Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Бош котиби: ҳамкорликда тараққиётга интилиш ташкилотнинг муваффақиятли ривожланиши гарови
ШҲТ Бош котиби Владимир Норовнинг “Дунё” ахборот агентлиги мухбирига интервью берди.
– Владимир Имомович, 15 июнь куни ШҲТ ташкил этилганининг 19 йиллигини нишонланади. Суҳбатимиз аввалида тузилманинг ўтган даврда эришган асосий ютуқлари ҳақида қисқача тўхталсангиз.
– Дарҳақиқат, 2001 йил 15 июнь куни Шанхайда 6 мамлакат – Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Россия, Тожикистон ва Ўзбекистон раҳбарлари янги минтақавий ташкилот – Шанхай ҳамкорлик ташкилотини тузиш тўғрисидаги декларацияни имзолади. Бу ташкилот таъсисчи давлатлари томонидан халқаро терроризмнинг умумий хавфсизликка таҳдид ва чақириқлар олдида, шунингдек, Евроосиё минтақасида мустаҳкам тинчлик ўрнатиш ҳамда барқарор ривожланиш манфаатларини кўзлаб қабул қилинган муҳим стратегик қарор бўлди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти минтақавий ҳамкорликни янги сифат ва мазмун билан бойитди, унга кўп қиррали тус берди ва хавфсизликни барқарорлаштиришда ҳал қилувчи аҳамиятга эга бўлиб, дунёга янги минтақавий тузилманинг ноёб намунасини намойиш этди.
Сўнгги йилларда ШҲТ ишончли, изчил ривожланишга мустаҳкам пойдевор қўйди ва Ташкилот дунёда тан олинди. Ҳиндистон ва Покистон қўшилгандан сўнг ШҲТ дунёдаги энг йирик трансминтақавий ташкилотга айланди, у дунё аҳолисининг деярли ярмини, Евроосиёнинг эса 60 фоиздан кўпроғини қамраб олган.
Иқтисодий ва гуманитар алоқаларни ўрнатиш, савдо, божхона, лойиҳавий фаолият, маданият, фан ва техника, соғлиқни сақлаш, туризм, табиий ёки техноген фавқулодда вазиятларни бартараф этиш каби қатор соҳаларда ҳамкорликни ривожлантириш бўйича самарали ҳамкорлик ривожлантирилди. ШҲТнинг муваффақиятли ривожланиши калити шундаки, у ишонч, ўзаро манфаатлар, тенглик, маслаҳатлашув, маданий хилма-хилликни ҳурмат қилиш ва биргаликда ривожланиш истаги билан ажралиб турадиган "Шанхай руҳи"га асосланади.
Ишонч билан айтиш мумкинки, нисбатан ёш бўлишига қарамай, ШҲТ қисқа вақт ичида нуфузли ташкилотга айланди, аъзо давлатлар минтақавий ва халқаро ҳамкорлигининг устувор манфаатлари тузилма кун тартибида тўлиқ қамраб олинган.
– ШҲТ ривожланишида Ўзбекистон ҳиссасини, республика раҳбарияти томонидан ташкилот доирасида илгари сурилаётган кўп томонлама ҳамкорликни кенгайтиришга қаратилган ташаббуслар аҳамиятини қандай баҳолайсиз?
– Ўзбекистон Шанхай ҳамкорлик ташкилоти асосчиларидан бири бўлиб, бошқа аъзо давлатлар қаторида ташкилот доирасида ҳамкорлик стратегиясини белгилаб беради. Ўзбекистон ШҲТга аъзо давлатлар саъй-ҳаракатларини минтақавий барқарорликни сақлаш, иқтисодий ва сармоявий ҳамкорликни ривожлантириш каби жиҳатларга йўналтиришга интилмоқда.
Давлат раҳбари Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Президенти этиб сайланганидан сўнг мамлакатнинг ташқи сиёсатида "ШҲТ йўналиши" сезиларли даражада фаоллашди. Давлат раҳбари ШҲТ доирасида турли соҳаларда ҳамкорликни мустаҳкамлашга қаратилган қатор муҳим ташаббусларни илгари сурди.
ШҲТнинг Нур-Султон шаҳрида 2017 йилда бўлиб ўтган саммитида Шавкат Мирзиёев биринчи марта давлат раҳбари сифатида иштирок этди. Савдо-иқтисодий алоқаларни мустаҳкамлаш, ташкилотнинг ўзаро боғлиқ транспорт таркибий қисмини такомиллаштириш муҳимлигини таъкидлади ва темир йўл маъмуриятлари раҳбарларининг минтақавий транспортни ривожлантириш бўйича учрашувлари механизмини яратишни таклиф қилди.
Ушбу ташаббус муваффақиятли амалга оширилмоқда. 2018-2019 йилларда темир йўл маъмуриятлари раҳбарларининг иккита йиғилиши бўлиб ўтди, ушбу механизмнинг 2020-2022 йилларга мўлжалланган иш режаси ва Ўзбекистон томонидан ишлаб чиқилган ШҲТ мамлакатлари темир йўл маъмуриятлари ўртасидаги ўзаро ҳамкорлик концепцияси тасдиқланди.
Шубҳасиз, ҳамкорликнинг ушбу йўналиши жуда долзарбдир. ШҲТ маконида 310 минг километрдан ортиқ темир йўл қурилди, улардан бутун минтақанинг транзит салоҳиятини ошириш ва савдо-иқтисодий алоқаларни ривожлантириш учун тўлиқ фойдаланиш керак.
