Baxtiyor Saidov Kuvaytda Jasim bin Muhammad Al-Budaiviy bilan uchrashdi
Maqolalarda Samarqandda bo‘lib o‘tadigan “Markaziy Osiyo – Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi” sammitini muvaffaqiyatli tashkil etish masalasi muzokara markazida turgani ta’kidlangan. Muloqot davomida ikki mintaqa davlatlarini birlashtirib turuvchi chuqur ildizlar, umumiy qadriyatlarga urg‘u berilib, yanada istiqbolli hamkorlik uchun mustahkam zamin yaratish zarurligi ma’qullangan.
Shuningdek, 2023-2027 yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma harakatlar rejasi ham ko‘rib chiqilgan. Hujjatda qator yo‘nalishlar, xususan siyosiy va xavfsizlik bo‘yicha muloqot, iqtisodiy, savdo va sarmoyaviy hamkorlik, ta’lim, sog‘liqni saqlash, madaniyat, ommaviy axborot vositalari, yoshlar va sport sohalarida hamkorlik ko‘lamini kengaytirish ko‘zda tutilgan.
Tomonlar ushbu reja bo‘yicha ishlarni umumiy manfaatga yo‘naltirish bo‘yicha sa’y-harakatni kuchaytirish zarurligini tasdiqlagan.

Бахтиёр Саидов встретился в Кувейте с Джасимом бин Мухаммедом Аль-Будайви
По сообщениям ближневосточных изданий, министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов, находящийся в городе Эль-Кувейт для участия в третьей встрече министров иностранных дел в рамках стратегического диалога «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Персидского залива», провёл встречу с Генеральным секретарём Совета Джасимом бин Мухаммедом Аль-Будайви.
В статьях подчеркивается, что в центре переговоров стоял вопрос успешной организации саммита «Центральная Азия – Совет сотрудничества арабских государств Персидского залива», который должен пройти в Самарканде. В ходе диалога было отмечено наличие глубоких исторических корней и общих ценностей, объединяющих страны двух регионов, а также одобрена необходимость создания прочной основы для перспективного сотрудничества.
Также был рассмотрен План совместных действий на 2023–2027 годы. Документ охватывает ряд направлений, включая политический и безопасностный диалог, экономическое, торговое и инвестиционное сотрудничество, взаимодействие в сферах образования, здравоохранения, культуры, СМИ, молодежи и спорта.
Стороны подтвердили необходимость активизации усилий по реализации данного плана в интересах обеих сторон.