Italiya Bosh vaziri Registon ansambli va "Boqiy shahar" majmuasi bilan tanishdi
Italiya Respublikasi Bosh vaziri Jorja Meloni rasmiy tashrif bilan mamlakatimizga kelgach, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida Samarqand shahridagi Registon maydonida bo‘ldi.
YUNESKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan, dunyoga mashhur Registon maydoni buyuk ajdodlarimizning bunyodkorlik salohiyatini aks ettiruvchi mamlakatimizning asosiy tashrif qog‘ozidir. Majmuadagi Mirzo Ulug‘bek, Sherdor va Tillakori madrasalari o‘zining ulug‘vorligi, boy tarixi va betakror me’morchiligi bilan yurtimiz mehmonlarida chuqur taassurot qoldirmoqda.
Oliy martabali mehmonga ushbu Sharq shaharsozligi durdonasining qurilish tarixi, me’moriy yechimlari va bezaklarining o‘ziga xos jihatlari, ushbu maskan bilan bog‘liq muhim voqealar va shaxslar, shuningdek, o‘zbek xalqining madaniy merosi haqida batafsil ma’lumot berildi.
So‘ngra davlat rahbarlari "Silk Road Samarkand" xalqaro turizm markazidagi "Boqiy shahar" tarixiy-etnografik bog‘ida bo‘ldilar. Xalqimizning boy madaniy merosi, hunarmandchilik va amaliy san’atini aks ettiruvchi ko‘rgazmalar tomosha qilindi. Raqs jamoalarining chiqishlaridan iborat madaniy dastur namoyish etildi.

The Prime Minister of Italy visited the Registan ensemble and the "Eternal City" ethnopark
Upon arriving in our country for an official visit, the Prime Minister of the Italian Republic, Giorgia Meloni, accompanied by the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, visited the architectural ensemble of Registan.
The world-renowned Registan Square, included in the UNESCO World Heritage List, is the main symbol of our country, reflecting the creative potential of our great ancestors. The ensemble, which includes the madrasahs of Mirzo Ulugbek, Sherdor, and Tillya-Kori, impresses visitors with its scale, rich history, and unique architecture.
The distinguished guest was thoroughly acquainted with the historical facts of the construction of this gem of Eastern architecture, the features of its architectural solutions and decorations, significant events and personalities connected to this place, as well as the cultural heritage of the Uzbek people.
Next, the leaders visited the historical and ethnographic park “Eternal City” located within the international tourist center “Silk Road Samarkand.” They viewed exhibits showcasing the rich cultural heritage of our people, including craftsmanship and applied arts. A cultural program featuring performances by choreographic ensembles was also presented.