Европа Комиссиясининг маълумотларига кўра, темир йўл транспорти ҳаво транспортидан арзон ва денгиз транспортидан тезроқ бўлишига қарамасдан, Хитой билан Европа ўртасида савдо ҳажмининг атиги 1 фоизи ушбу транспорт воситага тўғри келмоқда. Бу ШҲТ маконида темир йўл орқали юк ташиш соҳасида ҳамкорлик учун катта имкониятлар мавжудлигидан далолат беради.
Шу билан бирга, коронавирус эпидемияси ҳаво, денгиз ва қуруқлик транспортида қатор тўсиқларни келтириб чиқарганини ҳисобга олсак, Хитой – Европа йўналишидаги юк поездлари узлуксиз савдо оқимларини таъминлаш учун муҳим логистик воситага айланди. Жорий йилнинг май ойида ушбу йўналишдаги юк поездлари сони рекорд даражага – 1 минг 33 тани ташкил қилди, бу ўтган йилнинг май ойига нисбатан 43 фоизга кўпдир.
Айнан шу боис Ўзбекистон томони илгари сурган Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон темир йўлининг қурилиши Хитойни Яқин Шарқ ва Европа мамлакатлари билан боғлайдиган истиқболли йўналишлардан бирига айланиши керак. Жорий йил 5 июнь куни Гансу провинциясидаги (Хитой) Ланчжоу темир йўл станциясидан Хитой – Қирғизистон – Ўзбекистон мультимодал транспорт йўлаги бўйлаб биринчи блок поездининг йўлга қўйилиши муҳим воқеа бўлди.
Шу нуқтаи назардан, Ўзбекистон томони илгари сурган Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг халқаро транспорт-логистика ассоциациясини тузиш тўғрисидаги ташаббуси ҳам диққатга сазовордир. Ушбу таклиф «Тошкент – Андижон – Ўш – Иркештом – Қошғар» янги транспорт йўлагини ишга тушириш бўйича келишувлар фонида долзарб бўлиб, унинг доирасида савдо-логистика марказлари қурилмоқда. Бу эса ШҲТга аъзо давлатларнинг транзит салоҳиятини ва савдо-иқтисодий минтақалараро ҳамкорлигини ривожлантиришга ёрдам беради.
Афғонистонлик шериклар ушбу йўлакдан юкларни темир йўл орқали Мозори Шарифдан Андижонгача, ундан кейин эса Хитойгача автомобиль йўллари орқали ташиш борасида қизиқиш билдирмоқда. Бундан ташқари, Ўзбекистон, Тожикистон ва Хитой Тошкент – Термиз – Душанбе – Қошғар йўналиши бўйича 1 минг 422 километр узунликдаги янги йўлак йўлини қуришни режалаштирмоқда.
Нур-Султонда ўтган саммитда Ўзбекистон раҳбари ёшларнинг таълими, маънавий-ахлоқий тарбиясига эътибор бериб, уларнинг турли радикал оқимлар фаолиятига жалб қилинишининг олдини олиш чораларини кучайтириш муҳимлигини ҳам таъкидлади.
Ушбу ташаббуснинг амалий ифодаси 2018 йилда ШҲТга аъзо мамлакатлар давлат раҳбарлари томонидан ёшларга қўшма мурожаат ва уни амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар дастурининг қабул қилинишида намоён бўлди. Бу ташкилотимизнинг ёшлар механизмлари фаолияти учун қўлланма бўлиб хизмат қилади.
Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ташкил этилган, аъзо давлатлар ўртасида ўзаро ишонч, яхши қўшничилик ва дўстликни мустаҳкамлашга қаратилган ШҲТнинг Ўзбекистон Республикасидаги Халқ дипломатияси маркази бу борада алоҳида ўрин тутади.
Ўзбекистон савдо-иқтисодий алоқаларни изчил чуқурлаштириш, замонавий ресурсларни тежайдиган ва экологик тоза технологияларни жорий этиш, ишбилармонлик алоқаларини фаоллаштириш, ШҲТ шаҳарлари ва минтақаларининг сайёҳлик салоҳиятини очиб бериш тарафдори.
Ушбу интилишларнинг ёрқин намунаси сифатида 2019 йил Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар ҳукумат раҳбарларининг Тошкентда ўтган учрашувидан кейин Ўзбекистоннинг тегишли вазирлик ва идоралари томонидан ишлаб чиқилган ШҲТга аъзо давлатлар кўп томонлама савдо-иқтисодий ҳамкорлигининг янги Дастури тасдиқланди. Шунингдек, Ўзбекистон томонининг ташаббуси билан Минтақалараро ҳамкорлик дастури, Рақамлаштириш ва ахборот-коммуникация технологиялари соҳасидаги ҳамкорлик концепцияси қабул қилинди.
Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо мамлакатлар Давлат раҳбарлари кенгашининг 2018 йил Циндао шаҳрида бўлиб ўтган мажлисида Ўзбекистон раҳбари экспорт-импорт амалиётларини соддалаштириш орқали савдо ҳажмининг янада ўсишини таъминлаш зарурлигини таъкидлади. Давлат-хусусий шериклик тамойилларига асосланган агросаноат кластерларини шакллантириш ва қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етказиб беришда "Яшил йўлаклар" тармоғини кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Шавкат Мирзиёев ҳар йили Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатлар ҳукуматлари ва ишбилармон доиралари иштирокида Ахборот технологиялари ва инновацион ривожланиш форумини ўтказиш таклиф этилаётган инновацион дастур ва лойиҳаларни биргаликда амалга ошириш, муқобил энергия ва замонавий тиббиётни ривожлантириш учун кучларни бирлаштиришга чақирди.
