Халқаро меҳнат ташкилотининг Европа ва Марказий Осиё бўйича минтақавий сессиясида Ўзбекистон тажрибаси тингланди
Халқаро меҳнат ташкилоти (ХМТ)нинг Европа ва Марказий Осиёда коронавирус пандемиясининг меҳнат бозорига таъсирини ўрганиш масалаларига бағишланган навбатдаги минтақавий сессияси ташкил қилинди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА.
Видеомулоқот шаклида ташкил қилинган тадбирда Швейцария, Швеция, Португалия, Бельгия, Хорватия, Испания, Россия ва Грузия давлатларининг меҳнат муносабатлари вазирлари, иш берувчи ташкилотлар раҳбарлари ва меҳнат бозори иштирокчилари қатнашмоқда.
Тадбирнинг биринчи куни Марказий Осиё минтақасидан Ўзбекистон Республикаси бандлик ва меҳнат муносабатлари вазири Нозим Ҳусанов иштирок этди. Ўз нутқида меҳнат бозорида коронавирус пандемияси оқибатларини бартараф этиш бўйича миллий тажриба ҳақида сўзлаб берди.
Таъкидланганидек, мамлакатимиз Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ХМТ кўмагида COVID-19 нинг меҳнат бозорига таъсирини ўрганиш устида иш олиб боряпти. Таҳлилларга кўра, пандемия иқтисодиётнинг хизмат кўрсатиш, қурилиш каби қатор соҳалари, кичик бизнесда фаолият юритаётган ёшлар ва хотин-қизлар бандлигига салбий таъсир кўрсатди.
Мамлакатимизда инқирозга қарши амалга оширилган чоралар ХМТнинг пандемияга қарши кураш борасида ишлаб чиққан тўрт асосий тамойилларига тўла мос келади. Юртимиздаги саъй-ҳаракатлар иқтисодиёт ва бандликни рағбатлантириш, ишлаб чиқариш корхоналари, улар даромадлари, иш ўринларини сақлаб қолишни қўллаб-қувватлаш, шунингдек, меҳнат муносабатлари иштирокчилари ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ҳамда ўзаро ижтимоий мулоқотга қаратилгани билан аҳамиятли.
Видеомулоқотда Президент Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан ташкил қилинган Инқирозга қарши курашиш жамғармаси ҳақида маълумот берилди. Умумий маблағлари 10 триллион сўмни ташкил қиладиган фонд фаолияти аҳоли ва кам таъминланган оилаларни ижтимоий қўллаб-қувватлашга қаратилган.
Шунингдек, анжуманда «Меҳр-шафқат ва саломатлик» жамоатчилик жамғармаси томонидан амалга оширилган ишлар ҳақида сўзлаб берилди.
Тадбирда қайд этилганидек, Ўзбекистон ҳукумати томонидан турмуш шароити оғир оилалар бандлигини таъминлаш орқали улар даромадларини яхшилаш тартиби ишлаб чиқилди. Жамоатчилик жамғармаси маблағлари ҳисобидан 230 мингга яқин ишсиз ҳамюртимиз иш билан таъминланди, 33 мингдан зиёд оилага шахсий томорқани ривожлантириш ва қишлоқ хўжалик кооперативларини ташкил этиш учун субсидиялар берилди.
Шунингдек, аҳоли ўртасида тадбиркорликни ривожлантириш учун берилган субсидиялар ҳисобига 3 минг нафар ҳамюртимиз иш билан таъминланди, 20 минг кишига ишсизлик нафақаси берилди. Шу тариқа, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан уч ой давомида 374 минг фуқаронинг бандлиги таъминланди.
Айни вақтда ХМТ Ўзбекистон меҳнат бозорида муҳим ташаббусларни амалга оширишда ўз иштирокини давом эттирмоқда. Хусусан, Халқаро меҳнат ташкилоти билан ҳамкорликда янги таҳрирдаги Меҳнат кодекси ишлаб чиқилди, «Аҳоли бандлиги тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунининг янгиланган лойиҳаси тайёрланиб, тасдиқлаш учун тақдим этилди. Миллий бандлик стратегиясини ишлаб чиқиш ишлари давом эттирилмоқда.
Вазирнинг билдиришича, давлат меҳнат инспекциялари манфаатдор идоралар билан биргаликда корхоналарда санитария меъёрлари ва меҳнат хавфсизлигини таъминлаш тизими мониторингини йўлга қўйди. Шу кунга қадар мониторинг гуруҳлари 5 минг 757 корхонада бўлиб, уларнинг 892 тасида хавфсизлик ва меҳнат гигиенаси меъёрларининг бузилишини қайд этди, муаммоларни бартараф этиш бўйича тегишли тавсиялар берди.
