O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari amaliy hamkorlikning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3-aprel kuni Samarqand shahridagi sammit doirasida Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini ikki davlat rahbarlarining yaqinda Olmaota shahrida bo‘lib o‘tgan norasmiy uchrashuvida erishilgan kelishuvlarni hisobga olgan holda yanada rivojlantirish hamda mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat hukumatlari tovar ayirboshlashni ko‘paytirish, iqtisodiy loyihalar va gumanitar dasturlarni, shu jumladan hududlar darajasida ilgari surish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlar ko‘rishi muhimligi ta’kidlandi.

Президенты Узбекистана и Казахстана рассмотрели актуальные вопросы практического взаимодействия
3 апреля на полях саммита в городе Самарканде состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества в контексте договоренностей, достигнутых в ходе недавней неформальной встречи лидеров двух стран в городе Алматы.
Отмечена важность принятия правительствами двух стран скоординированных мер по наращиванию товарооборота, продвижению экономических проектов и гуманитарных программ, в том числе на уровне регионов.
Условлено ускорить работу по запуску Международного центра промышленной кооперации.
Состоялся также обмен мнениями по региональной повестке, рассмотрен график мероприятий на высшем уровне.