Шуни таъкидлашни истардимки, сўнгги йилларда Ўзбекистон сиёсатида барқарор юқорилаш кузатилмоқда, минтақавий хавфсизлик асослари мустаҳкамланмоқда, бутун Марказий Осиёнинг изчил ривожланиши учун шароит яратилмоқда, дўстона муҳит ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни ривожлантириш учун қулай шароит яратилган.
Шубҳасиз, Ўзбекистон раҳбарининг ташаббуси билан бошланган Марказий Осиё давлатларининг Маслаҳат учрашуви механизми ушбу тенденцияларга фаол ҳисса қўшмоқда. Ушбу "мулоқот майдони" хавфсизлик, иқтисодиёт, транспорт, қишлоқ хўжалиги, саноат кооперацияси, энергетика, сув ва туризм соҳаларида ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг истиқболли йўналишларини ҳар томонлама кўриб чиқишга имкон беради.
Ўзбекистоннинг минтақавий сиёсати Марказий Осиёда кучли "хавфсизлик камарини" яратиш ниятида эканини намойиш этади. Тошкент минтақанинг барқарорлиги кўп жиҳатдан Афғонистондаги вазият билан боғлиқ эканини яхши ҳис этади. Таъкидлаш жоиз, Ўзбекистон томони Афғонистонни тинчлик ва барқарорликка таҳдид манбаи сифатида кўрмайди, балки ноёб стратегик имконият, деб билади. Мамлакат сифатида тинчлик ва барқарорликни ўрнатиш Евроосиёда минтақалараро ҳамкорликни чуқурлаштириш учун тубдан янги туртки бериши мумкинлигини қайд этади.
Шу муносабат билан Тошкентнинг Афғонистон йўналишидаги сиёсатининг янги йўналиши - бу Афғонистоннинг минтақавий савдо-иқтисодий, транспорт, коммуникация ва энергетика муносабатларига интеграциялашувига ҳар томонлама ёрдам беришдир. Ўзбекистон Афғонистонни минтақавий алоқаларга жалб этишда ҳар томонлама ёрдам бермоқда, Сурхон – Пули Хумри электр узатиш линияси қурилмоқда, Мозори Шариф – Ҳирот ва Мозори Шариф – Кобул – Пешовар темир йўллари қурилиши бўйича стратегик лойиҳалар ишлаб чиқилмоқда, Афғонистон фуқароларини Термизда ўқитиш бўйича ўқув маркази очилган.
Умуман олганда, Ўзбекистон ШҲТга аъзо давлатлар ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорликнинг изчил мустаҳкамланиши ва ташкилотнинг халқаро майдондаги обрўйини доимий оширилишини қўллаб-қувватлайди. ШҲТ Котибияти, ўз навбатида, аъзо давлатлар билан ҳамкорликда ШҲТ мамлакатларининг келишувлари ва ташаббусларини амалий маънода амалга ошириш учун барча имкониятларни ишга солмоқда.
– Коронавирус пандемияси давлатлараро муносабатларга ва халқаро тузилмалар ишига салбий таъсир кўрсатди. Бу ШҲТ доирасидаги ҳамкорликда ҳам сезилдими? ШҲТ инқирозга қарши қандай чоралар кўрмоқда?
– Мавжуд вазият давлатлараро тузилмалар учун ҳам жиддий чақириқ бўлди. Коронавирус эпидемиясининг тарқалиши сабаб мувофиқлаштирувчи орган сифатида иш олиб борувчи ШҲТ Котибияти тузилма доирасида биргаликда саъй-ҳаракатларни ташкил этиш бўйича қатор таклиф ва ташаббусларни илгари сурди. Эпидемия чекловларини ҳисобга олиб, ҳозирги кунда мувофиқлаштириш ишлари асосан онлайн режимда амалга оширилмоқда.
Жорий йил 1 апрель куни тиббий экспертларнинг видеоконференцияси бўлиб ўтди, унда инфекциянинг олдини олиш соҳасида илғор тажриба алмашишни назарда тутувчи якдил қарашларга эга ҳужжатни шакллантириш тўғрисида келишувга эришилди. Эпидемияга қарши туриш учун биз рақамли технологиялардан фойдаланишга ҳам интиламиз. Ўтган ойда ШҲТ Котибияти кўмагида «Alibaba Group» томонидан Сovid-19га қарши кураш бўйича Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Россия, Тожикистон, Ўзбекистон соғлиқни сақлаш тизимлари вакиллари, шунингдек, Озарбайжон ва Беларусь соғлиқни сақлаш тизимлари мутахассислари иштирокида ўқув семинар ташкил этилди.
Шу йилнинг май ойида Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларнинг туризм маъмуриятлари раҳбарлари учрашуви видеоконференция шаклида бўлиб ўтди. Унда ШҲТга аъзо давлатларнинг туризм соҳасидаги пандемия оқибатларини бартараф этишда ўзаро ёрдам ва кўмак кўрсатишга келишиб олинди.