Сессияда COVID-19 пандемияси даврида давлат меҳнат инспекциялари фуқаролар қонуний манфаатлари бузилиши ва иш жойида ҳуқуқни чеклашга оид 8,2 минг шикоятни кўриб чиқди. Шундан 3 мингтаси хотин-қизлар томонидан юборилган. Ўрганишлар натижасида 3,6 минг фуқаронинг, шу жумладан 1,2 минг нафар хотин-қизнинг меҳнат ҳуқуқлари тикланди.
Онлайн учрашувда коронавирус пандемияси шароитида меҳнат қонунчилигини қайта кўриб чиқиш зарурати пайдо бўлгани айтиб ўтилди. Кўпгина корхона ва ташкилотлар карантин-чеклов чоралари шароитида ўз фаолиятларини масофавий тартибга мослаштиришди. Бундай иш тартибига ўтиш ва барча меъёрларга риоя қилишни таъминлаш мақсадида Меҳнат вазирлиги «Ходимларни масофавий иш усулига ўтказишнинг вақтинчалик тартиби тўғрисидаги Низом»ни ишлаб чиқди ва жорий этди.
Мамлакатимизда қонун устуворлиги, гендер тенглиги, иқтисодий фаолиятнинг барча жабҳаларида меҳнат муносабатлари иштирокчилари ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишни таъминлаш мақсадида халқаро меҳнат стандартларини миллий қонунчиликка татбиқ этиш ишлари давом эттирилмоқда.
2019 йилда Ўзбекистон ХМТнинг 29-сонли Меҳнат Конвенциясига Протоколни ратификация қилган Марказий Осиёдаги ягона мамлакат бўлди. ХМТнинг «Уч томонлама маслаҳатлашувлар тўғрисида», 129-сонли «Қишлоқ хўжалигидаги меҳнат назорати тўғрисида» ва 81-сонли «Саноат ва савдо соҳасидаги меҳнат назорати тўғрисида»ги учта конвенцияси ратификация қилинди. Бу эса ушбу соҳаларда бандлик ва ишчи кучи мониторингини кучайтиришга имкон яратди.
Айни пайтда ХМТнинг «Ишлаб чиқаришдаги бахтсиз ҳодисаларда ишчиларга товон пули тўлаш тўғрисида»ги 17-сонли, «Оналикни муҳофаза қилиш тўғрисидаги 1952 йилдаги конвенцияни қайта кўриб чиқиш тўғрисида» 183-сонли ҳамда «Меҳнат хавфсизлиги ва гигиенасини таъминлаш асослари тўғрисида» 187-сонли навбатдаги учта конвенциясини ратификация қилишга ҳозирлик кўрилмоқда.
Коронавирус пандемиясининг дунё миқёсида кенг тарқалиши миллионлаб ишчилар ва корхоналарни хавф остига қўйиб, меҳнат бозорларининг заифлигини кўрсатди. Мунозаралар якунида ХМТнинг келгуси фаолияти бўйича минтақавий таклифларни ишлаб чиқиш, жумладан, кейинги стратегик режа ва тадбирлар дастурини тайёрлашга келишиб олинди.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилнинг 1-2 ва 7-9 июль кунлари Халқаро меҳнат ташкилоти Глобал Саммитининг минтақавий ва халқаро тадбирлари ўтказилади. Мазкур тадбирлар доирасида коронавирус пандемиясининг иқтисодий ва ижтимоий оқибатларини бартараф этиш, COVID-19 пандемиясидан кейинги даврда меҳнат бозорини тиклаш масалалари муҳокама қилинади.

Узбекистан представил опыт борьбы с последствиями глобальной пандемии для рынка труда на Региональном саммите МОТ для стран Европы и Центральной Азии
В среду в ходе Глобального саммита Международной организации труда (МОТ) состоялась очередная из региональных сессий по обсуждению решений, найденных в Европе и Центральной Азии по вопросам борьбы с последствиями пандемии коронавируса для рынков труда, а также проведен обзор дальнейших перспектив, сообщает ИА «Дунё».
В работе сессии, состоявшейся в формате видеоконференцсвязи, приняли участие министры труда и руководители организаций работников и работодателей Швейцарии, Швеции, Португалии, Бельгии, Хорватии, Испании, России и Грузии.
Регион Центральной Азии был представлен Министром занятости и трудовых отношений Узбекистана Нозимом Хусановым, который ознакомил участников с местным опытом борьбы с последствиями коронавируса для рынка труда страны.
