Суғурта бозорини ривожлантириш масалалари муҳокама қилинди
Президент Шавкат Мирзиёев 10 июль куни суғурта хизматлари бозорини ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди.
Суғурта хизматлари иқтисодиётни турли хил молиявий хатарлардан ҳимоя қилувчи воситалардан биридир. Бироқ мамлакатимиз молия бозорида бу хизматларнинг ўрни ҳозирча катта эмас.
Жорий йилнинг олти ойида суғурта ташкилотлари томонидан йиғилган суғурта мукофоти ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 1,5 баробар ошган бўлса-да, суғурта тушуми аҳоли жон бошига 50 минг сўмдан тўғри келган.
Ушбу соҳанинг мамлакатимиз ялпи ички маҳсулотидаги улуши атиги 0,4 фоизни ташкил этмоқда. Қиёс учун, бу кўрсаткич Жанубий Кореяда 11 фоиз, Германияда 6 фоиз, Россияда 1,5 фоизни ташкил этади.
Бунинг асосий сабабларидан бири - суғурта хизматлари етарли даражада жозибадор эмаслиги. Мисол учун, ўтган олти ойда умумий суғурта тармоғида 887 миллиард сўм суғурта мукофоти йиғилган бўлса-да, ушбу даврда мижозларга тўланган суғурта қопламасининг ҳажми мукофотнинг атиги 11 фоизига тўғри келган. Дунёда эса бу кўрсаткич ўртача 50-60 фоиздир.
Йиғилишда Молия вазирлиги ҳузуридаги Суғурта назорати давлат инспекциясини бугунги кун талабларидан келиб чиққан ҳолда тубдан ислоҳ қилиш масаласи муҳокама этилди.
– Соҳага назоратчи эмас, илғор ва замонавий стандартларни жорий этадиган, барча иштирокчилар ўртасида чинакам рақобат муҳитини яратиб, суғурта бозорини ривожлантирадиган тузилма керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Шу боис ушбу инспекцияни тугатиб, Суғурта бозорини ривожлантириш агентлиги ташкил этиш таклиф қилинди. Мутасаддиларга суғурта соҳасини ўрта ва узоқ муддатли ривожлантириш стратегиясини ишлаб чиқиш, 2022 йилгача аҳоли жон бошига тўғри келадиган суғурта мукофоти ҳажмини 3 баравар, соҳанинг ялпи ички маҳсулотдаги улушини эса 2 баравар ошириш вазифаси қўйилди.
Аввало, аҳоли ва тадбиркорларнинг суғуртага ишончини ошириш зарурлиги таъкидланди. Молия вазирлиги ҳамда Монополияга қарши курашиш қўмитасига суғурта даъволарини кўриб чиқиш муддатлари ва ҳужжатларини қисқартириш, суғурта ҳодисасини адолатли баҳолаш ва тўловларни тезкор тўлаш тизимини жорий қилиш вазифаси топширилди.
Суғурта ташкилотларининг инвестиция фаолиятини қўллаб-қувватлаш механизмларини кенгайтириш юзасидан топшириқлар берилди. Жумладан, суғурта компанияларининг лизинг фаолияти билан шуғулланишини рағбатлантириш ва лизинг хизматлари бўйича солиққа тортиш тизимини такомиллаштириш вазифалари белгиланди.
Иқтисодиёт тармоқларини суғурта хизматлари билан қамраб олиш муҳимлиги қайд этилди. Молия вазирлиги ҳамда Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлигига қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари экспортини суғурталаш харажатларининг бир қисмини давлат томонидан субсидиялаш механизмларини жорий этиш бўйича кўрсатма берилди.
Миллий суғурта компанияларининг халқаро молия бозорларига чиқишини таъминлаш, илғор корпоратив бошқарув тизимини жорий қилиш орқали халқаро рейтинглар олиш бўйича ҳам аниқ вазифалар белгиланди.
Суғурта соҳасида замонавий кадрлар тайёрлаш, мутахассисларни нуфузли хорижий билим юртларида ўқитиш ва етакчи компанияларда малакасини ошириш масалаларига ҳам эътибор қаратилди.
Мамлакатимизда мажбурий тиббий суғурта тизимини жорий қилиш ҳақида сўз борар экан, давлатимиз раҳбари бунга пухта тайёргарлик кўриш, тиббий хизматларнинг минимал ижтимоий пакетини шакллантириш кераклигини таъкидлади.

Insurance market development agency to be set up in Uzbekistan
President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on July 10 to discuss the state of development of the insurance market and its prospects.
Insurance services are one of the means of protecting the economy from all sorts of financial risks. However, such services in Uzbekistan’s financial market have yet to attain significance.
Over the past six months of this year, the volume of insurance premiums collected by the organizations in the sector grew 1.5 times compared to the same period last year. But in terms of per capita indicator, each person has had 50 thousand sums of insurance premiums.
The share of this sector in the gross domestic product of our country reached only 0.4 percent. For comparison, this figure is 11 percent in South Korea, 6 percent in Germany, 1.5% in Russia.
One of the causes of problems in the field is the low attractiveness of insurance services. Thus, for the past six months insurance premiums were collected in total for 887 billion soums, and insurance compensations reimbursed to customers for the same period amounted to only 11 percent of this amount. In the world, this figure averages 50-60 percent.
The meeting participants discussed the radical reforming of the State Inspectorate for Insurance Supervision under the Ministry of Finance with an eye to contemporary requirements.
“The sector needs not a controlling body, but one that would introduce advanced latest standards, create a truly competitive environment for all participants, develop the insurance market,” Shavkat Mirziyoyev insisted.
The head of our state proposed to liquidate the Inspectorate and establish Agency for Insurance Market Development. Responsible officials were instructed to devise a strategy for the medium and long-term development of the insurance industry, to double the volume of insurance premiums per capita and triple the share of the sector in the country’s GDP by 2022.
The President maintained that the confidence of the population and entrepreneurs in insurance be boosted. The Ministry of Finance and the Antimonopoly Committee were tasked with reducing the time and list of documents for examining insurance claims, introducing a system for a fair assessment of an insured event and for prompt disbursement of payments.
Shavkat Mirziyoyev pointed out the need to expand mechanisms to support the investment activities of insurance organizations. In particular, the objectives defined included those for stimulating leasing by insurance companies and improving the leasing operations taxation system.
The importance of insurance coverage of industries was emphasized. The Ministry of Finance and the Ministry of Investment and Foreign Trade were given directives for the introduction of subsidy mechanisms for a part of costs of insurance of agricultural exports.
Specific objectives were identified to ensure that Uzbek insurance companies enter the international financial market, introduce advanced corporate governance systems and obtain international ratings.
Individual attention was paid to training modern personnel in the field of insurance, qualification raising and advanced training of specialists in prestigious educational institutions and leading companies abroad.
Speaking about the introduction of compulsory health insurance system, the head of state stressed the need for thorough preparation for the new system and the formation of a minimum social package of medical services.