Польшадаги ўзбек талабалари Наврўз байрамини кенг нишонлади.
Варшавадаги Вистула университетида Ўзбекистондан келган талабалар иштирок этган Навруз байрами бўлиб ўтди. Байрам Ўзбекистоннинг Польшадаги элчихонаси ва «Ватандошлар» жамғармаси томонидан ташкил этилди.
https://www.youtube.com/watch?v=2H3XfD1dWno
Тадбирнинг мақсади Ўзбекистоннинг маданий меросини кенг оммалаштириш, миллийлараро мулоқотни мустаҳкамлаш ва турли миллатлар талабалари ўртасида дўстона муносабатларни ривожлантириш бўлган.
Тантанада университет ректори, профессор Вавжинец Конарски, университет маъмурияти, деканат, профессор-ўқитувчилар ҳамда Ўзбекистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Озарбайжон, Туркия, Тожикистон, Туркманистон, Мўғулистон, Польша, Украина, Белоруссия ва бошқа давлатлардан 150дан ортиқ талабалар иштирок этган. Байрамга WSB университети, Лазарс режаси университети, Варшава ва Лодзин университетларида таълим олаётган юртдошлар ҳам қўшилган.
Тадбирда сўзга чиққан университет ректори Наврузнинг бахт, умид, миллий кимликни англаш, урф-одатлар ва маданиятни сақлаш рамзи сифатидаги аҳамиятини таъкидлаган. У барча иштирокчиларни баҳорнинг келиши билан табриклаган ва талабалар орасида миллий қадриятларни тарғиб қилишга қаратилган ташаббусларга қўллаб-қувватлаш билдирган.
Тадбир давомида меҳмонлар ўзбек халқининг маданияти, Наврузнинг Ўзбекистондаги урф-одатлари ҳақида маълумотлар олган. Узбек санъаткорлари қўшиқлар ва мусиқаларни ижро этган, меҳмонлар ўзбек миллий таомлари билан танишишган.
Наврузнинг тарихига, аҳамиятига ва урф-одатларига оид викторина, шунингдек, турли конкурслар тадбирни янада жандантирган ва иштирокчиларни ғалаба учун илҳомлантирган. Энг ақлли иштирокчилар эсдалик совғалари билан тақдирланган.
Қозоғистон, Мўғулистон ва Озарбайжондан келган талабалар ҳам ўз давлатларидаги Наврузни нишонлаш урф-одатларини тақдим этган, бу эса ўзаро тушуниш ва маданий алмашувни мустаҳкамлашга хизмат қилган. Байрам турк ва бошқа халқлар ўртасидаги бирлик рамзига айланган.
Европадаги талабалар, байрамда иштирок этганлар, ушбу тадбир уларга минтақа маданияти билан танишиш, кўп янги ва қизиқарли маълумотларни билиш, Марказий Осиёдан келган тенгдошлари билан мулоқот қилиш имконини берганини қайд этишган.
Вистула университети раҳбарияти талабалар ташаббусларини қўллаб-қувватлаш ва маданий тадбирларни ўтказиш учун ҳоризонтларни кенгайтиришга тайёрлигини билдирган.

Студенты из Узбекистана в Польше широко отметили праздник Навруз
В Университете Вистулы в Варшаве, где обучаются студенты из Узбекистана, состоялось празднование Навруза, организованное Посольством нашей страны в Польше совместно с общественным фондом «Ватандошлар».
https://www.youtube.com/watch?v=2H3XfD1dWno
Мероприятие было направлено на популяризацию культурного наследия Узбекистана, укрепление межнационального диалога и развитие дружеских отношений между студентами разных национальностей.
В торжестве приняли участие ректор вуза, профессор Вавжинец Конарски, представители администрации университета, деканата, профессорско-преподавательский состав, а также более 150 студентов из Узбекистана, Кыргызстана, Казахстана, Азербайджана, Турции, Таджикистана, Туркменистана, Монголии, Польши, Украины, Беларуси и других стран. К празднованию присоединились соотечественники, обучающиеся в университетах WSB, университете Лазарского, Варшавском и Лодзинском университетах.
Выступая на мероприятии, ректор вуза подчеркнул значение Навруза как символа радости, надежды, осознания национальной идентичности, сохранения традиций и культуры. Он поздравил всех участников с приходом весны и выразил поддержку инициативам, направленным на продвижение национальных ценностей среди студенчества.
В ходе мероприятия гости узнали о культуре узбекского народа, традициях и обычаях празднования Навруза в Узбекистане. Узбекские артисты исполнили песни и мелодии, гости также насладились блюдами узбекской национальной кухни.
Викторина по истории, значению и традициям Навруза, а также различные конкурсы еще более оживили мероприятие, вдохновляя участников на победу. Самые находчивые были награждены памятными призами.
Студенческие объединения из Казахстана, Монголии и Азербайджана также представили свои традиции празднования Навруза, что способствовало укреплению взаимопонимания и культурного обмена. Праздник стал символом единства тюркских и других народов.
Европейские студенты, принимавшие участие в праздновании, отмечали, что праздник помог им соприкоснуться с региональной культурой, узнать много нового и интересного, пообщаться со своими сверстниками из Центральной Азии.
Руководство Университета Вистулы выразило готовность и в дальнейшем поддерживать студенческие инициативы и создавать пространство для проведения культурных мероприятий.