Жорий йил 13 май куни ШҲТга аъзо давлатлар ташқи ишлар вазирлари даражасида видеоконференция муваффақиятли ўтказилди, унда пандемия билан боғлиқ ҳамкорликнинг асосий йўналишлари бўйича аниқ таклифлар билдирилди. Хусусан, соғлиқни сақлаш соҳасида ШҲТ механизмларини фаоллаштириш, ШҲТнинг юқумли касалликлар бўйича маълумот марказини ташкил этиш, зидди захар ва вирусдан даволаш бўйича қўшма тадқиқотлар ўтказиш учун илмий-техник ресурсларни тўплаш учун майдон яратиш каби фикрлар айтилди.
Ўзбекистон трансчегаравий юқумли касалликлар ва аҳолини пандемия шароитида зарур маҳсулотлар, дори-дармон ва тиббий буюмлар билан таъминлаш механизмлари бўйича ШҲТ “Ҳимоя қалқони»ни яратишни таклиф қилди.
Ўз навбатида, ШҲТ Котибияти ташкилотдаги эпидемик таҳдидларга қарши биргаликда курашиш бўйича Мувофиқлаштирувчи кенгашни ташкил этиш ташаббуси билан чиқди. Ушбу механизм тўғрисидаги низом лойиҳаси томонлар ўртасида кўриб чиқилмоқда.
Минтақада санитария-эпидемиологик осойишталикни ва биологик хавфсизликни таъминлаш мақсадида томонлар 2018 йилдан бошлаб эпидемиялар хавфига биргаликда қарши курашиш бўйича давлат раҳбарларининг баёнотини амалга ошириш бўйича комплекс чора-тадбирлар режасини қабул қилишга келишиб олди.
Ташқи ишлар идоралари раҳбарларининг сўзларига кўра, пандемиянинг иқтисодий оқибатларини енгиб ўтиш муҳим вазифа сифатида кўрилмоқда. Касаллик дунё иқтисодиётига таъсир кўрсатди. Жаҳон банки жорий йил глобал иқтисодиёт 2,5 фоиз ўсиш ўрнига 5,2 фоизга пасайишини тахмин қилмоқда. Бу пасайиш Иккинчи жаҳон урушидан кейинги энг қуйи кўрсаткич бўлиши мумкин.
Хитой томони ШҲТ мамлакатларининг иқтисодий ривожланишини қўллаб-қувватлаш мақсадида ШҲТ банклараро бирлашмаси доирасида мақсадли кредит дастурини амалга оширишни давом эттиришга тайёрлигини билдирди.
ШҲТ реестрга киритилган озиқ-овқат маҳсулотларининг ягона рўйхатини яратиш орқали мамлакатлар озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш зарурлигини таъкидлади. Шунингдек, транзит юк ташиш учун махсус «Яшил йўлак» яратиш ва ҳаётий зарур товарларга божхона тўловларини оптималлаштириш чораларини киритиш ғояси ўртага ташланди.
Томонларнинг таклифлари асосида ШҲТ Котибияти Ташкилот маконида озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш бўйича аъзо давлатлар ўртасида ҳамкорлик концепцияси лойиҳасини фаол ишлаб чиқди, у томонлар ўртасида кўриб чиқилмоқда.
Учрашув якунида коронавирус инфекциясининг тарқалиши билан боғлиқ вазият сабаб глобал ҳамжиҳатлик ва инклюзив тамойилларга асосланган муаммони ҳал қилишнинг умумий ёндашувлари акс эттирилган баёнот қабул қилинди.
Ҳозирги вақтда Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг 2025 йилгача Тараққиёт стратегиясини амалга ошириш бўйича Ҳаракатлар режаси ишлаб чиқилмоқда. У савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш ва ШҲТ маконини пандемиядан кейин инқироздан халос этишга қаратилган.
Умуман олганда, жорий йилнинг марказий воқеаси пандемия бўлишига қарамай, Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг Санкт-Петербург шаҳрида шу йил кузда бўлиб ўтадиган саммитига тайёргарлик Россия раислигида фаол давом этмоқда.
Давлат раҳбарлари томонидан кўриб чиқилиши учун муҳим ҳужжатлар тўпламини, шу жумладан Ўзбекистон ташаббуси билан – транспортни бошқаришнинг яхлит тизимини шакллантириш тўғрисидаги битим, ШҲТнинг «Яшил камар» дастури, ШҲТнинг маданий ва туризм пойтахтлари концепцияси, киберхавфсизлик соҳасида ҳамкорлик дастури ва Ахборот технологияларини ривожлантириш учун масъул вазирлик ва идоралар раҳбарлари учрашув механизмини ишга тушириш концепциясини киритиш режалаштирилган.
Бундан ташқари, БМТ ва унинг ихтисослашган муассасалари ва бошқа халқаро тузилмалар билан алоқалар фаол олиб борилмоқда. 2020 йил 8 июнь куни БМТ Бош котиби ёрдамчиси Мирослав Енча ва БМТ Бош котибининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Наталя Герман билан видеоконференция ташкил қилинди. Улар Шанхай минтақаси ва бутун дунёда коронавирус пандемияси билан боғлиқ вазият ва ШҲТнинг бўлажак саммитига тайёргарлик кўриш, Афғонистондаги вазият, шунингдек, ШҲТнинг БМТ билан ҳамкорлиги истиқболлари ҳақида фикр алмашди.
