Italiya Bosh vaziri Registon ansambli va "Boqiy shahar" majmuasi bilan tanishdi
Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga kelgach, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida Samarqand shahridagi Registon maydonida bo‘ldi.
YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan, dunyoga mashhur Registon maydoni buyuk ajdodlarimizning bunyodkorlik salohiyatini aks ettiruvchi mamlakatimizning asosiy tashrif qog‘ozidir. Majmuadagi Mirzo Ulug‘bek, Sherdor va Tillakori madrasalari o‘zining ulug‘vorligi, boy tarixi va betakror me’morchiligi bilan yurtimiz mehmonlarida chuqur taassurot qoldirmoqda.
Oliy martabali mehmonga ushbu Sharq shaharsozligi durdonasining qurilish tarixi, me’moriy yechimlari va bezaklarining o‘ziga xos jihatlari, ushbu maskan bilan bog‘liq muhim voqealar va shaxslar, shuningdek, o‘zbek xalqining madaniy merosi haqida batafsil ma’lumot berildi.
So‘ngra davlat rahbarlari "Silk Road Samarkand" xalqaro turizm markazidagi "Boqiy shahar" tarixiy-etnografik bog‘ida bo‘ldilar. Xalqimizning boy madaniy merosi, hunarmandchilik va amaliy san’atini aks ettiruvchi ko‘rgazmalar tomosha qilindi. Raqs jamoalarining chiqishlaridan iborat madaniy dastur namoyish etildi.

Премьер-министр Италии ознакомилась с ансамблем Регистан и этнопарком «Вечный город»
По прибытии в нашу страну с официальным визитом Премьер-министр Итальянской Республики Джорджа Мелони в сопровождении Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева посетила архитектурный ансамбль Регистан.
Всемирно известная площадь Регистан, включенная в Список Всемирного наследия ЮНЕСКО, является главной визитной карточкой нашей страны, отражающей созидательный потенциал великих предков. Входящие в ансамбль медресе Мирзо Улугбека, Шердор и Тиллякори своими масштабами, богатой историей и неповторимой архитектурой производят глубокое впечатление на гостей нашей страны.
Высокая гостья была подробно ознакомлена с историческими фактами строительства этой жемчужины восточного зодчества, особенностями архитектурных решений и декора, знаковыми событиями и личностями, связанными с этим местом, а также культурным наследием узбекского народа.
Далее лидеры посетили историко-этнографический парк «Вечный город» в международном туристическом центре «Silk Road Samarkand». Были осмотрены экспозиции, раскрывающие богатое культурное наследие нашего народа, ремесленничества и прикладного искусства. Представлена культурная программа из выступлений хореографических коллективов.