for the reconstruction of the facility.
Today, construction works are in full swing here. In particular, two runways of 4 kilometers each are planned to be built here, as are hangars and platforms as well as terminals capable of serving a thousand passengers an hour, including high-level delegations and business representatives.
The head of our state noted that the airport is being built with an eye to the distant future, thus it should turn out to be thoroughly thought-out, safe and of high-quality.