БМТ Бош котиби А.Гутерриш, ЕХҲТ Бош котиби Т.Гремингер, Европа ташқи сиёсат хизмати бош котиби Х.Шмид ва Франция Республикасининг европа ва ташқи ишлар вазири Жан-Ив Ле Дриан ШҲТнинг пандемияга қарши курашдаги саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлади. Хусусан, БМТ Бош котиби ушбу ташкилот БМТнинг ишончли ҳамкори эканини ва пандемияга қарши курашишда минтақавий дипломатияни бошқараётганини, бугунги Евроосиёда дуч келинаётган долзарб хавфсизлик муаммоларини ҳал этишда ҳамкорликни фаол қўллаб-қувватлаётганини таъкидлади.
– Шанхай ҳамкорлик ташкилотига аъзо давлатларнинг пандемия шароитидаги ҳамкорлигини қандай баҳолайсиз?
– Янги коронавирус пандемиясидан келиб чиққан инқироз дунёнинг ўзаро боғлиқлигини кўрсатди. Бу узоқ вақт давомида инсоният ҳаётига жиддий таҳдид сифатида қаралмаган трансчегаравий хатарлар билан боғлиқ.
Мамлакатлар раҳбарлари доимий ва яқин алоқада бўлиб, вазирлик ва идоралар даражасида шифокорлар, олимлар ва мутахассислар ўртасида ўзаро ҳамкорлик йўлга қўйилган. ШҲТ мамлакатлари Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти фаолиятини юқори баҳолайди ва ҳар томонлама қўллаб-қувватлайди. Шунингдек, касаллик тарқалишининг олдини олиш ва назорат қилиш бўйича тавсияларига амал қилади.
ШҲТ мамлакатларининг юқори даражадаги бирдамлиги уларнинг фаол ўзаро ёрдамида яққол намоён бўлди. Хитой тажрибасига асосланиб, аъзо давлатлар ўз вақтида таҳдид даражаси тўғрисида кенг қамровли маълумотларга эга бўлди ва тегишли профилактика чораларини кўрди.
Хитой ва Россия мутахассислари коронавирусни лаборатория диагностикаси учун тест тизимларини Марказий Осиёдаги ҳамкасблари билан баҳам кўрмоқда. Минтақанинг энг муҳтож мамлакатларига дори-дармонлар етказиб бериш Ташкилот ичидаги муносабатларнинг дўстона хусусиятидан ва фавқулодда вазиятни биргаликда бартараф этиш истагидан далолат беради.
Ўз навбатида, Ўзбекистон эпидемия билан самарали курашиш ва юзага келиши мумкин бўлган оқибатларни минималлаштириш бўйича келишилган ҳаракатларни амалга ошириш учун минтақанинг барча мамлакатлари билан фаол алоқа ўрнатмоқда. Тошкент Қирғизистон, Россия, Тожикистон ва ШҲТда кузатувчи давлатлар – Эрон, Беларусь ва Афғонистонга ёрдам беришда ташаббус кўрсатди.
Қирғизистон жамоат ташкилотлари вакиллари Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йил «Марказий Осиё – бизнинг умумий уйимиз» шиорини эълон қилганини, бу эса аслида, минтақадаги барча давлатлар нафақат яқин қўшнилар, балки биродарлар эканини яна бир бор намойиш этишини қайд этди. Президентнинг «Умумий таҳдидга қарши, биз елкама-елка ҳаракат қилишимиз, бир-биримизга ёрдам беришимиз ва қўллаб-қувватлашимиз керак», деган сўзларини алоҳида эътироф этди.
Буларнинг барчаси ШҲТ мамлакатларининг ушбу фавқулодда вазиятни биргаликда бартараф этишда ўзаро ёрдам ва ҳамкорликка содиқлигидан далолат беради. Ушбу синовли даврда ташкилот доирасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик ва минтақадаги эпидемиологик вазиятни барқарорлаштиришда ўзаро ёрдамда ижобий натижа сақланди.

Генеральный секретарь ШОС: залог успешного развития организации состоит в стремлении к совместному развитию
Интервью Генерального секретаря ШОС Владимира Норова информационному агентству «Дунё».
- Владимир Имамович, 15 июня ШОС отмечает свою 19-ю годовщину. Как вы вкратце охарактеризовали бы основные достижения ШОС за этот период?
- Действительно, именно 15 июня в 2001 году в Шанхае лидеры 6 стран – Казахстана, КНР, Кыргызстана, России, Таджикистана и Узбекистана подписали Декларацию о создании новой региональной организации – Шанхайской организации сотрудничества. Данное решение стало важным стратегическим выбором, сделанным государствами-учредителями организации перед лицом вызовов и угроз общей безопасности со стороны международного терроризма, а также в интересах установления прочного мира и содействия устойчивому развитию на евразийском пространстве.
Создание ШОС наполнило новым качественным содержанием региональное сотрудничество, придало ему многопрофильный характер, и имело кардинальное значение для стабилизации обстановки в сфере безопасности, продемонстрировав всему миру уникальный пример нового неблокового типа региональных структур.
За прошедшие годы ШОС заложила прочную базу для уверенного и поступательного движения вперед и получила всеобщее признание в мире. После присоединения Индии и Пакистана ШОС превратилась в крупнейшую в мире трансрегиональную организацию, объединив в себя почти половину населения мира с территорией более 60 процентов площади Евразии.
Развернуто плодотворное сотрудничество по налаживанию экономических и гуманитарных связей, приняты и реализуются долгосрочные программы и планы развития взаимодействия в сферах торговли, таможни, проектной деятельности, культуры, науки и техники, здравоохранения, туризма, реагирования на чрезвычайные ситуации природного и техногенного характера, а также на других направлениях.
