ШҲТга аъзо давлатлар ТИВ раҳбарларининг учрашуви тўғрисида
2020 йил 13 май куни Ўзбекистон Республикаси Ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар Ташқи ишлар вазирлари кенгашининг видеоконференция форматидаги навбатдан ташқари мажлисида иштирок этди.
Ҳиндистон, Покистон, Қирғизистон, Қозоғистон, Россия, Тожикистон, Хитой ва Ўзбекистон ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари, ШҲТ бош котиби ва Минтақавий аксилтеррор тузилмаси Ижроия қўмитаси директори янги коронавирус инфекцияси (COVID-19) пандемияси шароитидаги ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилдилар. Коронавирус оқибатларига қарши курашиш ва унинг ШҲТ давлатлари ижтимоий-иқтисодий ривожланишига таъсирини юмшатишнинг долзарб вазифалари юзасидан фикр алмашилди.
Пандемияга қарши курашиш бўйича зарур чораларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш учун ташкилотга аъзо давлатлар саъй-ҳаракатларини мувофиқлаштириш муҳимлиги таъкидланди.
Томонлар соғлиқни сақлаш соҳасидаги ҳамкорликни янада такомиллаштириш ва мазкур соҳадаги ШҲТнинг амалдаги механизмлари ишни фаоллаштиришнинг зарурлигини қайд этдилар.
Пандемиядан кейин дунё иқтисодиётида кузатиладиган катта ўзгаришлар нуқтайи назаридан савдо-иқтисодий ҳамкорлик масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Мажлисда Афғонистонда тинчлик ва барқарорлик ўрнатиш, мамлакат иқтисодиётини тиклаш ва унинг ижтимоий инфратузилмасини ривожлантиришга кўмаклашиш масалалари алоҳида кўриб чиқилди.
Тадбир иштирокчилари Иккинчи жаҳон урушидаги ғалабанинг 75 йиллиги муносабати билан бир-бирларини қутладилар ҳамда дунёни фашизмдан қутқаришга жасур жангчилар ва фронт орти меҳнаткашларининг қўшган ҳиссасини қайд этдилар. Шу нуқтайи назардан Вазир А.Камилов иштирокчиларга Ўзбекистонда ушбу муҳим санани кенг нишонлаш бўйича махсус дастурни амалга ошириш жараёни тўғрисида маълумот берди.
Учрашув якунида Коронавирус инфекцияси (COVID-19) тарқалиши муносабати билан ШҲТга аъзо давлатлар ташқи ишлар вазирларининг баёноти қабул қилинди.

13 мая 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие во внеочередном заседании Совета министров иностранных дел государств-членов Шанхайской организации сотрудничества в формате видеоконференции.
Главы внешнеполитических ведомств Индии, Казахстана, Китая, Кыргызстана, Пакистана, России, Таджикистана и Узбекистана, а также генеральный секретарь ШОС и директор Исполкома Региональной антитеррористической структуры обсудили вопросы сотрудничества в условиях пандемии новой коронавирусной инфекции (COVID-19). Состоялся обмен мнениями по актуальным задачам противодействия последствий коронавируса и смягчения его влияния на социально-экономическое развитие стран ШОС.
Подчеркнута важность координации усилий государств-членов организации для выработки и реализации необходимых мер по борьбе с пандемией.
Стороны отметили необходимость дальнейшего совершенствования сотрудничества в сфере здравоохранения и активизации работы действующих механизмов ШОС в этой области.
Особое внимание уделено вопросам торгово-экономического взаимодействия на фоне больших перемен в мировой экономике после пандемии.
На заседании отдельно рассмотрены вопросы содействия в установлении мира и стабильности в Афганистане, восстановлении экономики страны и развитии его социальной инфраструктуры.
Участники мероприятия также обменялись поздравлениям по случаю 75-летия победы во Второй мировой войне и отметили вклад доблестных воинов и тружеников тыла в спасение мира от фашизма. В этом контексте Министр А.Камилов проинформировал участников о ходе реализации специальной программы по широкому празднованию данной знаменательной даты в Узбекистане.
По итогам встречи принято Заявление министров иностранных дел государств-членов ШОС в связи с распространением коронавирусной инфекции (COVID-19).