O‘zbekiston Prezidenti Yevroittifoq bilan amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 13-may kuni Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo bo‘yicha maxsus vakili Eduards Stipraysni qabul qildi.
YEI maxsus vakili Yevrokengash Prezidenti Antoniu Koshta va Yevrokomissiya Prezidenti Ursula fon der Lyayenning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Joriy yil aprel oyida Samarqand shahrida o‘tgan "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammitida qabul qilingan qarorlarni amalga oshirish doirasida ikki tomonlama va mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Investitsiyaviy va moliyaviy-texnik hamkorlik bo‘yicha umumiy qiymati 12 milliard yevrolik aniq loyihalarni tez fursatda tayyorlash va ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
Mintaqaviy kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashildi, shuningdek, bo‘lajak tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана отметил важность расширения практического сотрудничества с Евросоюзом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 13 мая принял специального представителя Европейского Союза по Центральной Азии Эдуардса Стипрайса.
Спецпредставитель ЕС передал приветствия и наилучшие пожелания Президента Евросовета Антониу Кошты и Президента Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен.
Были обсуждены вопросы расширения двустороннего и регионального взаимодействия в контексте практической реализации решений первого саммита «Центральная Азия – Евросоюз», прошедшего в апреле этого года в городе Самарканде.
Особое внимание уделено скорейшей подготовке и продвижению конкретных проектов инвестиционного и финансово-технического сотрудничества на сумму 12 миллиардов евро.
Состоялся обмен мнениями по актуальной региональной повестке, а также рассмотрен график предстоящих мероприятий.