Залог успешного развития ШОС состоит в том, что она неуклонно следует «Шанхайскому духу», для которого характерны взаимное доверие, взаимная выгода, равенство, взаимные консультации, уважение многообразия культур, стремление к совместному развитию.
С полной уверенностью можно отметить, что, несмотря на свою относительную молодость, за короткий период ШОС превратилась во влиятельную организацию, повестка деятельности которой включает приоритетные интересы регионального и международного сотрудничества государств-членов.
- Как могли бы вы охарактеризовать вклад Узбекистана в становление и развитие ШОС, значимость выдвигаемых руководством республики инициативы по расширению многостороннего сотрудничества в рамках организации?
- Узбекистан является одним из основателей ШОС и наравне с другими государствами-членами определяет стратегию сотрудничества в рамках Организации. Республика стремится сконцентрировать усилия государств- членов ШОС на таких направлениях, как поддержание региональной стабильности и развитие экономического и инвестиционного сотрудничества.
После избрания Шавката Мирзиёева Президентом Республики Узбекистан, существенно активизировался «ШОСовский вектор» во внешней политике страны, которая выдвинула ряд важных инициатив, направленных на укрепление взаимодействия в рамках ШОС в различных сферах.
На саммите ШОС в 2017 году в Нур-Султане, впервые приняв участие в качестве главы государства, Шавкат Мирзиёев сделал акцент на важность укрепления торгово-экономических отношений, совершенствования транспортной составляющей организации, предложил создать механизм встреч руководителей железнодорожных администраций для развития региональной транспортной взаимосвязанности.
Данная инициатива успешно реализуется. В 2018-2019 годах состоялись две встречи руководителей железнодорожных ведомств, утверждены разработанные узбекской стороной План работы этого механизма на 2020-2022 годы и Концепция взаимодействия железнодорожных администраций стран ШОС
Несомненно, это направление сотрудничества является весьма актуальным. На пространстве ШОС проложено более 310 тысяч километров железных дорог, которые необходимо всецело задействовать для повышения транзитного потенциала всего обширного региона и развития торгово-экономических отношений.
По данным Европейской комиссии, на железнодорожные перевозки приходится чуть более 1 процента товарооборота между Китаем и Европейским Союзом, несмотря на то, что железнодорожный транспорт дешевле воздушного и быстрее морского транспорта. Это говорит об огромном потенциале сотрудничества в сфере грузовых перевозок железнодорожным транспортом на пространстве ШОС.
В то же время грузовые поезда «Китай-Европа» стали важным логистическим средством обеспечения бесперебойных торговых потоков, учитывая, что эпидемия коронавируса создала значительные помехи для воздушного, морского и сухопутного сообщения. В мае сего года число грузовых поездов по данному маршруту достигло рекордных 1033, что 43% больше, чем в мае прошлого года.
Именно поэтому продвигаемое узбекской стороной строительство железной дороги «Китай-Кыргызстан-Узбекистан» должно стать одним из перспективных маршрутов, соединяющих Китай со странами Ближнего Востока и Европой. Знаковым событием стал запуск 5 июня текущего года первого блок-поезда с железнодорожной станции «Ланьчжоу» в провинции Ганьсу (Китай) по мультимодальному транспортному коридору «Китай-Кыргызстан- Узбекистан».
В данном контексте также заслуживает внимания инициатива Узбекистана о формировании международной транспортно-логистической ассоциации ШОС. Это предложение является весьма актуальным на фоне договоренностей по запуску нового транспортного коридора «Ташкент-Андижан-Ош-Иркештам- Кашгар», вдоль которого уже ведется строительство торгово-логистических центров, которые будут способствовать развитию транзитного потенциала и торгово-экономического межрегионального сотрудничества государств-членов ШОС.
Этим коридором интересуются и афганские партнеры в плане транспортировки грузов по железной дороге от Мазари-Шарифа до Андижана и далее в Китай автотранспортом. Кроме того, Узбекистан, Таджикистан и Китай планируют запустить новый автотранспортный коридор по маршруту «Ташкент-Термез-Душанбе-Кашгар» протяженностью 1 422 км.
На саммите в Нур-Султане глава Узбекистана также акцентировал внимание на важность усиления мер по недопущению вовлечения подрастающего поколения в деятельность подрастающего поколения в деятельность различных радикальных структур, обратив внимание просвещению, духовному и нравственному воспитанию молодежи.
Практическим воплощением данной инициативы стало принятие в 2018 году Совместного обращения глав государств-членов ШОС к молодежи и Программы действий по его реализации, которые служат ориентиром для работы молодежных механизмов нашей Организации.
Особая роль на этом направлении также отводится созданному по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Узбекскому центру народной дипломатии ШОС, призванному укреплять взаимное доверие, добрососедства и дружбы между государствами-членами.
Узбекистан выступает за последовательное углубление торгово- экономических отношений, внедрение современных ресурсосберегающих и экологически чистых технологий, активизации контактов деловых кругов, раскрытие туристического потенциала городов и регионов ШОС.
Ярким примером этих стремлений стало утверждение по итогам заседания глав правительств стран ШОС в 2019 году в Ташкенте разработанной профильными министерствами и ведомствами Узбекистана новой Программы многостороннего торгово-экономического сотрудничества государств-членов ШОС до 2035 года. По инициативе узбекской стороны также приняты Программа межрегионального сотрудничества и Концепция по сотрудничеству в области цифровизации и информационным технологиям.
