Sergey Lavrov rasmiy tashrif bilan Samarqandga keldi
Sergey Lavrov tashrifi doirasida Prezident Shavkat Mirziyoyev hamda tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov bilan uchrashuv va muzokaralar o‘tkazadi.
O‘zbekiston va Rossiya tashqi ishlar vazirlari ikki tomonlama va ko‘p tomonlama kun tartibidagi keng ko‘lamli masalalarni muhokama qiladilar. Xususan, Moskva va Toshkent o‘rtasidagi strategik hamkorlikning dolzarb jihatlari, mintaqaviy xavfsizlik hamda xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik masalalari muhokama etiladi.
Shuningdek, kun tartibida Yevroosiyo integratsiyasi va Ikkinchi jahon urushida Qozonilgan G‘alabaning 80 yilligini nishonlashga tayyorgarlik masalalari ham bor.
Samarqanddagi muzokaralarda boshqa masalalar ham ko‘rib chiqiladi, chunki O‘zbekiston va Rossiya savdo, energetika, ilmiy va gumanitar sohalarda faol hamkorlik qilmoqda. Jumladan, uchrashuvlar davomida mehnat migratsiyasi masalalari, jumladan, uning huquqiy jihatlari va migratsiyagacha tayyorgarlik choralari ham alohida muhokama etiladi.

Sergey Lavrov arrived in Samarkand on an official visit
As part of the visit, Sergey Lavrov will meet with President Shavkat Mirziyoyev and hold talks with the head of Uzbekistan's Ministry of Foreign Affairs, Bakhtiyor Saidov.
The foreign ministers of Uzbekistan and Russia will discuss a wide range of bilateral and multilateral issues, including current topics of strategic cooperation between Moscow and Tashkent, regional security, and cooperation within international organizations.
The agenda will also include issues of Eurasian integration and preparations for the celebration of the 80th anniversary of Victory in the Great Patriotic War.
The talks in Samarkand will also address other topics, as Uzbekistan and Russia are actively cooperating in trade, energy, science, and humanitarian fields. In particular, the meetings are expected to focus on labor migration, including its legal aspects and measures for pre-migration preparation.