O‘zbekiston Prezidenti Vengriya Milliy majlisi spikeri bilan uchrashdi
O‘zbekiston-Vengriya strategik sheriklik munosabatlarini, shu jumladan parlamentlararo yo‘nalishda yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ikki mamlakat parlamentlari delegatsiyalarining o‘zaro tashriflari va uchrashuvlari faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy yil aprel oyida Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley Assambleyasida Milliy majlis spikeri o‘rinbosari Yanosh Latorsai ishtirok etdi. Yil yakuniga qadar Vengriya parlamenti spikeri o‘rinbosari va Iqtisodiyot qo‘mitasi rahbarining O‘zbekistonga, mamlakatimiz parlament delegatsiyasining Budapesht shahriga tashrifi amalga oshiriladi.
Imzolangan bitimlarni amalga oshirishga ko‘maklashish, do‘stlik guruhlari ishini faollashtirish, eng avvalo, hududlarni rivojlantirish, ijtimoiy himoya, soliq va raqamlashtirish sohalarida qonun ijodkorligi bo‘yicha tajriba almashish uchun tegishli qo‘mitalar o‘rtasida aloqalarni yo‘lga qo‘yish muhimligiga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана встретился со спикером Национального собрания Венгрии
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития узбекско-венгерских отношений стратегического партнерства, в том числе по линии парламентов.
С удовлетворением отмечена интенсивность взаимных визитов и встреч парламентских делегаций двух стран. В апреле этого года в юбилейной 150-й Ассамблее Межпарламентского союза в городе Ташкенте принял участие вице-спикер Национального собрания Янош Латорцаи. До конца года состоятся визиты в Узбекистан заместителя спикера и главы Комитета по экономике Парламента Венгрии, а также парламентской делегации нашей страны в Будапешт.
Особое внимание уделено важности содействия выполнению подписанных соглашений, активизации работы групп дружбы, налаживанию контактов между профильными комитетами, прежде всего для обмена законотворческим опытом в области развития регионов, социальной защиты, налогообложения и цифровизации.