На заседании Совета глав государств-членов ШОС в Циндао в 2018 году глава Узбекистана сделал акцент на необходимость обеспечения дальнейшего роста товарооборота путем упрощения процедур экспортно-импортных операций. Отмечена важность формирования агропромышленных кластеров на основе принципов государственно-частного партнёрства и расширение сети «зелёных коридоров» при поставках сельскохозяйственной продукции.
Шавкат Мирзиёев также призвал объединить усилия для совместной реализации инновационных программ и проектов, развития альтернативной энергетики и современной медицины, предложил ежегодно проводить Форум информационных технологий и инновационного развития с участием правительств и деловых кругов стран ШОС.
Хотел бы подчеркнуть, что в последние годы политика Узбекистана характеризуется особой динамикой, укрепляются основы региональной безопасности, создаются условия для поступательного развития всей Центральной Азии, установились дружественная атмосфера и благоприятные условия для развития взаимовыгодного сотрудничества.
Несомненно, этим тенденциям активно способствует запущенный по инициативе главы Узбекистана консультативный механизм стран Центральной Азии. Эта «диалоговая площадка» позволяет всесторонне рассмотреть перспективные направления дальнейшего развития сотрудничества в областях безопасности, экономики, транспорта, сельского хозяйства, промышленной кооперации, энергетики, водных ресурсов и туризма.
Региональная политика Узбекистана демонстрирует намерение сформировать прочный «пояс безопасности» в Центральной Азии. В Ташкенте четко понимают, что стабильность региона во многом определяется ситуацией в Афганистане. При этом важно отметить, что узбекская сторона рассматривает Афганистан не как источник угроз миру и стабильности, а как уникальная стратегическая возможность, как страна, установление мира и стабильности в которой может придать принципиально новый импульс активизации трансрегионального взаимодействия на всем евразийском пространстве.
В этой связи новым ориентиром политики Ташкента на афганском направлении является всестороннее содействие интеграции Афганистана в региональные торгово-экономические, транспортно-коммуникационные и энергетические связи. Узбекистан оказывает всестороннее содействие вовлечению Афганистана в региональные связи, осуществляется строительство линии электропередачи «Сурхан-Пули-Хумри» ведется разработка стратегических проектов строительства железнодорожных линий «Мазари-Шариф – Герат» и «Мазари-Шариф – Кабул – Пешавар», открыт образовательный центр по обучению афганских граждан в г.Термезе.
В целом, Узбекистан выступает за последовательное укрепление взаимовыгодного сотрудничества между государствами-членами ШОС и обеспечение неуклонного роста авторитета организации на международной арене. Секретариат ШОС, в свою очередь, во взаимодействии с государствами-членами прилагает все усилия для перевода в практическую плоскость договоренности и инициативы стран ШОС.
- Пандемия коронавирусной инфекции негативно повлияла на межгосударственные отношения и работу международных структур. Как она отразилась на сотрудничестве в рамках ШОС? Какие меры ШОС предпринимает для борьбы с этим кризисом?
- Сложившаяся ситуация представляет серьёзный вызов и для межгосударственных институтов. В связи с распространением эпидемии коронавируса Секретариат ШОС, выступая в качестве координационного органа, выдвинул ряд предложений и инициатив по организации совместных усилий в рамках ШОС. С учетом ограничений, связанных с эпидемией, координация сейчас в основном ведется в режиме онлайн.
1 апреля 2020 года состоялась видеоконференция экспертов-медиков, на которой достигнута договоренность о формировании сводного документа, предусматривающего обмен передовым опытом в области сдерживания инфекции. В целях противодействия эпидемии мы также стремимся задействовать цифровые технологии. В прошедшем месяце при содействии Секретариата ШОС организован обучающий семинар компании Alibaba Group по борьбе с Covid-19 с участием представителей систем здравоохранения Казахстана, Китая, Кыргызстана, России, Таджикистана, Узбекистана, а также Азербайджана и Беларуси.
В мае 2020 года в формате видеоконференции прошла встреча руководителей туристских администраций государств-членов ШОС, в ходе которой участники встречи договорились об оказании взаимной помощи и поддержки в преодолении последствий пандемии в туристской индустрии государств-членов ШОС.
13 мая 2020 года успешно была проведена видеоконференция на уровне министров иностранных дел государств-членов ШОС, на которой прозвучали конкретные предложения по ключевым сферам сотрудничества в связи с пандемией. В частности, были озвучены такие идеи, как активация механизмов ШОС в сфере здравоохранения, учреждение Центра данных ШОС об инфекционных болезнях, создание платформы для объединения научно-технических ресурсов в целях совместных исследований в области вакцины и возможного лечения вируса.
Узбекистан предложил сформировать «Защитный щит» ШОС от инфекционных заболеваний трансграничного характера и механизмы для обеспечения населения необходимой продукцией, лекарственными средствами, медицинскими изделиями в условиях продолжающейся пандемии.
В свою очередь, Секретариат ШОС инициировал создание Координационного совета по совместному противодействию угрозам эпидемий на пространстве организации. Проект Положения о данном механизме находится на рассмотрении сторон.
В целях обеспечения санитарно-эпидемиологического благополучия и биологической безопасности в регионе стороны договорились принять Комплексный план действий по реализации Заявления глав государств совместном противодействии угрозам эпидемий на пространстве от 2018 года.