При поддержке МОТ Министерством занятости и трудовых отношений Узбекистана проводится исследование о влиянии COVID-19 на рынок труда, и уже сейчас по итогам опросов кризис оказал сильное негативное воздействие на занятость работников в ряде ключевых секторов экономики (сфере услуг, строительстве и других областях), особенно уязвимыми оказались молодежь и женщины, преимущественно занятые в малом бизнесе.
Принятые Узбекистаном антикризисные меры полностью соответствуют четырем основным принципам МОТ по борьбе с пандемией и направлены на стимулирование экономики и занятости, поддержку предприятий, рабочих мест и доходов, защиту работников на рабочих местах и социальный диалог.
Внимание участников видеоконференцсвязи было обращено на тот факт, что по инициативе Президента Шавката Мирзиёева в республике созданы Антикризисный фонд в объеме 10 триллионов сумов и Фонд поддержки бедных семей «Милосердие и поддержка».
Наряду с этим, правительством страны утвержден временный порядок по обеспечению занятости. За счет Фонда общественных работ по временной занятости трудоустроено около 230 тысяч безработных граждан; более 33 тысяч семей обеспечены за счет механизма субсидирования малообеспеченных семей на развитие приусадебных участков и создания сельскохозяйственных кооперативов; 3 тысячи безработных трудоустроены за счет субсидий на развитие предпринимательства среди населения; 20 тысяч безработных получили пособия по безработице. Таким образом, за три месяца 374 тысяч граждан обеспечены занятостью и постоянным доходом.
В данный момент совместно с МОТ ведется реализация фундаментальных для рынка труда Узбекистана инициатив, в частности, разработана новая редакция Трудового кодекса, подготовлен и внесен на утверждение обновленный проект закона «О занятости населения», ведется работа по разработке Национальной стратегии занятости.
В своем выступлении Нозим Хусанов отдельно остановился на предпринимаемых мерах по защите работников на рабочих местах. В первую очередь, Государственная трудовая инспекция труда совместно с эпидемиологической службой наладили системный мониторинг обеспечения санитарных норм и безопасности труда на предприятиях. На сегодня мониторинговые группы трудовых инспекторов посетили 5 757 предприятий и на 892 из них выявили нарушения норм безопасности и гигиены труда.
Пандемия коронавируса также показала необходимость качественного пересмотра действующего Закона «Об охране труда». Нормативные рамки должны максимально обеспечивать организацию охраны и достойных условий труда для работников в соответствии с требованиями нынешней ситуации и международными стандартами.
В период пандемии остро встали вопросы неправомерных увольнений, участились отказы от выплаты заработной платы и пособий по беременности и родам. Во время пандемии COVID-19 Государственная трудовая инспекция рассмотрела 8,2 тысячи обращений граждан по вопросам нарушения трудового законодательства и дискриминации на рабочем месте, из них 3 тысячи – от женщин. По итогам проверок восстановлены трудовые права 3,6 тысячи граждан, в том числе 1,2 тысячи женщин.
Многие компании и предприятия адаптировали свою деятельность в условиях карантинно-ограничительных мер, перейдя на режим удаленной работы. Для обеспечения правильного перехода и соблюдения всех норм Министерство разработало и внедрило «Положение о временном порядке перевода работников на работу в дистанционном режиме работы».
В Узбекистане продолжится работа по имплементации в законодательство страны международных норм в сфере груда для обеспечения верховенства закона, гендерного равенства, защиты прав и свобод трудящихся во всех секторах экономической деятельности.
В 2019 году Узбекистан стал единственной страной из Центральной Азии, которая ратифицировала Протокол к Конвенции МОТ о принудительном труде №29. Также были ратифицированы еще три Конвенции МОТ №144 «О трехсторонних консультациях», №129 «Об инспекции труда в сельском хозяйстве» и №81 «Об инспекции труда в промышленности и торговле», что позволило усилить мониторинг занятости и труда в этих сферах.
В настоящее время ведутся подготовительные работы по ратификации еще трех Конвенций МОТ: №17 «О возмещении трудящимся при несчастных случаях при производстве», №183 «О пересмотре Конвенции 1952 года об охране материнства», №187 «Об основах, содействующих безопасности и гигиене труда».
Распространение пандемии коронавируса в мире показало всю уязвимость рынков груда, поставив под удар миллионы рабочих и предприятий. По итогам дискуссий участниками заседания принято решение о разработке региональных предложений по будущей деятельности МОТ, включая подготовку следующего стратегического плана и программы деятельности.
В целом, за пять дней работы Глобального Саммита МОТ 1-2 и 7-9 июля текущего года пройдут региональные и глобальные мероприятия, в ходе которых участники обсудят, как бороться с экономическими и социальными последствиями пандемии, а также возможные варианты восстановления рынка труда после глобальной пандемии коронавируса.