По мнению глав внешнеполитических ведомств, важной задачей видится преодоление экономических последствий пандемии. Вспышка эпидемии оказала влияние на всю мировую экономику. Всемирный банк прогнозирует снижение мировой экономики в текущем году на 5,2% вместо роста на 2,5%. Этот спад станет самым глубоким со времен Второй мировой войны.
Китайская сторона выразила готовность продолжить реализацию целевой кредитной программы в рамках межбанковского объединения ШОС в поддержку экономического развития стран ШОС.
Государства ШОС сделали акцент на необходимости обеспечения продовольственной безопасности путем формирования единого перечня продуктов питания, входящих в реестр продовольственной безопасности. Была озвучена идея о создании специального «зеленого коридора» по транзитным грузовым перевозкам и введения мер по оптимизации таможенных пошлин на жизненно необходимые товары.
На основе высказанных предложений сторон Секретариатом ШОС в инициативном порядке был разработан проект Концепции сотрудничества государств-членов по обеспечению продовольственной безопасности на пространстве ШОС, который находится на рассмотрении сторон.
По итогам встречи принято заявление в связи с распространением коронавирусной инфекции, отражающее общие подходы к решению проблемы на основе принципов глобальной солидарности и инклюзивности.
В настоящее время также разрабатывается План действий по реализации Стратегии развития ШОС до 2025 года, который в том числе будет направлен на активизацию торгово-экономического сотрудничества и вывод экономик пространства ШОС из кризиса после окончания пандемии.
В целом, несмотря на пандемию, в рамках председательства России в ШОС продолжается активная подготовка к центральному событию текущего года – саммиту ШОС в Санкт-Петербурге, запланированного на осень текущего года.
На рассмотрение глав государств планируется внести солидный пакет документов, том числе инициированные Узбекистаном – Соглашение о формировании системы интегрированного управления транспортными перевозками, Программу «Зеленого пояса» ШОС, Концепцию культурных и туристических столиц ШОС, Программу взаимодействия по вопросам кибербезопасности, а также Концепцию запуска механизма совещаний руководителей министерств и ведомств, ответственных за развитие информационных технологий.
Кроме того, активно поддерживаются контакты с ООН и ее специализированными учреждениями, другими международными структурами. 8 июня 2020 года организована видеоконференция с Помощником Генерального секретаря ООН Мирославом Енчой и Специальным представителем Генерального секретаря ООН в Центральной Азии Натальей Герман, в ходе которой состоялся обмен мнениями о ситуации с пандемией коронавируса в регионе ШОС и во всем мире, подготовке к предстоящему саммиту ШОС, ситуации в Афганистане, а также перспективах сотрудничества ШОС с ООН.
Генеральный секретарь ООН А.Гутерриш, Генеральный секретарь ОБСЕ Т.Гремингер, Генеральный секретарь Европейской внешнеполитической службы Хельга Шмид и Министр европейских и иностранных дел Французской Республики Жан-Ив Ле Дриан в своих посланиях выразили поддержку усилиям ШОС в борьбе с пандемией. В частности, Генеральный секретарь ООН А.Гутерриш особо подчеркнул, что организация является надёжным партнёром ООН и в период борьбы с пандемией возглавляет региональную дипломатию и активно содействует сотрудничеству в целях решения наиболее острых проблем безопасности, стоящих сегодня перед Евразией.
- Как Вы оцениваете взаимодействие государств-членов ШОС в условиях пандемии?
- Кризис, вызванный коронавирусом нового вида, продемонстрировал, что весь мир взаимосвязан. Он связан с трансграничными рисками, которые долгое время не рассматривались серьезно, как угроза жизнедеятельности человечества.
Лидеры наших стран находятся в постоянном и тесном контакте, взаимодействие осуществляется на уровне министерств и ведомств, между медиками, учеными и профильными специалистами. Страны ШОС высоко оценивают и всесторонне поддерживают деятельность Всемирной организации здравоохранения, следуют её рекомендациям по профилактике и контролю распространения болезни.
Высокий уровень солидарности стран ШОС наглядно проявился в их активной взаимопомощи. С учетом опыта Китая государства-члены своевременно получили исчерпывающую информацию о степени надвигающейся угрозы и приняли соответствующие профилактические меры.
Китайские и российские специалисты делятся с коллегами из Центральной Азии тест-системами для лабораторной диагностики коронавируса. Поставка лекарств и медикаментов в наиболее нуждающиеся страны региона свидетельствует о дружеском характере отношений внутри Организации и стремлении к совместному преодолению возникшей чрезвычайной ситу.
В свою очередь, Узбекистан активно поддерживает контакты со всеми странами региона в целях осуществления скоординированных действий для эффективной борьбы с эпидемией и минимизации возможных последствий. Ташкент в инициативном порядке оказал помощь Кыргызстану, России, Таджикистану, государствам-наблюдателям ШОС – Ирану, Белоруссии и Афганистану.
Представителями общественных организаций Кыргызстана было особо отмечено, что Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, провозгласивший в 2019 году лозунг «Центральная Азия — наш общий дом!», «на деле еще раз продемонстрировал, что все государства региона являются не только близкими соседями, но и братьями! Против общей угрозы мы должны действовать плечом к плечу, помогать и поддерживать друг друга».
Все это свидетельствует о приверженности стран ШОС к взаимной поддержке и сотрудничеству для совместного преодоления этой чрезвычайной ситуации. В этот непростой период в рамках организации сохранилась позитивной динамика взаимовыгодного сотрудничества и взаимной поддержки в вопросах стабилизации эпидемиологической ситуации в регионе.